Tęczowy Piątek kontra Szlachetny Piątek. Młodzież wybiera między równością a czystością
Tęczowy Piątek chce promować równość i otwartość. Szlachetny Piątek chce promować "czystość" i "wierność". Który piątek wybieracie?
Tęczowy Piątek to akcja organizowana od 2016 roku przez Kampanię Przeciw Homofobii. Odbywa się w ostatni piątek października, a powstał po to, by pokazać młodzieży LGBTQ+, że w szkole jest dla niej miejsce i powinna czuć się w niej dobrze.
Podobne
- Tęczowy Piątek. Przemysław Czarnek o nieodpowiedzialnych dyrektorach
- Seksizm i homofobia w katolickiej szkole we Francji. Czarnek byłby zachwycony
- Heteroseksualiści demoralizują dzieci? Czarnek powinien interweniować
- Tęczowy Piątek pod lupą. Kuratorka oświaty żąda wyjaśnień od dyrektorów
- Tęczowy Piątek w szkołach już 25 października. Ordo Iuris straszy rodziców
Skierowana jest zarówno do uczniów, jak i nauczycieli. Mogą wziąć w niej udział też rodzice i w zasadzie wszystkie osoby wspierające społeczność LGBTQ+. W tym roku jednak akcja będzie miała religijną konkurencję.
Ku szlachetności!
Centrum Życia i Rodziny wystartowało bowiem z kampanią Szlachetny Piątek. Organizatorzy zachęcają do tego, by sprzeciwić się Tęczowym Piątkom i szerzeniu ideologii LGBT. Osoby biorące udział w akcji mają założyć coś białego i opublikować zdjęcie z hasztagiem #SzlachetnyPiątek.
Uczestnicy Szlachetnego Piątku mają zademonstrować, że ich wartościami jest czystość, szlachetność i wierność oraz że np.: "wolą być wierni i godni zaufania, a nie zmienni i niestali". Ponadto twórcy akcji twierdzą, że Tęczowy Piątek niszczy niewinność i czystość młodych osób.
Co wybrać?
My oczywiście zachęcamy do udziału w pierwszej z wymienionych akcji tzn. w Tęczowym Piątku. Dlaczego? Chociażby dlatego, że po pierwsze uważamy, że społeczność osób LGBTQ+ to nie ideologia. Po drugie dlatego, że bycie osobą nieheteronormatywną nie sprawia, że ktoś ma "mroczną odmienność" czy jest "zniewolony rozwiązłością".
To tylko, niemające niczego wspólnego z rzeczywistością, szkodliwe obrazy powielane przez takie organizacje jak Centrum Życia i Rodziny. Po trzecie, biorąc pod uwagę to, jak młodzież ma teraz trudno, naprawdę każda oznaka wsparcia jest dla nich cenna. Wystarczy przypomnieć o akcjach ministra Czarnka czy o projekcie "Stop LGBT", by zrozumieć z czym na co dzień zmagają się młode osoby.
Jak działać?
Dlatego, jeśli chcielibyście wesprzeć swoich tęczowych rówieśników, weźcie udział w akcji. Możecie założyć tęczową przypinkę, skarpetki, wydrukować plakat czy po prostu wrzucić jakieś zdjęcie na media społecznościowe.
Pamiętajcie tylko, by robić to bezpiecznie - jeśli wiecie, że możecie spotkać się w szkole z nieprzyjemnościami czy agresją, postawcie na wsparcie poza murami szkoły i np. wywieście na balkonie tęczową flagę. Więcej informacji o kampanii znajdziecie tutaj.
Popularne
- Vibez Creators Awards na żywo. Transmisja z rozdania nagród
- "Choinko ma" podbija TikToka. Piosenka wchodzi w głowę
- Ralph Kaminski wyjaśnia hejterów miłością? "Serce moje zajęte"
- Friz zamroził influencerów? "Ratownicy musieli nas wyciągać z lodu"
- Drama o psy Friza i Wersow. Niepokojące zachowanie zwierząt
- Czy Frizowi grozi coś za mroźne wyzwanie? Prawnik odpowiada
- Fortnite jako zjawisko kulturowe. Jak jedna gra zmieniła oblicze popkultury?
- Zakupy "na zeszyt" w Żabce? Sieć rozważa nowe rozwiązanie
- Zapowiedzi LEGO Harry Potter na 2025 r. Potężny debiut unikatowej budowli