Oblivia Coalmine

Czy uda się wyhamować kryzys klimatyczny? Rozpoczął się szczyt COP28

Źródło zdjęć: © YouTube
Marta Grzeszczuk,
30.11.2023 16:15

Rozpoczął się doroczny szczyt klimatyczny ONZ. Czy przedstawicielom globalnej społeczności uda się zatrzymać katastrofę, w której kierunku zmierzamy?

30 listopada rozpoczął się 28. szczyt w sprawie zmian klimatu Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jedynym w pełni suwerennym i powszechnie uznanym na arenie międzynarodowej państwem na świecie, które nie należy do ONZ, jest Watykan. Konferencja klimatyczna ONZ, która właśnie się rozpoczęła i potrwa do 12 grudnia, w skrócie nazywa się COP28.

Czy ONZ uda się wyhamować globalne ocieplenie?

Tegoroczny szczyt odbywa się w Dubaju, co jest o tyle kontrowersyjne, że Zjednoczone Emiraty Arabskie są w pierwszej piątce państwa na świecie z najwyższą emisją CO2 w przeliczeniu na liczbę mieszkańców.

Głównym problemem do okiełznania podczas COP28 jest fakt, że mimo dynamicznego rozwoju odnawialnych źródeł energii, rynek paliw kopalnych w dalszym ciągu globalnie rośnie. Oznacza to, że osiągnięcie podstawowego celu porozumienia paryskiego ONZ z 2015 r. stoi pod znakiem zapytania. Ten cel to zatrzymanie globalnego ocieplenia poniżej 2 st. Celsjusza w stosunku do ery przedprzemysłowej.

Średnia globalna temperatura wzrosła już o 1,2 st. Celsjusza od czasów przedindustrialnych. Konsekwencją są powszechne susze, a także coraz częstsze śmiertelne fale upałów, pożary lasów i burze na całym świecie. Ocieplenie powyżej 1,5 st. spowoduje według naukowców katastrofę, z którą ludzkość się globalnie nie upora.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W przeddzień szczytu na YouTube ukazał się krótki film z udziałem laureatki Oscara Olivii Colman. Aktora wciela się w Oblivię Coalmine ("oblivious" to po angielsku m.in. nieświadomy, obojętny, "coal mine" to kopalnia węgla). Oblivia jest przedstawicielką przemysłu paliw kopalnych. Dziękuje w filmie wszystkim indywidualnym konsumentom i konsumentkom za wpompowanie w tym roku na konta firm paliwowych i wydobywczych rekordowych ilości pieniędzy pomimo inflacji i kryzysu klimatycznego.

Film stworzyła organizacja Make My Money Mater, która zajmuje się promowaniem wśród konsumentów i konsumentek świadomości w zakresie wpływu ich codziennych wyborów na otaczającą rzeczywistość. Film powstał na rynek brytyjski, aby zwrócić uwagę na fakt, że fundusze emerytalne na wyspach inwestują ogromne pieniądze w paliwa kopalne. Colman jest w nim tak cudownie odrażająca, że wideo zostało międzynarodowym wiralem w mediach społecznościowych.

Źródło: reuters.com

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0