Tęczowy Piątek. Przemysław Czarnek o nieodpowiedzialnych dyrektorach
28 października wypada Tęczowy Piątek, czyli święto zainicjowane przez Kampanie Przeciw Homofobii. Młodzież LGBTQ+ tego dnia ma poczuć, że nie jest sama. Przemysław Czarnek, minister edukacji, twierdzi, że święto jest obchodzone jedynie w placówkach zarządzanych przez nieodpowiedzialnych dyrektorów.
Już po raz szósty obchodzimy Tęczowy Piątek. To zainicjowane przez Kampanię Przeciw Homofobii w 2016 roku coroczne święto, które ma wspierać młodzież LGBT+ w wieku szkolnym.
Podobne
- Czarnek pokazał ludzką twarz? Pierwszy raz powiedział to osobach LGBT+
- Barbara Nowak o Tęczowym Piątku. Kuratorka bez argumentów
- Kurator Nowak z nową misją. Opowiadała o "ideologii trans"
- Papieżowi Franciszkowi zagraża "ideologia gender". Widać, że nie wie, o czym mówi
- W Warszawie działa świetlica dla osób LGBT+ z Ukrainy. Rozmawiamy z KPH o tym, dlaczego to takie potrzebne
W tym roku Tęczowy Piątek odbywa się pod hasłami: "Jesteś okej!" oraz "Będzie dobrze!". Głos w sprawie wydarzenia zabrał również minister edukacji Przemysław Czarnek oraz Centrum Życia i Rodziny.
Tęczowy Piątek przekazuje młodzieży LGBTQ+: "Jesteś okej!" i "Będzie dobrze!"
Tęczowy Piątek to święto ruchome i odbywa się w ostatni piątek października. W tym roku wypada 28 października i właśnie tego dnia KPH przez cały dzień w centrum Warszawy będzie wyświetlała spot, który powstał z okazji wydarzenia.
Udział wzięły w nim osoby należące do społeczności LGBTQ+. To m.in. aseksualna ilustratorka Aleksandra Herzyk, transpłciowy aktywista Kacper Potępski czy biseksualna modelka Julia Sobczyńska. Materiał ma pokazywać, że emocje, uczucia i przeżycia młodzieży LGBTQ+ są ważne.
- Zależy nam na tym, aby młode osoby ze społeczności LGBT+ wiedziały, że mają wsparcie i nie są same - że jest mnóstwo ludzi zarówno wśród dorosłych jak i rówieśników, którzy stoją za nimi murem - wyjaśnia Joanna Skonieczna z KPH cytowana w materiałach prasowych akcji.
Tęczowy Piątek - Jesteś okej!
Czemu Tęczowy Piątek jest ważny?
Kampania Przeciw Homofobii we współpracy z Centrum Badania nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego przed Tęczowym Piątkiem przeprowadziła badania, które pokazały, że aż 65 proc. młodzieży LGBT+ w Polsce doświadczyło przemocy. 75 proc. z nich ma myśli samobójcze, a rodzice coraz częściej nie akceptują swoich nieheteronormatywnych dzieci.
Z tego względu w tym roku Tęczowy Piątek został zorganizowany na znacznie większą skale niż poprzednio. Na terenie całej Polski pojawiło się w sumie trzy tys. bilbordów i plakatów z hasłami "Jesteś okej!", "Będzie dobrze!". Mamy też oczywiście spot promujący całą akcję, który można obejrzeć na Rondzie Dmowskiego w trakcie trwania Tęczowego Piątku.
Jeśli chcielibyście wziąć udział w akcji, więcej informacji jest dostepnych na stronie www.teczowypiatek.org.pl. Możecie tam znaleźć plakaty i wlepki do wydrukowania, a także przydatne poradniki dotyczące osób LGBTQ+.
Czarnek o Tęczowym Piątku w szkołach: dyrektorzy, którzy nie dbają o właściwą edukację i wychowanie dzieci
Tęczowy Piątek obchodzony jest też w szkołach, ale nie wiemy w ilu. Wiele placówek nie wychodzi z taką informacją na zewnątrz, bojąc się konsekwencji. Nic dziwnego biorąc pod uwagę słowa małopolskiej kurator oświaty - Barbary Nowak - o osobach LGBT+, które na Twitterze umieściła dzień przed Tęczowym Piątkiem. A tym bardziej, gdy posłuchamy co do powiedzenia na ten temat ma sam minister edukacji.
Minister edukacji powątpiewa w popularność tego wydarzenia i twierdzi, że organizują je nieodpowiedzialni dyrektorzy placówek.
- Z naszych informacji wynika, że będzie miało to miejsce w marginalnej liczbie placówek, tam, gdzie są nieodpowiedzialni dyrektorzy, którzy nie dbają o właściwą edukację i wychowanie dzieci. Przypomnę, że te powinny odbywać się zgodnie z podstawą programową - powiedział PAP Czarnek, najwyraźniej niewzruszony statystykami dotyczącymi przemocy, jakiej doznają młode osoby LGBT+ w Polsce.
Trzeba też dodać, że w tym roku po raz drugi organizowany jest również Szlachetny Piątek, czyli wydarzenie stworzone przez Centrum Życia i Rodziny. Powstało, by sprzeciwić się Tęczowym Piątkom i szerzeniu - jak nazywają to aktywiści z prawicy - "ideologii LGBT". Osoby biorące udział w akcji mają założyć coś białego i opublikować zdjęcie z hasztagiem #SzlachetnyPiątek.
Oczywiście większość informacji zawartych na tej stronie nie pokrywa się z rzeczywistością. LGBTQ+ to po pierwsze nie ideologia, a nazwa odnosząca się do grupy ludzi, która według badań jest w Polsce atakowana i dyskryminowana. Po drugie, osoby, które reprezentują tę społeczność nie cechują się egoizmem czy niepochamowaną rozwiązłością, jak twierdzą autorzy Szlachetnego Piątku.
Zachęcamy was więc to wzięcia udziału w Tęczowym Piątku. Możecie to zrobić naprawdę na wiele sposobów - zaczynając od wywieszenia plakatu, kończąc na wrzuceniu zdjęcia do sieci społecznościowych z hasztagami akcji. Dajcie znać młodym osobom LGBTQ+, że nie są same.
Popularne
- Chill Guy podbija internet. O co chodzi z wyluzowanym ziomkiem?
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Naruciak i Psycholoszka stracili pieska. "Nie wybaczę sobie nigdy"
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Podgrzej pizzę na PlayStation 5. Pizza Hut prezentuje nietypowy gadżet
- Genzie prezentuje: "100 DNI DO MATURY". Zapowiada się wielki hit?
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu