lifestyle
Chcesz studiować influencing? Rekrutacja już w listopadzie
Rzeszów wprowadza darmowe różowe skrzyneczki

Różowe skrzyneczki trafiły do szkół w Rzeszowie. Co w nich jest?

Źródło zdjęć: © Skylar Kang / Pexels
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,10.02.2023 12:30

Rzeszów zamontował różowe skrzyneczki w 43 szkołach w mieście. To darmowe środki higieny, które są niezbędne podczas menstruacji. Inicjatywa jest warta nagłośnienia, bo w Polsce kilkaset tysięcy osób nie stać na zakup podpasek i tamponów.

Ubóstwo menstruacyjne to zjawisko, które polega na ograniczeniu dostępu do produktów higienicznych ze względu na sytuację materialną. Problem dostrzega coraz więcej krajów i finansuje darmowy dostęp do podpasek i tamponów. W Polsce działa fundacja Różowa Skrzyneczka, która walczy o to, by bezpłatne środki higieny znajdowały się w szkołach, bursach i internatach.

Przedstawicielki środowisk kobiecych już dwa lata temu apelowały do władz Rzeszowa, że jest potrzebny powszechny dostęp do darmowych podpasek i tamponów. Działaczkom chodziło o to, aby miasto zamontowało różowe skrzyneczki w miejscach publicznych. Starania zakończyły się sukcesem.

trwa ładowanie posta...

Rzeszów inwestuje w różowe skrzyneczki

Rzeszów zamontował różowe skrzyneczki w 43 szkołach. W każdej skrzyneczce są dwa rodzaje wkładek, trzy rodzaje tamponów i podpasek oraz chusteczki higieniczne. Miasto zainwestowało w projekt nieco ponad 2,7 tys. złotych.

Z raportu Kulczyk Foundation wynika, że ubóstwo menstruacyjne to problem o dużej skali. W Polsce blisko pół miliona osób nie stać zakup środków higieny potrzebnych na czas okresu. 21 proc. uczennic jest zmuszonych wyjść z zajęć szkolnych z powodu braku podpaski, a 10 proc. w ogóle nie wychodzi z tego powodu z domu.

- Dlatego zdecydowałem, żeby w Rzeszowie wprowadzić różowe skrzyneczki, w których będą znajdować się darmowe środki higieny dla kobiet - powiedział cytowany przez PAP prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Rzeszów to kolejny samorząd, który udostępnia darmowe podpaski i tampony. Do akcji dołączyły już Warszawa, Kraków, Gdańsk, Kołobrzeg i Olsztyn. Pierwsza różowa skrzyneczka w Polsce trafiła do Centrum Praw Kobiet we Wrocławiu w 2019 roku.

Źródło: PAP

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 32
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 2
  • emoji złość - liczba głosów: 8
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
Chciałbym niebieskie skrzyneczki z przyborami do golenia.
Odpowiedz
0like0dislike
Komentarze (1)
arrow
Kolega Ignacy: "Co może być gorszego? Musielibyśmy się mordować chyba"