Różowe skrzyneczki trafiły do szkół w Rzeszowie. Co w nich jest?
Rzeszów zamontował różowe skrzyneczki w 43 szkołach w mieście. To darmowe środki higieny, które są niezbędne podczas menstruacji. Inicjatywa jest warta nagłośnienia, bo w Polsce kilkaset tysięcy osób nie stać na zakup podpasek i tamponów.
Ubóstwo menstruacyjne to zjawisko, które polega na ograniczeniu dostępu do produktów higienicznych ze względu na sytuację materialną. Problem dostrzega coraz więcej krajów i finansuje darmowy dostęp do podpasek i tamponów. W Polsce działa fundacja Różowa Skrzyneczka, która walczy o to, by bezpłatne środki higieny znajdowały się w szkołach, bursach i internatach.
Podobne
- Oto Historia i Teraźniejszość: Smoleńsk, neomarksizm i JPII. Mamy plan nowego przedmiotu Czarnka
- Barbara Nowak znowu w akcji. Szkoła wsparła transpłciowego ucznia
- Sytuacja z rodzaju "XD" w łódzkiej szkole. Spodnie galowe nie dla dziewczyn
- Darmowe podpaski w szkole to "wspieranie ideologii LGBT"?! Ech, już brak mi słów
- Jak napisać rozprawkę? Zwroty, które warto zapamiętać
Przedstawicielki środowisk kobiecych już dwa lata temu apelowały do władz Rzeszowa, że jest potrzebny powszechny dostęp do darmowych podpasek i tamponów. Działaczkom chodziło o to, aby miasto zamontowało różowe skrzyneczki w miejscach publicznych. Starania zakończyły się sukcesem.
Rzeszów inwestuje w różowe skrzyneczki
Rzeszów zamontował różowe skrzyneczki w 43 szkołach. W każdej skrzyneczce są dwa rodzaje wkładek, trzy rodzaje tamponów i podpasek oraz chusteczki higieniczne. Miasto zainwestowało w projekt nieco ponad 2,7 tys. złotych.
Z raportu Kulczyk Foundation wynika, że ubóstwo menstruacyjne to problem o dużej skali. W Polsce blisko pół miliona osób nie stać zakup środków higieny potrzebnych na czas okresu. 21 proc. uczennic jest zmuszonych wyjść z zajęć szkolnych z powodu braku podpaski, a 10 proc. w ogóle nie wychodzi z tego powodu z domu.
- Dlatego zdecydowałem, żeby w Rzeszowie wprowadzić różowe skrzyneczki, w których będą znajdować się darmowe środki higieny dla kobiet - powiedział cytowany przez PAP prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.
Rzeszów to kolejny samorząd, który udostępnia darmowe podpaski i tampony. Do akcji dołączyły już Warszawa, Kraków, Gdańsk, Kołobrzeg i Olsztyn. Pierwsza różowa skrzyneczka w Polsce trafiła do Centrum Praw Kobiet we Wrocławiu w 2019 roku.
Źródło: PAP
Popularne
- Rozwój PSZOK-ów dzięki funduszom unijnym
- Poznaj Polskę na dwóch kołach
- Liam Payne wiecznie żywy. Znów usłyszymy jego głos
- Marcin Dubiel próbuje wrócić do internetu. Kolejny epic fail
- Kamil z Ameryki w akcji. Koszulki #freebudda wspierają Strefę 77
- Wojtek Gola na streamie u Jelly Frucika. Było piekielnie gorąco
- Młodzi na rynku pracy w Unii Europejskiej
- Rok po wybuchu Pandora Gate. Co dalej z ekstradycją Stuu?
- Fundusze unijne a problemy szkół