Kryzys klimatyczny a konflikty zbrojne. Szokujący raport
Zmiany klimatu to nie tylko wyższe temperatury czy częstsze powodzie i pożary. Okazuje się, że to również brutalniejsze konflikty zbrojne w krajach rozdartych wojną. To także więcej ofiar oraz mniejszy wzrost gospodarczy.
Wszyscy, którzy uważają, że zmiany klimatyczne oznaczają jedynie częstsze klęski żywiołowe oraz upalne lata, są w bardzo dużym błędzie. Międzynarodowy Fundusz Walutowy informuje, że warunki pogodowe wpływają również na konflikty zbrojne, szczególnie w krajach sklasyfikowanych jako niestabilne.
Kryzys klimatyczny a konflikty zbrojne
Jak donosi "Wyborcza", Bank Światowy co roku weryfikuje listę krajów sklasyfikowanych jako "państwa niestabilne i dotknięte konfliktami". Jest ich obecnie 39, z czego aż 21 znajduje się w Afryce. Oznacza to więc, że jedno na pięć państw na świecie zalicza się do tej grupy. Międzynarodowy Fundusz Walutowy sprawdził, czy wpływ na konflikty zbrojne w tych krajach mają zmiany klimatu.
Raport MFW ukazał się w środę 30 sierpnia. Wynika z niego, że zmiany klimatu nie powodują nowych konfliktów zbrojnych, ale pogłębiają trwające już wojny. Dodatkowo zaostrzają problemy z nich wynikające, takie jak skrajne ubóstwo oraz głód.
Jak czytamy na "Wyborczej", według MFW liczba zgonów spowodowanych wojnami może do 2060 r. wzrosnąć w krajach ogarniętych konfliktami zbrojnymi o prawie 10 proc. Zmiany klimatyczne natomiast mogą wpędzić w głód dodatkowe 50 mln ludzi w tych państwach.
MFM informuje, że w krajach niestabilnych klęski żywiołowe dotykają aż trzy razy więcej ludzi niż w państwach uznawanych za zrównoważoned. Katastrofy naturalne natomiast powodują wysiedlenia, których jest dwa razy więcej niż w krajach uważanych za stabilne. Jak czytamy na "Wyborczej", częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe (m.in. upały) zagrażają ludzkiemu zdrowiu, szkodzą produktywności i miejscom pracy w kluczowych sektorach gospodarek, takich jak rolnictwo czy budownictwo.
Apel biednych krajów o pomoc
Niestety, mimo tego, że negatywny wpływ zmian klimatu jest niezaprzeczalny, światowi przywódcy coraz częściej tracą determinację do walki z nimi ze względu na spowolnienie gospodarcze. Z tego powodu liderzy afrykańskich państw apelują, aby bogatsze kraje pomogły im przystosować się do kryzysu klimatycznego oraz ułatwiły im przejście na korzystanie z niskoemisyjnej energetyki.
Jak donosi "Wyborcza", dyskusje na ten temat, które miałyby doprowadzić do jednolitego stanowiska w sprawie klimatu, zaplanowano podczas Afrykańskiego Szczytu Klimatycznego. Odbędzie się on w dniach od 4 do 6 września, czyli jeszcze przed rozpoczynającym się pod koniec listopada szczytem klimatycznym ONZ - COP28 w Dubaju.
Wojna Rosji w Ukrainie wpływa na klimat
Należy podkreślić, że trwająca od 2022 r. wojna Rosji w Ukrainie pogłębia jedynie zmiany klimatyczne. Konflikt niestety odsuwa uwagę społeczeństwa od troski o planetę oraz środowisko.
- Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała znaczne szkody środowiskowe i klimatyczne, których nadrobienie będzie wymagało wielu lat pracy wspólnoty międzynarodowej. Działania o wąsko rozumianym charakterze militarnym to jedynie około 0,5 procent całkowitych kosztów klimatycznych, na które składają się m.in. emisje z pożarów terenów leśnych i zabudowanych, wymuszone wojną migracje, niszczenie infrastruktury energetycznej, koszty odbudowy i przerwanej zielonej transformacji Ukrainy - mówił w wywiadzie dla "Wyborczej" Kamil Lipiński, analityk z zespołu klimatu i energii w Polskim Instytucie Ekonomicznym.
Źródło: Wyborcza
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku