m

Mentzen i Szafarowicz straszą imigrantami w Światowy Dzień Uchodźcy

Źródło zdjęć: © canva
Marta Grzeszczuk,
20.06.2023 16:45

20 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy. Według polskich populistów to dobra okazja do prób wzniecania irracjonalnego strachu i niechęci.

Znany z wrażliwości społecznej, trzeźwego myślenia i szerokiej wiedzy ekonomicznej Sławomir Mentzen w przeddzień Światowego Dnia Uchodźcy postanowił przypomnieć społeczności Twittera, że stoi tam, gdzie partia rządząca w stosunku do propozycji regulowania polityki migracyjnej Unii Europejskiej.

trwa ładowanie posta...

Błysnął również oczywiście nasz ulubieniec, Oskar Szafarowicz. Regularność, z jaką produkuje krindżowy kontent na każdy temat jest naprawdę godna podziwu. Pisaliśmy już o jego paskudnym pomyśle na podpinanie się pod ważne społecznie tagi ze szkodliwymi społecznie manipulacjami. Ma to miejsce również w tym tweecie.

Przesłanie od katolika z okazji Światowego Dnia Uchodźcy.
Przesłanie od katolika z okazji Światowego Dnia Uchodźcy. (@Szafarowicz2001)

Wypowiedzi Mentzena i Szafarowicza są echem po zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego z 15 czerwca o planowanym przez PiS referendum w sprawie relokowania uchodźców z innych krajów Unii Europejskiej. Do nieuregulowanej jeszcze w Unii sprawy wróciła niedawno prezydencja szwedzka.

trwa ładowanie posta...

Nowe unijne przepisy mają regulować przyjmowanie ludzi uciekających przed wojną czy głodem do Europy. Propozycje przewidują możliwość relokowania uchodźców z krajów granicznych wspólnoty do innych państw. Chodzi o solidarność z krajami na pierwszej linii emigracyjnego frontu i odciążenie ich w razie potrzeby przyjęcia dużej liczby osób.

Najnowsza propozycja przewiduje trzy rodzaje wsparcia krajów granicznych: przejęcie części uchodźców, wsparcie finansowe lub wsparcie operacyjne, jak wysłanie namiotów, kocy czy personelu. Szwedzka minister ds. migracji Maria Stenegard kolejny raz uspakaja, że nikt nie będzie nigdzie wysyłany "na siłę". Zwłaszcza do Polski, która wciąż jest azylem dla ponad miliona uchodźców z Ukrainy.

Liczba uchodźców będzie rosła na całym świecie

Na świecie jest obecnie 110 mln uchodźców. Ta liczba będzie z roku na rok rosła, nie tylko ze względu na przedłużające się konflikty, ale też na konsekwencje kryzysu klimatycznego i pogłębiające się pustynnienie coraz dalej od równika. Realnie rzecz biorąc, część z tych osób trafi do Europy, której prawo powinno być na to przygotowane.

Ciekawe jest też, że możliwe jest u nas granie narracją o Unii wpuszczającej tabuny ludzi, którzy nagle wszyscy wylądują w Polsce. Tymczasem polityka migracyjna Europy jest bardzo restrykcyjna. Gdyby rzeczywiście każdy uchodźca był tu tak mile widziany, jak straszą populiści, nie dochodziłoby do tragedii na Morzu Śródziemnym, jak ta 16 czerwca u wybrzeży Grecji.

Od marca 2016 r. Unia Europejska de facto płaci za zatrzymanie syryjskich uchodźców w Turcji na mocy porozumienia z tym państwem. Zapobiega w ten sposób ich migracji dalej do Europy. 300 tys. z 3 mln osób, które uciekły przed wojną w Syrii do Turcji, mieszka od lat w obozach dla uchodźców.

Pozostali pracują w nisko płatnych zawodach w tym ogarniętym dramatycznym kryzysem ekonomicznym kraju. Są obywatelami drugiej kategorii. Trudno się dziwić, że część daje się oszukać przestępcom organizującym transporty do Unii Europejskiej, gdzie istnieje nadzieja na normalne życie, nie tyle dla uciekających rodziców, co dla ich dzieci. To właśnie tych ludzi dręczą polskie służby na granicy z Białorusią

Polityka migracyjna Unii Europejskiej nie jest pobłażliwa

Unia Europejska nie jest absolutnie dobrym wujkiem, przyjmującym wszystkich z otwartymi ramionami. Reguluje napływ uchodźców twardą ręką. Nawet nowe przepisy, wokół których panikę próbuje nakręcać Jarosław Kaczyński i przedstawiciele Konfederacji, obejmują usprawnienie procedur odsyłania uchodźców z powrotem, tak szybko, jak to możliwe.

Tymczasem w Polsce politycznie rozgrywane jest hasło "obcych kulturowo" migrantów, gdyż to, co nieznane, rzeczywiście najłatwiej wzbudza strach. Najczęściej przez ludzi, którym obca jest wszelka kultura, jak ci, którzy swoje ksenofobiczne wywody snują w Światowy Dzień Uchodźcy.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 4
  • emoji smutek - liczba głosów: 5
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 0