Koniec cierpliwości studentów. Żądają reakcji w sprawie Izraela
Studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie protestowali pod hasłem "Akademia dla Palestyny" przed gmachem uczelni. Wystosowali list do rektora, w którym sprzeciwiają się działaniom wojennym Izraela w Strefie Gazy.
Studenci, absolwenci i pracownicy Uniwersytetu Jagiellońskiego złożyli list otwarty na ręce rektora prof. dr. hab. Jacka Popiela. Sygnatariusze dokumentu wyrażają przerażenie skalą zniszczeń dokonanych przez izraelskie wojsko w Strefie Gazy. Społeczność akademicka wzywa władze najstarszej polskiej uczelni do zdecydowanej reakcji.
Podobne
- Walka studentów. Nie chcą prywatyzacji akademików
- Studenci UW protestują przeciwko zbrodniom Izraela. Na liście żądań prezerwatywy
- Protestowali w siedzibie PiS. Teraz grozi im surowa kara
- Niszczą plakaty wyborcze. Tak chcą ukarać "ślepych" polityków
- Krzyczeli do dyrektorki "złodziejka". Uczniowie zorganizowali "czarny protest"
Studenci i pracownicy UJ protestowali 15 maja przed Collegium Novum, głównym gmachem krakowskiej uczelni. To pierwsza demonstracja w sprawie wojny w Strefie Gazy, którą zorganizowała społeczność akademicka w Polsce. Według szacunków policji na miejsce przybyło ok. 150 osób z palestyńskimi flagami i transparentami wzywającymi do pokoju. Przekazanie listu rektorowi odbyło się bez obecności dziennikarzy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
JULIA ŻUGAJ spełniła już WSZYSTKIE SWOJE MARZENIA?
Wojna w Strefie Gazy. Studenci protestują
"[...] działania Izraela są podręcznikowym przykładem ludobójstwa" - czytamy w treści listu społeczności UJ. Autorzy dokumentu przypominają, że w trakcie wojny w Strefie Gazy zginęło co najmniej 35 tys. Palestyńczyków, z czego 14,5 tys. to dzieci. Ponad 62 proc. mieszkań zostało zniszczonych, w wyniku czego dach nad głową straciło ponad milion ludzi. Szacunkowa wartość zniszczeń wynosi 18,5 mld dol. (ok. 72,5 mld zł).
Rektor UJ może przeczytać w liście o skali zniszczeń, która dotknęła placówki edukacyjne, naukowe i kulturowe. Armia Izraela wzięła na cel wszystkie uniwersytety w Strefie Gazy. Na liście ofiar jest 95 naukowców, ponad 5 tys. studentów i uczniów, a także 261 nauczycieli i pracowników administracji szkolnej. Dane mówią o 625 tys. dzieciach pozbawionych dostępu do edukacji, gdyż większość szkół w Strefie Gazy zamieniła się w ruiny.
Studenci przeciwko działaniom Izraela
Studenci i pracownicy UJ wzywają władze uczelni do zajęcia jednoznacznego stanowiska. Żądają:
- potępienia ataku Izraela na Strefę Gazy oraz okupacji Palestyny;
- zerwania współpracy z izraelskimi ośrodkami badawczymi i instytucjami akademickimi;
- udostępnienia informacji, z jakiego typu podmiotami izraelskimi UJ prowadzi współpracę i w jakim zakresie;
- bojkotu izraelskich instytucji na szczeblu krajowym i międzynarodowym do czasu zakończenia okupacji Palestyny, uznania prawa Palestyńczyków do równości samostanowienia oraz uznania prawa do powrotu dla palestyńskich uchodźców.
Protesty studentów przeciwko wojnie
Demonstracje przeciwko działaniom Izraela w Strefie Gazy przechodzą przez uczelnie na całym świecie. Protesty dotyczyły ośrodków m.in. w USA, Belgii, Francji, Anglii, Irlandii, Holandii oraz Indiach. Niezwykle burzliwy przebieg miały demonstracje na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles czy na Uniwersytecie w Amsterdamie, gdzie doszło do starć z policją. Manifestacja w Krakowie miała pokojowy przebieg, bez większych incydentów.
Źródło: "Wyborcza"
Popularne
- Caroline Derpienski we freak fightach? Ile kasy zażądała za walkę?
- Skolim poczuł zew Amora. Zaszokował zachowaniem przy kobiecie
- Zielony gnom obnażony. Kim jest i skąd pochodzi Crawly?
- Warszawskie zapalenie opon mózgowych. Tę "chorobę" zrozumieją nieliczni
- Julia Żugaj spanikowała? Oddała na siebie aż pięć głosów
- USA banuje rekordową liczbę książek. Wśród nich "Harry Potter", "Zmierzch" i klasyki literatury
- Jarmarki bożonarodzeniowe 2024. Kiedy się zaczynają w Polsce?
- Mama Jonasza stanęła za konsolą? Będzie klubowa wersja "Muzykantów"
- MrBeast na szczycie świata. Zrobił to jako ósma osoba w historii