Czy uda się wyhamować kryzys klimatyczny? Rozpoczął się szczyt COP28
Rozpoczął się doroczny szczyt klimatyczny ONZ. Czy przedstawicielom globalnej społeczności uda się zatrzymać katastrofę, w której kierunku zmierzamy?
30 listopada rozpoczął się 28. szczyt w sprawie zmian klimatu Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jedynym w pełni suwerennym i powszechnie uznanym na arenie międzynarodowej państwem na świecie, które nie należy do ONZ, jest Watykan. Konferencja klimatyczna ONZ, która właśnie się rozpoczęła i potrwa do 12 grudnia, w skrócie nazywa się COP28.
Podobne
- Tak drogo nie było. Kryzys klimatyczny wpływa na ceny kawy
- Rządy dopłacają do kryzysu klimatycznego. Krytykuje je Bank Światowy
- Kryzys klimatyczny a konflikty zbrojne. Szokujący raport
- Uciekają, bo ich wyspę zaleje. Powodem kryzys klimatyczny
- Przypięci do płotu protestowali przed urzędem. Policja wywlekała ich siłą
Czy ONZ uda się wyhamować globalne ocieplenie?
Tegoroczny szczyt odbywa się w Dubaju, co jest o tyle kontrowersyjne, że Zjednoczone Emiraty Arabskie są w pierwszej piątce państwa na świecie z najwyższą emisją CO2 w przeliczeniu na liczbę mieszkańców.
Głównym problemem do okiełznania podczas COP28 jest fakt, że mimo dynamicznego rozwoju odnawialnych źródeł energii, rynek paliw kopalnych w dalszym ciągu globalnie rośnie. Oznacza to, że osiągnięcie podstawowego celu porozumienia paryskiego ONZ z 2015 r. stoi pod znakiem zapytania. Ten cel to zatrzymanie globalnego ocieplenia poniżej 2 st. Celsjusza w stosunku do ery przedprzemysłowej.
Średnia globalna temperatura wzrosła już o 1,2 st. Celsjusza od czasów przedindustrialnych. Konsekwencją są powszechne susze, a także coraz częstsze śmiertelne fale upałów, pożary lasów i burze na całym świecie. Ocieplenie powyżej 1,5 st. spowoduje według naukowców katastrofę, z którą ludzkość się globalnie nie upora.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W przeddzień szczytu na YouTube ukazał się krótki film z udziałem laureatki Oscara Olivii Colman. Aktora wciela się w Oblivię Coalmine ("oblivious" to po angielsku m.in. nieświadomy, obojętny, "coal mine" to kopalnia węgla). Oblivia jest przedstawicielką przemysłu paliw kopalnych. Dziękuje w filmie wszystkim indywidualnym konsumentom i konsumentkom za wpompowanie w tym roku na konta firm paliwowych i wydobywczych rekordowych ilości pieniędzy pomimo inflacji i kryzysu klimatycznego.
Film stworzyła organizacja Make My Money Mater, która zajmuje się promowaniem wśród konsumentów i konsumentek świadomości w zakresie wpływu ich codziennych wyborów na otaczającą rzeczywistość. Film powstał na rynek brytyjski, aby zwrócić uwagę na fakt, że fundusze emerytalne na wyspach inwestują ogromne pieniądze w paliwa kopalne. Colman jest w nim tak cudownie odrażająca, że wideo zostało międzynarodowym wiralem w mediach społecznościowych.
Źródło: reuters.com
Popularne
- Patryk Vega zrobi film o Buddzie? "To gość, który mi imponuje"
- Wyzywająca kreacja licealistki oburzyła internautów? "Widać jej bieliznę"
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Babcia pognała Książula. Nie można w spokoju zjeść kebaba?
- Justin Bieber i Hailey się rozwodzą? Ten ruch wywołał burzę
- Kupienie mieszkania jest trudne? Tiktoker przeżył szok u doradcy kredytowego
- Brad Pitt mówi po polsku? Tę rozmowę obejrzysz więcej niż raz
- Koniec Drwala w McDonald's. Z tej okazji zjadł wszystkie burgery
- Dzień Dziabka wzbudza kontrowersje. Kiedy obchodzimy święto?