Kryzys klimatyczny wpływa na ceny kawy

Tak drogo nie było. Kryzys klimatyczny wpływa na ceny kawy

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
07.05.2024 16:15

Kryzys klimatyczny to nie żarty. Coraz cieplejsze temperatury, susze, pożary oraz nagłe powodzie wpływają na każdy aspekt naszego życia. Okazuje się, że odpowiadają również za ceny kawy. Tak drogo nie było od ponad 40 lat.

Trzeba przyznać, że przyszło nam żyć w bardzo dziwnych czasach. Z jednej strony jesteśmy świadkami ogromnego rozwoju technologicznego. Sztuczna inteligencja pomaga przeprowadzać najtrudniejsze operacje czy wykrywać raka. Z drugiej strony każdego dnia czytamy o kryzysie klimatycznym, za który odpowiedzialny jest człowiek. Nadmierne korzystanie z plastiku, jedzenie zbyt dużej ilości mięsa czy wycinki drzew, a nawet całych lasów - to wszystko wpływa na zmiany klimatu.

Działalność człowieka na Ziemi doprowadziła do wzrostu temperatury temperatury na całej planecie. Co za tym idzie, to regularne walki z wycieńczającymi suszami, przez które często niemożliwa jest produkcja wielu produktów. Aktualnie mamy do czynienia z kryzysem dotyczącym kawy. Za "małą czarną" zapłacimy najwięcej od 40 lat.

Ceny kawy są najwyższe od 40 lat

Zmiany klimatu wpływają zarówno na ceny kawy, jak i ogólnie żywności na całym świecie. Eksperci w rozmowie z mediami informują, że za filiżankę "małej czarnej" należy zapłacić w kawiarni o wiele więcej niż kilka, kilkanaście oraz kilkadziesiąt lat temu. W zaledwie rok zdrożała o ponad 65 proc. Niestety, należy spodziewać się, że jej ceny wciąż będą wzrastały.

- Choć giełdowa cena kawy to kilka dolarów za kilogram, ta, jaką kupują naszego typu palarnie, kosztuje ponad 10 dol. W efekcie 250-gramowe opakowanie kawy specialty kosztuje dzisiaj ok. 50-60 zł, choć zupełnie niedawno kosztowało 30-40 zł - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prezes firmy Coffeedesk Łukasz Wichłacz.

ZETKACPER: CHCĘ ZOSTAĆ POLITYKIEM!

Jak informuje polsatnews.pl, najbardziej zdrożała kawa robusta, której cena osiągnęła historycznie wysokie wartości na giełdach przekraczające 4 dol. (16 zł) za kilogram. Ktoś teraz zapewne powie, że nie jest to wcale wysoką kwotą i trudno się z tym nie zgodzić. Warto jednak pamiętać, że cena dla palarni jest o wiele wyższa. Oznacza to, że później konsument zapłaci najwyższą stawkę. To jednak nie stanowi problemu dla osób, które chcą napić się kawy z kawiarni.

- W ostatnich dwóch latach musieliśmy podnieść ceny o ok. 20 proc., w efekcie wzrostu wynagrodzeń, ale też kosztów surowca. W tym roku widać kolejne podwyżki cen kawy. Konsumenci uznają to za coś naturalnego - przyznał w rozmowie z "Rzeczpospolitą" współwłaściciel kawiarni Forum i Mistrz Polski Baristów 2008 r. Sławomir Saran.

Źródło: Rzeczpospolita, polsatnews.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0