Mieszkańcy panamskiej wyspy uciekają

Uciekają, bo ich wyspę zaleje. Powodem kryzys klimatyczny

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
13.09.2023 16:30

Kryzys klimatyczny wpływa na każdy aspekt życia. Upały nie pozwalają funkcjonować, a zanieczyszczonym powietrzem nie można oddychać. Zmiany pogodowe to również podnoszący się poziom morza. Tak groźny, że mieszkańcy panamskiej wyspy muszą ją opuścić.

Mieszkańcy malutkiej panamskiej wyspy niedługo będą musieli ją opuścić. Carti Sugdupu leży u wybrzeży Panamy w prowincji Kuna Yala, w archipelagu San Blas. Ma powierzchnię niewiele większą od pięciu boisk piłkarskich.

Niestety, panamska wyspa już niedługo zostanie zalana. Powodem kryzys klimatyczny oraz szybko podnoszący się poziom morza. Mieszkańcy, którzy wywodzą się z rdzennego plemienia Kuna, muszą opuścić swoje domy.

Mieszkańcy panamskiej wyspy muszą ją opuścić przez kryzys klimatyczny

Jak donosi "Rzeczpospolita", ze względu na zmiany klimatu od jakiegoś czasu trwa dyskusja na temat przesiedlenia mieszkańców na ląd. Badacze przewidują, że w ciągu kolejnych trzech dekad wyspa może znaleźć się bowiem w całości pod wodą.

Dyrektor departamentu w panamskim Ministerstwie Budownictwa Mieszkaniowego Marcos Suira potwierdził, że już niedługo rozpocznie się proces przesiedleń. Można się tego spodziewać jeszcze w tym roku.

Kryzys klimatyczny i podnoszący się poziom morza
Kryzys klimatyczny i podnoszący się poziom morza (Canva)

Suira potwierdził, że przyczyną przesiedleń jest podnoszenie się poziomu morza wskutek globalnego ocieplenia. Mieszkańcy malutkiej wyspy mają przenieść się do nowo zbudowanego osiedla. Jak donosi "Rzeczpospolita", w ramach projektu zbudowanych ma zostać 300 domów dla 300 rodzin, składających się ze średnio pięciu osób. Będą mieli do dyspozycji teren o powierzchni 300 metrów kwadratowych, elektryczność, wodę pitną oraz dom.

Coraz wyższy poziom wód w morzach

Podnoszący się poziom wód w morzach jest bardzo niebezpieczny. W marcu 2023 r. australijscy, koreańscy oraz amerykańscy naukowcy poinformowali, że tempo, w jakim topnieją lądolody Antarktyki i Grenlandii może sprawić, że globalny poziom mórz wzrośnie do 2150 r. o około 1,4 m.

Właśnie z tego względu należy dbać o środowisko i słuchać aktywistów. Kryzys klimatyczny to nie jest wymysł. Należy działać teraz, aby przyszłe pokolenia bez stresu oraz zmartwień mogły żyć, zakładać rodziny, po prostu normalnie funkcjonować.

Źródło: Rzeczpospolita

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 2