Zakaz social mediów dla młodych w Polsce

Polacy mają dość patologii wśród młodych. Będzie zakaz używania social mediów?

Źródło zdjęć: © Canva
Anna RusakAnna Rusak,27.03.2023 14:00

Polki i Polacy mają świadomość tego, że przemoc wśród nastolatków i filmowane przez nich patologiczne zachowania są poważnym problemem. Co myślą o wprowadzeniu zakazu używania social mediów przez nastolatków? Czy Polska pójdzie śladem Francji?

W marcu w sieci pojawiło się kilka filmów z różnych miast Polski, przedstawiających przemoc, jakiej dopuszczali się nastolatkowie. W Zamościu grupa młodzieży zaczepiła 16-letniego Eryka i pobiła chłopaka na śmierć. Dwa tygodnie później pojawiło się nagranie z pobicia nastolatka w Pruszkowie.

Czy patologię wśród młodych ludzi rozwiązałby zakaz używania social mediów dla nastolatków? Ankieta przeprowadzona przez Wirtualną Polskę nie pozostawia wątpliwości. Polacy mają dość przemocy wśród młodych i zdecydowanie chcą ograniczyć im dostęp do mediów społecznościowych.

Przemoc i patologia wśród uczniów

Na temat przemocy wśród uczniów polskich szkół wypowiedział się już minister edukacji Przemysław Czarnek. Oczywiście w jego przemówieniu padło kilka słów z jego bingo - według ministra agresja jest wynikiem hejtu i ataku na rodzinę, a młode pokolenie poddało się "szaleństwu" świata wirtualnego. Po części zgadzają się z nim Polacy.

Z badania Ariadny dla Wirtualnej Polski wynika, że 80 proc. osób słyszało o zamieszczaniu przez młodych ludzi w sieci nagrań przedstawiających przemoc. 65 proc. ankietowanych twierdzi, że liczba ataków przemocy i agresji wśród młodych wzrosła. Według większości z nich zamieszczanie patologicznych filmów przez młodzież w social mediach przyczynia się do zwiększania takiego agresywnego zachowania.

"Polacy wyrazili swoje zdanie na temat czy zamieszczanie nagrań z pobicia lub dręczenia rówieśników przyczynia się do wzrostu liczby aktów przemocy i agresji wśród młodzieży. Twierdząco odpowiedziało 65 proc. uczestników badania (na co składa się 32 proc. deklaracji 'zdecydowanie tak' i 33 proc. odpowiedzi 'raczej tak')" - czytamy na Wirtualnej Polsce.

Zakaz dostępu do social mediów rozwiąże problem przemocy?

Czy ten problem patologii wśród młodzieży mógłby rozwiązać zakaz, który wprowadza Francja? Przypomnijmy, że pracuje się tam nad wprowadzeniem zakazu używania social mediów dla osób poniżej 13. roku życia. Nastolatki, które nie ukończyły 15 lat, będą mogły założyć konto w mediach społecznościowych tylko za zgodą rodziców.

Polacy dość pozytywnie patrzą na to rozwiązanie. Aż 81 proc. ankietowanych odpowiedziało twierdząco na pytanie o to, czy popiera wprowadzenie podobnego zakazu w Polsce. Według nich takie rozwiązanie przyczyniłoby się również do zmniejszenia się aktów przemocy wśród młodzieży. 58 proc. osób stwierdziło, że ograniczenie dostępu do social mediów młodym osobom zmniejszyłoby agresję wśród młodzieży.

Oczywiście nikt jeszcze w Polsce nie pracuje nad wprowadzeniem zakazu używania social mediów dla osób, które nie ukończyły 13. roku życia. Możliwe jednak, że jeśli projekt Francji się powiedzie, inne kraje, w tym Polska, pójdą jej śladem. Nie można też zakładać, że agresja i patologia wśród uczniów bierze się tylko z używania przez nich aplikacji społecznościowych. To jednak zdecydowanie kwestia, którą należałoby poważniej zbadać.

trwa ładowanie posta...

Źródło: Wirtualna Polska

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 10
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Ktoś,zgłoś
Kiedyś nie było influencerów influencerek i na Facebooku czy na innych mediach społecznościowych było normalnie nie było hejtu nikt nikogo nie wyzywał nikt nie kopiował i nie przerabiał złośliwie zdjęć osób których nie lubi. W dzisiejszych czasach panuje samowolka w mediach społecznościowych ludzie obrzucają się błotem i wszystko uchodzi za normalne zjawisko. Dzieci coraz częściej spędzają czas w internecie niż nad książkami. Internet jest również przyczyną tego że dzieci coraz bardziej tyją a w wieku dojrzewania powinna być zapewniona aktywność ruchowa, sport. Dziś rodzicom łatwiej dać dziecku tablet z internetem niż zabrać dziecko do lasu na spacery czy na rower żeby dziecko nie tyło i nie dziczalo w domu. Dać ludziom trochę swobody to małpiego rozumu dostają. Internet jest ok ale dla ludzi mądrych trzeba wiedzieć jak z niego korzystać.
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się