społeczeństwo
Abp Jędraszewski w liście z okazji adwentu straszy zagrożeniami z Zachodu
Korony Równości

Wspierają LGBT+. Znamy zwycięzców "Koron Równości"! "Nie chcę być tolerowany"

Źródło zdjęć: © KPH
Anna RusakAnna Rusak,08.09.2022 20:27

8 września odbyła się gala wręczenia nagród w organizowanym przez Kampanię Przeciw Homofobii plebiscycie "Koron Równości". Kto wygrał "Korony Równości"?

"Korony Równości" to organizowany przez Kampanię Przeciw Homofobii plebiscyt z najbardziej prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami, które można otrzymać, gdy działa się dla społeczności LGBTQ+. W tym roku wśród nominowanych jest m.in. Daniel Qczaj, Piotr Jacoń i Kacper Potępski.

8 września w Warszawie odbyła się gala wręczenia nagród. Kto w tym roku otrzymał "Koronę Równości 2022" od KPH?

"Korony Równości". O co chodzi?

Plebiscyt "Korony Równości" odbywa się już po raz czwarty i ma wyróżnić osoby, które w 2022 roku w szczególny sposób angażowały się we wsparcie osób LGBTQ+. Nagrody zostaną przydzielone w kategoriach: Zaangażowanie Społeczne, Równe Traktowanie, Życie Polityczne, Prawo, Media oraz Ludzie Internetu.

Wśród nominowanych znaleźli się m.in. Daniel Qczaj, Fundacja SEXED.pl, Kacper Potępski, walczący ze strefami anty-LGBT Kazik Strzelec, stowarzyszenie Tolerado czy polityczka Anna Maria Żukowska. W plebiscycie na "Korony Równości" do 5 września głosować mógł każdy z nas. Teraz poznaliśmy zwycięzców.

trwa ładowanie posta...

Kto wygrał "Korony Równości"?

W kategorii "Zaangażowanie Społeczne" nagroda powędrowała do modelki i aktywistki Julii Sobczyńskiej. Fundacja SEXED.pl zgarnęła statuetkę za "Równe Traktowanie". W "Życiu Politycznym" najbardziej wyróżnił się polityk Krzysztof Śmiszek, a jeśli chodzi o "Prawo", to - według głosujących -o losy społeczności LGBTQ+ najlepiej walczyło Stowarzyszenie Tolerado.

- Gdy dorastałam nie zawsze wiedziałam, czy wszystko jest ze mną okej. Teraz już to wiem. Chce żeby wszyscy wiedzieli, że to, że kocha się osobę tej samej płci, to, że się jest osobą nieheteronormatywną, należy się do społeczności LGBTQ+, że to jest okej. Od samego początku, gdy poszłam do Top Model, nawet przez sekundę nie przeszło mi przez myśl, żeby ukrywać to, kogo kocham, ukrywać moją narzeczoną Judytę - odbierając nagrodę powiedziała Julia Sobczyńska.

trwa ładowanie posta...

"Korona równości" w kategorii "Media" powędrowała do dziennikarza Piotra Jaconia. A za zasługi w działalności internetowej został wyróżniony trener i influencer Daniel Quczaj. Zostały też przyznane dwie nagrody specjalne. Pierwsza powędrowała do polityczki i aktywistki Anny Grodzkiej. Drugą zgarnęła Parada Równości Kyiv Pride.

- Super jest pomyśleć, że kiedyś powiemy o polskim społeczeństwie, że jest tolerancyjne, ale w żadnym kraju - i chciałbym, żeby to wybrzmiało - nie chciałbym być tolerowany. Nie interesuje mnie ta rola. Nie chcę roli słabszego, bo ja nie czuję się słabszy. Nie chcę roli ofiary, bo nie jestem ofiarą - powiedział Piotr Jacoń.

trwa ładowanie posta...

- Moja córka Wiktoria jest bardzo silną, młodą kobietą i tylko dlatego, że przez społeczeństwo, a najbardziej państwo jest ustawiona w tej słabszej pozycji, musi mieć tej siły jeszcze więcej. Chciałbym, żebyśmy nigdy nie musieli zabiegać o żadne wspaniałomyślności ze strony jakichkolwiek liczności, ale żebyśmy mogli po prostu, tak jak ja teraz, żądać szacunku dla naszych praw - dodał Jacoń.

Takie wydarzenia i gale są naprawdę wzruszające, bo pozwalają wierzyć, że możemy marzyć w Polsce nie tylko o tolerancji dla osób LGBTQ+, ale i równości, szacunku, zrozumieniu. "Korony Równości" to naprawdę wielkie, piękne wydarzenie i miejmy nadzieję, że z roku na rok będzie się pojawiało tylko jeszcze więcej osób i inicjatyw, które będę mogły powalczyć o grono nominowanych.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
watteau,zgłoś
i co z tego
Odpowiedz
0
like
0
dislike
Członkini,zgłoś
Tolerado jest stowarzyszeniem, a nie fundacją! :)
Odpowiedz
0
like
0
dislike
Komentarze (2)
arrow
Nagana dla Grzegorza Brauna za interwencje w szkole. "Niegodne posła"