Studenci UJ protestują po raz kolejny

Walka studentów. Nie chcą prywatyzacji akademików

Źródło zdjęć: © X - Adrian Zandberg / X
Natalia Witulska,
23.08.2024 13:30

Studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego po raz kolejny protestują przeciwko władzom uczelni. Te postanowiły pozbyć się jednego z akademików, wystawiając go na sprzedaż. Osoby uczęszczające na uczelnie nie chcą zaakceptować tego faktu.

Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie postanowiły wystawić na sprzedaż jeden z nowszych akademików. Chodzi o dom studencki "Racławicka", który przez dwa lata był udostępniany uchodźcom z Ukrainy. Przetarg udało się wygrać firmom specjalizującym się w branży hotelarskiej, a także wynajmie mikromieszkań. To nie spodobało się studentom, którzy postanowili protestować przeciwko sprzedaży "Racławickiej".

Decyzja o tym, że należy sprzedać dom studencki "Racławicka" nie wynikała ze złego stanu budynku. Okazuje się, że generalny remont został w nim przeprowadzony 10 lat temu. Jak na polskie warunki to prawie jak nówka sztuka. Mimo to władze UJ postanowiły sprzedać akademik. Chętnych na zakup nie brakowało. Jest on bowiem położony w świetnej lokalizacji. Właśnie dlatego odezwało się dużo prywatnych inwestorów.

Studenci UJ nie chcą prywatyzacji "Racławickiej"

Oprócz świetnej lokalizacji domu studenckiego "Racławicka" doskonały jest tam również układ pokoi. Większość jest bowiem jednoosobowych, a kuchnia oraz łazienka jest dzielona z zaledwie jedną osobą. Na tle akademików w całym kraju to bardzo rzadko spotykane. Ogólnie dominuje bowiem model kilkuosobowych pokoi z kuchnią, a także wspólną łazienką na korytarzu. Studenci obawiają się, że po sprzedaży akademika zabraknie w nim dla nich miejsc.

Czarek Czaruje o walce z SZALONYM REPORTEREM, SEQUENTO, CLOUTMMA, ILUZJI i BIZNESIE

Chęć kupna "Racławickiej" wykazały m.in. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie i Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Ostatecznie jednak wygrała oferta przedstawiona przez Indexmetropolis Inwestycje i INDEX Biuro Podróży. Obie te firmy specjalizują się w branży hotelarskiej, a także tworzeniu tzw. mikromieszkań. To właśnie zapaliło czerwoną lampkę u studentów. Domyślają się, że akademik zostanie przerobiony na budynek z malutkimi pokojami.

Mikrokawalerki zamiast domu studenckiego

Studenci UJ mogli przewidzieć plany inwestora, który kupił "Racławicką". Jak czytamy na "Wyborczej", jedno z zapytań ofertowych dotyczyło możliwości opomiarowania każdego z pokoi licznikami prądu. To może oznaczać chęć przerobienia dostępnych pokoi na mikrokawalerki. Co więcej, studenci podkreślają, że władze uczelni pozbywają się świetnego domu studenckiego na rzecz kompleksu, który ma o wiele gorszy standard.

Studenci UJ protestują
Studenci UJ protestują (Canva)

W "Racławickiej" aż 86 proc. stanowiły pokoje jednoosobowe z własną łazienką i aneksem kuchennym. W nowym miejscu dostępnym dla studentów niemal 90 proc. to pokoje dwuosobowe. Co więcej, bez własnego aneksu kuchennego. Problem jest jeszcze jeden. Na pewne miejsce w akademikach mogą liczyć jedynie studenci Collegium Medicum. Studenci innych wydziałów obawiają się, ze dla nich tych pokoi po prostu nie wystarczy.

- Już i tak mamy deficyt miejsc w akademikach, więc tym bardziej nie rozumiem, dlaczego uczelnia zdecydowała się na sprzedaż. Tak samo, jak nie rozumiem tego, że na "Racławickiej" mogli być kwaterowani tylko studenci Collegium Medicum. Na moim wydziale jest wieczny deficyt miejsc - powiedziała w rozmowie z "Wyborczą" Gosia, studentka UJ.

Przemysław z Krakowskiego Koła Młodych Inicjatywy Pracowniczej, który nagłośnił sprawę sprzedaży "Racławickiej" w rozmowie z "Wyborczą" powiedział, ma nadzieję, że miasto się z tego wycofa. Jest to jeszcze możliwe, ponieważ transakcja nie została jeszcze sfinalizowana. Zgodę na sprzedaż musi wydać bowiem Rada Uczelni i Prokuratoria Generalna RP, która odpowiada za mienie skarbu państwa.

Źródło: Wyborcza

Zostań Królem studniówki z Giacomo Conti!
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0