Życie studenckie z czasach inflacji

Inflacja a studenci. Ile kosztują akademiki?

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
03.10.2023 13:15

Rok akademicki 2023/2024 oficjalnie się rozpoczął. Studenci przyjechali do dużych miast, zaczęli samodzielne, dorosłe życie. Czy inflacja odbiła się również na cenach akademików? Zaraz wszystko wyjaśnimy.

Życie w czasach inflacji nie jest proste. Każdego dnia przerażają nas ceny artykułów spożywczych, paliwa czy mieszkań. Niestety, studenci rozpoczynający dorosłe oraz samodzielne życie również nie mają lekko. Za akademik trzeba bowiem zapłacić o wiele więcej niż w ubiegłym roku.

Ceny akademików poszły w górę

Eksperci rankomat.pl dokładnie przyjrzeli się i przeanalizowali ceny akademików oraz mieszkań w największych polskich miastach. Niestety z raportu nie wynika nic pozytywnego. Okazuje się, że aby wynająć jakikolwiek rodzaj nieruchomości, trzeba wydać o wiele więcej niż w ubiegłym roku.

Oczywiście, możliwe jest znalezienie akademika za 310 zł miesięcznie chociażby w Szczecinie. Tak niska cena łączy się jednak z różnego rodzaju wyrzeczeniami. Student musi nastawić się na współdzielenie pokoju, przez co może zapomnieć o prywatności. Dodatkowo tanie akademiki oznaczają naprawdę malutko miejsca. Czasem do dyspozycji jest zaledwie kilka metrów kwadratowych, które zajmują głównie łóżko i małe biurko.

Ceny akademików wyższe niż rok temu
Ceny akademików wyższe niż rok temu (Canva)

Z raportu dostępnego na rankomat.pl wynika, że większość miast oferuje miejsce w akademikach za naprawdę wysoką cenę. Liderem w tej kwestii jest Wrocław, w którym za pokój student musi zapłacić nawet 1350 zł. Kolorowo nie jest również w Poznaniu (1195 zł za pokój) czy Lublinie (1030 zł). Trzeba przyznać, że budżet młodego, rozpoczynającego dorosłe życie człowieka bez wątpienia na tym ucierpi.

Eksperci odpowiedzialni za stworzenie raportu rankomat.pl zauważają, że najmniejszą z maksymalnych stawek zapłacą studenci Uniwersytetu Gdańskiego (734,40 zł).

Ceny akademików w największych miastach
Ceny akademików w największych miastach (rankomat.pl)

Źródło: rankomat.pl

Rozwijaj swoje pasje z Bankiem Pekao S.A., bo jak nie teraz to kiedy?
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 2
  • emoji złość - liczba głosów: 3
  • emoji kupka - liczba głosów: 1