Lalka Barbie przedstawiająca Jane Goodall. Dlaczego potrzebujemy takich zabawek?
Barbie podzieliła się nową lalką przedstawiającą kultową prymatolożkę Jane Goodall. Zabawka ma być wykonana z plastiku pochodzącego z recyklingu i pokazywać dzieciom - a przede wszystkim dziewczynkom - że mogą być, kim chcą.
Jeżeli zatrzymaliście się gdzieś w latach 90. XX wieku, to pewnie myślicie, że lalka Barbie wciąż jest blondynką o nierealistycznej figurze. W dzisiejszych czasach firma Mattel stawia jednak na trochę bardziej progresywne podejście.
Ostatnio cieszyliśmy się z transpłciowej Barbie, a teraz przyszedł czas na nową, bardzo ważną w kolekcji lalkę. Firma podzieliła się zdjęciami zabawki inspirowanej dr Jane Goodall.
Jane Goddall dołącza do lalek Barbie
Może nie wiecie, ale Barbie ma specjalną kolekcję "Inspiring Women". Znajdziecie w niej lalki przedstawiające sportowczynie, astronautki czy lekarki. Rok temu pisaliśmy o Barbie inspirowanej naukowczynią, która tworzyła szczepionkę na covid.
Tym razem do grona tych inspirujących kobiet, które przedstawia seria lalek, dołączyła Jane Goodall. To brytyjska badaczka, antropolożka i prymatolożka. Goodall znana jest z badań nad szympansami w Parku Narodowym Gombe w Tanzanii. To ona odkryła, że szympansy potrafią posługiwać się narzędziami.
Barbie z Jane Goodall wykonana z plastiku z recyklingu
Mattel Creation podaje, że lalka Barbie przedstawiająca Jane Goodall ma być wykonana z minimum 90% plastiku z recyklingu. Sama lalka oczywiście dobrze odzwierciedla prymatolożkę. Ubrana jest w szorty i koszulę khaki, na szyi ma lornetkę, a obok niej stoi figurka szympansa.
Zanim pojawił się ten pomysł, sama chciałam mieć lalkę na swoje podobieństwo. Obserwowałam, jak małe dziewczynki bawią się Barbie, które od początku były tylko bardziej dziewczęce. Pomyślałam, że te małe dziewczynki potrzebują jakiegoś wyboru.
Kierunek, w którym aktualnie zmierza Barbie, jest naprawdę godny pochwały. Jane Goodall zdecydowanie ma rację - dzieci potrzebują różnych wzorców. Dobrze, że teraz mogą się bawić i lalką przedstawiającą badaczkę, i taką która chociażby nosi aparat słuchowy.
Dzięki temu wiedzą, że po pierwsze mogą być kim chcą, a po drugie mogą się utożsamić z taką lalką, poczuć się akceptowane i normalne pomimo swoich niedoskonałości, czy inności. Warto zaznaczyć też, że lalka Goodall nie ma jakiś zgodnych z "kanonem", wyidealizowanych kształtów. Wygląda naprawdę normalnie. To przecież bardzo ważny obraz i przekaz dla każdego dziecka, prawda?
Źródło: Reuters
Popularne
- Wersow wypuściła "Dorosłe serce". Śpiewa, że otrzymała chłód
- Rosyjski youtuber przesadził z prankami. Policja nie miała litości
- PiriPiri zrobiło pierwsze w Polsce lody z kebabem. To nie jest żart
- Pierwszy na świecie wyścig plemników. Będą zakłady, kamery, a nawet komentator
- "Best feeling, pozdro z fanem". O co chodzi w tym trendzie?
- Bombardiro Crocodilo i inne brainroty AI. Ten trend wyżre ci mózg
- Sylwester Wardęga przegrał z Marcinem Dubielem. Musi zapłacić 350 tys. zł?
- Gimpson (Gimper) ogłosił swój ostatni koncert. Klub wyprzedał W GODZINĘ
- Polska górą. Nowy slang podbija internet. "Just turned 19 in Poland". O co chodzi?