"Być może zostaną bohaterami". Wyroki dla Ostatniego Pokolenia
Aktywiści i aktywistki Ostatniego Pokolenia usłyszeli pierwsze wyroki za blokowanie dróg w Warszawie. Uzasadnienie wyroku przez sąd uznało ich prawo do obywatelskiego nieposłuszeństwa.
13 osób z Ostatniego Pokolenia usłyszało pierwsze wyroki za blokady ruchu samochodów w Warszawie. Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi - Południe uznał blokadę Mostu Poniatowskiego oraz wjazdu na koncert Taylor Swift za nieposłuszeństwo obywatelskie. Aktywiści i aktywistki dostali najniższy możliwy wymiar kary - naganę.
Podobne
- Najstarszy głos Ostatniego Pokolenia: "Robię to dla wnuczka"
- "Czy tę syrenkę można oblać?". Ostatnie Pokolenie kontra Taylor Swift
- Aktywiści klimatyczni kontra Leo Messi. Wzięli się za willę piłkarza
- Aktywiści Just Stop Oil trafią do więzienia. Chodzi o obraz Vincenta van Gogha
- Greta Thunberg tańczy do "Barbie". Co to ma wspólnego z kryzysem klimatycznym?
Protesty Ostatniego Pokolenia to nieposłuszeństwo obywatelskie
Jedna z oskarżonych - Zofia Sobczak - poinformowała na konferencji prasowej 14 października: "Uzasadnienie dla tych wyroków jest przełomowe i może mieć historyczne znaczenie dla walki o świat bez zapaści klimatycznej w Polsce. Sędzia uznaje bowiem blokady za akt nieposłuszeństwa obywatelskiego oraz bierze pod uwagę kluczowy kontekst kryzysu klimatycznego".
W materiałach prasowych Ostatnie Pokolenie przytoczyło obszerne fakty uzasadnienia wyroku. Sąd orzekł: "Osoby obwinione w niniejszej sprawie są członkami organizacji społecznej mającej na celu zwrócenie uwagi na problem kryzysu klimatycznego oraz dbanie o środowisko naturalne. [...] zarzucone im czyny sąd uznał za formę nieposłuszeństwa obywatelskiego, które służyło pokazaniu społeczeństwu wartości bliskich osobom obwinionym".
Protest jest domeną ruchów zmieniających historię
W uzasadnieniu sądu zostało też zauważone, że blokada wjazdu na koncert Taylor Swift miała miejsce na ul. Siwca. Sąd podkreślił: "Za znamienne i symboliczne należy [...] uznać miejsce popełnienia przedmiotowego wykroczenia - ulica Siwca, gdzie w 1968 r. inny polski obywatel - Ryszard Siwiec chciał dotrzeć, poprzez dokonanie samospalenia, do zbiorowości społecznej - by dokonać jej przebudzenia, tyle że w innej aniżeli ochrona środowiska, sferze naszego życia. Obecnie osoba ta dla wielu jest bohaterem i być może w przyszłości okaże się, że takimi bohaterami zostaną obecni obwinieni".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
ZETKACPER: CHCĘ ZOSTAĆ POLITYKIEM!
Przedstawiciele Ostatniego Pokolenia skomentowali, że nie czują się bohaterami na miarę Siwca, ale są zaszczyceni porównaniem. Sobczak podkreśliła: "[...] chcemy, aby wybrzmiało z tego porównania to, że nieposłuszeństwo obywatelskie ma długą i zaszczytną tradycję zarówno na świecie, jak i w Polsce. Zarówno różnego rodzaju blokady, malowanie po murach czy zakłócanie imprez kulturalnych, jest i było domeną ruchów protestacyjnych, które zmieniają historię".
Działaczka Ostatniego Pokolenia dr Helena Datner dodała: "Niezależnie od wyroków zwykli ludzie wciąż będą pokojowo łamać prawo. Ponieważ, prawdziwym przestępstwem jest polityka klimatyczna, która prowadzi do zabójczych powodzi, huraganów i fal upałów, do załamania się łańcuchów żywności i do miliardowych migracji".
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku