Alkohol na pierwszej komunii świętej

Alkohol na komunii? Dziwi wszystkich, tylko nie Polaków

Źródło zdjęć: © canva
Maja Kozłowska,
22.05.2023 11:45

W najlepsze trwa sezon pierwszych komunii. Nawet na uroczystościach skupionych na dziecku na polskich stołach pojawia się alkohol.

Polacy piją za dużo alkoholu. Wyniki badań mówią same za siebie. Raport "Alkohol w Polsce" podaje, że w 2021 r. statystyczny Polak (bez względu na wiek) wypijał rocznie 9,7 l alkoholu rocznie. To co prawda mniej niż dwa lata wcześniej, lecz analitycy ostrzegają, że nie jest to powód do radości. Konsumpcja nieco spadła, ale zmienił się również sposób picia. Eksperci podkreślają, że Polacy coraz częściej sięgają po wysokoprocentowy alkohol. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia polska średnia spożycia alkoholu jest wyższa od europejskiej.

Największą popularnością cieszą się wódka, gin, rum oraz whisky. Stanowią one łącznie 39,2 proc. wszystkich alkoholów spożywanych w Polsce. Wysoko plasuje się też wino (8,3 proc. ogólnego spożycia) - je wybierają przede wszystkim kobiety.

11,7 proc. Polaków nadużywa alkoholu, a 27 proc. Polaków wypija rocznie więcej niż 6 l czystego alkoholu, co jest niebezpieczne dla zdrowia.

Są też oczywiście dobre wiadomości. 19 proc. ankietowanych zadeklarowało abstynencję od co najmniej roku. Sprzyja temu m.in. rozwój rynku "zero", łatwy dostęp do bezalkoholowych drinków czy piwa, a także zwiększona świadomość na temat niebezpieczeństwa alkoholu.

Polityka antyalkoholowa wkracza. I jest egzekwowana

Alkohol jest ostatnio bardzo chodliwym tematem - mówi się wiele o społecznej szkodliwości reklam, o promowaniu go przez artystów, influencerów, celebrytów, a nawet polityków. Sławomir MentzenKonfederacji organizuje spotkania pod hasłem "piwo z Mentzenem", a Konrad Berkowicz (również Konfederacja) rozdawał alkohol studentom podczas krakowskich juwenaliów.

Promowanie alkoholu nagłaśnia aktywista Jan Śpiewak, który doprowadził do postawienia zarzutów m.in. Kubie Wojewódzkiemu Januszowi Palikotowi. Prokuratorzy dobrali się również do Macieja Musiała Julii Kuczyńskiej "Maffashion". Celebryci mieli naruszyć ustawę o wychowaniu w trzeźwości. Na celowniku Śpiewaka jest także Kanał Sportowy, który wszedł we współpracę z piwem Tyskie.

Wódka na komunii. Dla obcokrajowca to zaskoczenie

Trzeźwe imprezy to wymysł, wesela bez alkoholu to "niedbanie o gości". Jasne, są pozytywne głosy - nikt nie zrobi wstydu, nikt nie skończy się przed północą, nie będzie awantur ani zarzyganego zlewu w łazience. Bez alkoholu można się dobrze bawić.

Z drugiej strony mamy ten polishcore domowej imprezy. Urodzin. Wigilii. Czy, jak teraz: komunii. Okazja do świętowania, flacha na stół. Nikogo to nie dziwi, choć przy stole siedzą dzieci. Nikogo to nie dziwi, chociaż to impreza ośmioletniej Kasi czy Michałka.

Tiktoker, streamer, twórca internetowy pochodzący z Kolumbii, ToJaJuan, udostępnił na Instastories relację z pierwszej komunii. Był bardzo zdziwiony, że nawet podczas takiej uroczystości w Polsce serwuje się alkohol.

ToJaJuan: alkohol na pierwszej komunii świętej
ToJaJuan: alkohol na pierwszej komunii świętej (Instagram)

Alkohol i pierwsza komunia. "To nie jest kultura, to jest alkoholizm"

Na Twitterze zawrzało i wiele osób postanowiło zaangażować się w dyskusję. Tweet ze screenem ze stories Juana poszedł w viral - większość osób jednoznacznie negatywnie wypowiedziała się o alkoholu na komunijnym stole.

trwa ładowanie posta...

Użytkownicy Twittera piszą:


"Alkohol na imprezach dzieci typu komunia powinien być zakazany. (...) Moje wspomnienia z urodzin to naje*any wujek."

"Ludzie chlejący wódę na komunii własnego dziecka. Tradycja, k*rwa mać."

"Ja np. na swojej nie chciałam, ale i tak chodzili do baru i sobie kupowali."

Alkohol zawsze i wszędzie, edycja: społeczne przyzwolenie. "Alkohol jest, bo w imprezie biorą udział dorośli ludzie"

O ile pod oryginalnym tweetem właściwie wszyscy byli zgodni, że picie wódki podczas przyjęcia z okazji pierwszej komunii nie wypada, tak pod jednym z podanych dalej wpisów rozgorzała sroga dyskusja.

trwa ładowanie posta...

Użytkownicy Twittera nie przebierają w słowach i odnoszą się do picia alkoholu na komunii we wszystkich możliwych kontekstach.

"To nie twój bachor, ty zrobisz inaczej, omg."

"Wy myślicie, że komunia jest ważna dla dziecka? XDDDD one to mają głęboko w dupie, nie ogarniają, o co w tym chodzi i jedyne z czego się cieszą to prezenty i tyle."

"Bo ludzie zawsze znajdą okazję, żeby się napić."

"Ja na chrzcie i roczku córki nie dawałam alkoholu i ludzie szybko się zmyli."


"Ponieważ w imprezie biorą udział dorośli ludzie, mam nadzieję, że pomogłam".

Pytanie retoryczne, odpowiedzi, cóż, dające do myślenia. Póki mentalność zademonstrowana powyżej nie ustanie, cóż, najpewniej Polska pozostanie w europejskiej czołówce pod względem spożycia alkoholu.

Źródło: zdrowie.pap.pl, stopuzaleznieniom.pl, Twitter

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 8
  • emoji smutek - liczba głosów: 4
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 8
Murarz,zgłoś
Alkohol w spożyciu i sprzedaży powinien być ustawowo zakazany. To właśnie z powodu spożywania alkoholu jest tyle nieszczęść wokół. Ludzie pod jego wpływem tracą kontrolę nad swoim organizmem, nie panują nad tym co się wokół nich dzieje. Stąd też mamy tyle wypadków,
Odpowiedz
0Zgadzam się3Nie zgadzam się