W Dzień Kobiet nie chcemy kwiatów. Chcemy wsparcia i rozmowy
Jak obchodzić Dzień Kobiet? Rozmawiając o problemach i potrzebach. Jeśli chcecie nam tego dnia dać kwiatki, nie zapominajcie o naszych prawach i dyskryminacji, z którą wciąż się zmagamy. Dowiedzcie się, jakie organizacje wspierają młode kobiety i jak dziewczyny z pokolenia Z mogą zmienić naszą przyszłość.
W zeszłym roku zastanawialiśmy się, czy Dzień Kobiet jest nam jeszcze w ogóle potrzebny. Doszliśmy do wniosku, że to dość komercyjne święto. Niestety, zaczęło w nim coraz bardziej chodzić tylko o to, by wręczyć nam te przysłowiowe goździki. Kwiatki są, więc mamy święty spokój, prawda?
Podobne
- Co zrobić dla siebie na Dzień Kobiet? 6 darmowych pomysłów
- Zamiast kwiatków rozmowy o seksizmie. Dzień Kobiet oczami facetów na Twitterze to dno dna
- Kobiety, z którymi chcielibyśmy pójść na kawę (nie tylko) w Dzień Kobiet
- Czarnek o strajku oświaty. Nauczyciele nie widzą raju, który stworzył?
- Rada Rodziców i konkurs na najwyższą wpłatę. Dyskryminacja biedniejszych?
No nie do końca. My w Dzień Kobiet chcielibyśmy rozmawiać o rzeczach dla nas ważnych np. o feminatywach czy nierówności płac. Tego dnia chcielibyśmy wesprzeć ważne dla nas kobiety, pokazać ich działania i udowodnić, że mogą robić wszystko, co tylko chcą. Uważamy też, że szczególnie warto w Dzień Kobiet mówić o młodych dziewczynach, które naprawdę mogą zmienić nasz świat. Nie ma chyba lepszego dnia, by porozmawiać o tym, jak możemy je w tych dążeniach wspierać.
W Dzień Kobiet rozmawiajmy o rzeczach ważnych
Według raportu "Poprawa sytuacji kobiet w zatrudnieniu", opracowanego przez Konfederację Lewiatan w 2022 r., kobiety w Polsce są mniej aktywne zawodowo niż w innych krajach Unii Europejskiej. Tylko niecałe 68 proc. z nich między 20 a 64 rokiem życia zajmuje się pracą.
Kobiety są też pomijane w sferze nauki. Nowe narzędzie do pomiaru równości płci w nauce, które zostało przygotowane przez badaczy z Ośrodka Przetwarzania Informacji - Państwowego Instytutu Badawczego w 2022 r., potwierdza, że wciąż widać spore nierówności płci w sektorze edukacji.
Z badań wynika, że kobiety stanowią jedynie jedną czwartą grona profesorskiego. Jeszcze gorzej jest tylko w przypadku doktorantek - tylko co dziesiątka kobieta stara się o tytuł naukowy w dziedzinie nauk informacyjnych i komunikacyjnych. To właśnie o takich sprawach, tych problemach i nierównościach chcemy rozmawiać w Dzień Kobiet.
Jak wspierać młode kobiety w Dzień Kobiet?
W zasadzie są to działania, które można rozbić na wiele drobnych czynników. Jednym, który przychodzi mi do głowy, jest pokazywanie im od małego, że mogą osiągnąć, co chcą. W tym, choć pewnie niektórym wydaje się to śmieszne, mogą pomóc nawet lalki Barbie, które coraz częściej udowadniają dziewczynkom, że mogą być i astronautkami, i prymatolożkami jak Jane Goodal.
Potem warto je wspierać w rozwoju i nauce. Tutaj pomocna może być chociażby olimpiada Zwolnionych z Teorii, która przeprowadzana jest od 2014 r. Jak wynika z badań fundacji Zwolnionych z Teorii, coraz więcej młodych kobiet z pokolenia Z bierze udział w konkursie. W tegorocznej edycji stanowią one 66 proc. uczestników i uczestniczek.
Czym zajmują się młode kobiety na olimpiadzie? Tym, co jest dla nich ważne. Zespół ANGELstore2 z I Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Kujawskiej z Włocławka zajmuje się ciałopozytywnością. Część dziewczyn tworzy projekty związane z ruchem zero waste. Część pomaga zwierzętom. Wszystko po to, by wszystkim nam żyło się w przyszłości lepiej.
Zwolnieni z Teorii pomagają młodym kobietom z pokolenia Z
By wesprzeć ich w tych dążeniach jeszcze bardziej, Zwolnieni z Teorii i Allegro ruszyli z programem "Mam swoje Alle". 92 młodych ludzi, w tym 60 kobiet, w ramach tej akcji realizuje 15 projektów społecznych przy wsparciu mentorów i mentorek z Allegro. Dzięki temu mogą się bardziej rozwinąć, a ich projekt może odnieść większy sukces. Łatwiej im również uwierzyć w siebie.
To oczywiście nie jedyne takie inicjatywy. Marka L’Oreal już od jakiegoś czasu organizuje "For Women in Science" i wspiera młode naukowczynie. Nie chciałabym tu też zapominać o innych problemach, o których warto mówić w Dzień Kobiet.
Przede wszystkim wymienię tu akcję Różowa Skrzyneczka, dzięki której dziewczyny w szkołach nie muszą się wstydzić tego, że mają okres i nie muszą się obawiać, że nie będą miały środków higienicznych w jego trakcie. Nie może też zabraknąć kwestii feminatywów. Co prawda jeszcze nie ma organizacji, która mówiłaby o tym, jak ważne są, ale aktywiści i aktywistki nie raz zwracali uwagę na ich istotność.
Jeśli więc pytacie, jak świętować Dzień Kobiet, to moja odpowiedź brzmi: rozmawiając i wspierając. Czy to tak jak Zwolnieni z Teorii w kwestiach edukacyjnych i zawodowych, czy tak jak Różowa Skrzyneczka w sprawach bardziej przyziemnych. Kwiaty też możecie nam oczywiście sprezentować. Nie zapominajcie jednak o naszych prawach, potrzebach i dyskryminacji, której niestety wciąż doświadczamy.
Źródło: Materiały prasowe,
W temacie dzień kobiet
- "Dziadocen luxury edition". Kontrowersyjny kalendarz radnych i urzędników
- Co zrobić dla siebie na Dzień Kobiet? 6 darmowych pomysłów
- Zamiast kwiatków rozmowy o seksizmie. Dzień Kobiet oczami facetów na Twitterze to dno dna
- Dzień Kobiet - czy jest nam w ogóle jeszcze potrzebny? Czy to już tylko komercja?
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos