Przemysław Czarnek o agresji wśród młodzieży

Czarnek o agresywnych nastolatkach. Padły mocne słowa

Źródło zdjęć: © Vibez.pl / Canva, YouTube
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,16.03.2023 10:01

Szef resortu edukacji obserwuje "potężny hejt i atak na rodzinę". W ocenie polityka trzeba skończyć z mówieniem dzieciom w szkole, że mają wyłącznie prawa. Minister chce powrotu do dyscypliny, odpowiedzialności, obowiązku i autorytetu.

W marcu internet obiegły nagrania, na których nastolatkowie znęcali się nad swoimi rówieśnikami. Było to kilka filmów pochodzących z różnych miast Polski. Użytkownicy mediów społecznościowych obawiają się rosnącej fali przemocy. Najbardziej szokująca sytuacja miała miejsce w Zamościu. Tam grupa młodzieży zaczepiła 16-letniego Eryka i zakatowała chłopca na śmierć.

W czwartek 16 marca PAP opublikowała rozmowę z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem. Polityk odniósł się do głośnych przypadków przemocy wśród nastolatków. Minister stwierdził, że reakcją MEiN na problemy młodzieży było zwiększenie o 100 proc. kadry psychologów i pedagogów w szkołach.

Przemysław Czarnek obserwuje "potężny hejt i atak na rodzinę"

Minister Czarnek powiedział, że głośne przypadki agresji nie miały miejsca w szkołach, "tylko na ulicach miast". Stwierdził, że problem jest wyzwaniem dla ministerstwa spraw wewnętrznych, ministerstwa sprawiedliwości i dla rodziców. Polityk wyjaśnił, że "dzieci rodzą się w rodzinie i ich kondycja - również moralna - zależy od kondycji moralnej rodziny".

Szef resortu edukacji powiedział, że agresja wśród młodzieży może być efektem "potężnego hejtu i ataku na rodzinę". Polityk obserwuje "rozmontowywanie małżeństwa, rodziny i wszystkich wartości z tym związanych". Minister Czarnek wyraził obawę, że młode pokolenie poddało się "szaleństwu", które jest związane ze światem wirtualnym.

- Dzisiaj sieć potęguje skalę tego zjawiska, ale też jest o tyle groźna, że daje pewne warunki do naśladownictwa u wszystkich innych, którzy ewentualnie mają taki - w cudzysłowie - potencjał do bycia hejterami w stosunku do rówieśników. I z tym trzeba też walczyć, bez wątpienia - powiedział minister Czarnek.

Polityk zaapelował do rodziców, by poświęcili więcej czasu na wychowanie dzieci: - Patrzmy, co one robią po lekcjach, w czym siedzą w komputerze, co robią w nocy w tym komputerze, z kim tam przebywają, w co grają i czym się tam zajmują - stwierdził minister Czarnek.

Przemysław Czarnek: Uczniowie nie mają wyłącznie praw

Warto przywołać słowa ministra Czarnka, które wypowiedział podczas spotkania z mieszkańcami Elbląga 15 marca. Polityk w swoim wystąpieniu nawiązał do przypadków agresji wśród młodzieży.

Minister podkreślił, że przyczyną tego typu zjawisk jest kryzys rodziny: - A kto walczy z rodziną, kto walczy z wartościami rodziny, kto walczy z małżeństwem, kto szkaluje małżeństwo, kto tym dziewczynkom każe pisać te straszne rzeczy na czole o rodzeniu? - pytał szef MEiN.

Minister Czarnek zaapelował o powrót do dyscypliny, odpowiedzialności, obowiązku i autorytetu: - Trzeba skończyć z mówieniem dzieciom w szkole, że mają tylko prawa. Mają prawa i obowiązki. Trzeba skończyć z mówieniem, że jest tylko wolność. Jest wolność i odpowiedzialność. Nie ma wolności bez odpowiedzialności - wyjaśnił polityk.

Szef resortu edukacji oświadczył, że "trzeba skończyć z mówieniem, że w szkole najważniejszy jest uczeń". Minister Czarnek stwierdził, iż w szkole najważniejszy jest nauczyciel. Polityk zwrócił się do rodziców, by bezwarunkowo słuchali się pedagogów i nie krytykowali ich, gdy postawią dziecku złą ocenę.

Źródło: PAP

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2249
  • emoji ogień - liczba głosów: 35
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 916
  • emoji smutek - liczba głosów: 44
  • emoji złość - liczba głosów: 41
  • emoji kupka - liczba głosów: 520
taki mądry ? Ale nie dał na szkoły prawie nic. Woli rozdawać nie swoje mln , szkoły za bogate. Lepiej dla rydzyka na telewizję , itd.
Odpowiedz
5Zgadzam się0Nie zgadzam się
Jest różnica,zgłoś
Wielka ! Dziś a 30 lat temu, jak ja chodziłem do podstawówki. Teraz jak ktoś spuszcza łomot, to zaraz są filmiki, bookfejs, newsy na każdym smartfonie. Kiedyś jak dostałem wprdl, że wylądowałem w szpitalu, to dyrekcja wyciszyła sprawę, oczywiście sprawcy ponieśli karę poprawczaka. I wiedział tylko parę OSB a nie całą polska. Czarnej powinien napisać, jak zagwarantuje, że Ci chłopacy, którzy zabili ofiarę, poniosą należna karę???
Odpowiedz
9Zgadzam się1Nie zgadzam się
Hvcgbv,zgłoś
No cóż nie mam ślubu ale kłopotów z nastoletnimi dziećmi również.Są tolerancyjne' otwarte na drugiego człowieka' pomocne itd. I co Pan na to pa ie Czarnek bo znam bogobojne rodziny małżeńskie które sieją nienawiścią tak jak Pan do innych od siebie.Ich dzieci strach patrzeć ci wyprawiają. Nie generalizuj więc Czarnek bo jakie są dzieci nie zależy od tego kto e zdrowasiek klepnie .Oczywiście nie twierdzę że tak jest u wszystkich rodzin idealnych wg. Pana Są wspaniałe katolickie rodziny które wiedzą na czym pega PRAWDzIWA wiara i nauka Jezusa. I są rodziny nie wierzące które też są na bakier z przyzwoitością.Więc nie ma reguły tak jak by Pan sugerował.Nienawiść jednak sam Pan i jemu podobni promuje i jeszcze udaje że to obrona wartości.Wstyd
Odpowiedz
13Zgadzam się1Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 142
Komentarze (142)
Powrót