Kampania Przeciw Homofobii
TVP apelacja "Inwazja"

TVP nie chce przeprosić KPH za film pt. "Inwazja" o osobach LGBT+

Źródło zdjęć: © Kampania Przeciw Homofobii, Twitter
Anna RusakAnna Rusak,25.01.2023 12:30

TVP nie zamierza przepraszać Kampanii Przeciw Homofobii za dokument "Inwazja". Nie zgadza się z wyrokiem sądu i wnosi apelacje od wyroku, który zapadł w listopadzie 2022 rok. W mediach publicznych jest jednak miejsce na homofobię?

W 2019 roku po "Wiadomościach" na TVP pojawił się dokument pt. "Inwazja". W filmie można była usłyszeć, że osoby LGBTQ+ chcą zalegalizować pedofilię. Pojawiły się w nim również nagania z siedziby Kampanii Przeciw Homofobii. TVP dostarczyła je kobieta podszywająca się pod wolontariuszkę stowarzyszenia.

Organizacja postanowiła złożyć pozew przeciwko telewizji o naruszenie dóbr osobistych. 21 listopada Sąd Okręgowy wydał wyrok w sprawie i uznał, że Telewizja Polska naruszyła dobra osobiste przedstawicieli KPH. TVP nie zmierza jednak przepraszać organizacji. Wyrok nie był prawomocny.

KPH kontra TVP

21 listopada 2022 roku Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok w sprawie o naruszenie dóbr osobistych Kampanii Przeciw Homofobii przez TVP i uznał żądania organizacji. Zgodnie z wyrokiem telewizja publiczna miała przeprosić KPH w głównym wydaniu "Wiadomości" i wpłacić 10 tys. zł na cele społeczne.

W uzasadnieniu wyroku sędzia zwróciła uwagę na jednostronny wydźwięk materiału i zmanipulowany sposób przedstawienia w nim różnych nagrań pochodzących spoza Polski. Według przedstawicieli organizacji, decyzja sądu jest jasnym komunikatem, mówiącym o tym, że w mediach publicznych nie ma miejsca na homofobię.

- Nasza wygrana, to w rzeczywistości wygrana wszystkich osób LGBT+, bo każde działanie naszej organizacji ma na celu poprawę sytuacji reprezentowanej przez nas społeczności. Dzisiaj postawiliśmy kolejny krok w kierunku równouprawnienia osób LGBT+. Przed nami kolejne, aż równość stanie się rzeczywistością - tak komentował wyrok Slava Melnyk, dyrektor KPH.

trwa ładowanie posta...

TVP nie zamierza przepraszać

Jak wynika z informacji dostarczonych "Wirtualnym Mediom" przez biuro prasowe telewizji publicznej, TVP nie zamierza na razie przepraszać KPH. Telewizja nie zgadza się z wyrokiem i wniosła apelację w sprawie.

- Informujemy, że po zapoznaniu się z uzasadnieniem wyroku w sprawie z powództwa Kampanii Przeciw Homofobii przeciwko Telewizji Polskiej S.A., przy udziale Rzecznika Praw Obywatelskich o ochronę dóbr osobistych i zapłatę Telewizja Polska S.A. złożyła apelację od wyroku - przekazało biuro prasowe TVP.

Źródło: Wirtualne Media

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 4
  • emoji ogień - liczba głosów: 3
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0