zdrowie-psychiczne
TikTokerka Natalia Mango szczerze o swojej korekcie płci: "Znacie mnie jako Natalię, ale nie zawsze tak było"
TikTok

Nagrała tanecznego tiktoka, ale wszyscy skupili się na jej "nadwadze". Co jest z nami nie tak?!

Źródło zdjęć: © Materiały własne red. Vibez, TikTok
Anna RusakAnna Rusak,14.09.2021 10:45

Dziewczyna nagrała tiktoka, na którym pokazuje taneczne ruchy i usłyszała, że ma nadwagę. Inny użytkownik Twittera postanowił podzielić się zdjęciami dziewczyn i zaznaczyć ich "fałdki". CZEMU?!

bEUnHKqH

Jeśli jeszcze tego nie wiecie, to przypominam, że kobiece ciało to coś, nad czym trzeba pracować. Wiecie, żeby jakoś wyglądało tzn. żeby nie miało cellulitu, nadwagi i innych "niedoskonałości". Właściwie przez całe lato informowały Was o tym śniadaniówki, także myślę, że każdy już odrobił tę "wartościową" lekcję.

Pewnie właśnie z takiego szkodliwego podejścia do kobiecego ciała wzięły się komentarze pod kontem jednej z tiktokerek. Anon._kasia udostępniła filmik, na którym pokazuje, jak wykonać jeden z tanecznych ruchów. Tym, co jednak zainteresowało odbiorców, był jej wygląd.

Jaka nadwaga?!

Pod filmikiem, który ma już ponad 200 tysięcy wyświetleń, pojawiło się wiele komentarzy dotyczących wagi dziewczyny. Jedna z osób stwierdziła, że może i Anon._kasia ładnie się ubrała, ładnie zatańczyła, ale "nadwaga nie jest zdrowa".

bEUnHKqJ

Po obejrzeniu filmiku Kasi pojawia się jednak jedno, zasadnicze pytanie - o jakiej nadwadze mówi ta osoba? Przecież dziewczyna wygląda naprawdę normalnie, a to że jej figura w stu procentach nie odpowiada tym, jakie prezentują dziewczyny z "okładek" i nie wpisuje się w kanon, nie oznacza od razu, że coś jest z nią nie tak.

TikTok
TikTok (TikTok)
TikTok
TikTok (TikTok)

Przestańmy skupiać się na ciele

Abstrahując już nawet od tego - kto dał w ogóle komuś prawo do komentowania jej wyglądu? Myślę, że jest milion innych rzeczy, o których można pod takim filmikiem porozmawiać. Dziewczyna nie nagrała go też po to, by rozpocząć dyskusję na temat swojej wagi, ale by podzielić się z widzami swoim tańcem.

bEUnHKqL

To jest w ogóle najbardziej przykre w całej tej dyskusji. Gdy wejdzie się teraz w komentarze pod tym filmikiem, to większość z nich będzie brzmiała tak: "Ale jesteś piękna", "Super ciało", "Oddaj mi swoją figurę". Okej, to na pewno lepsze komentarze niż te, które twierdzą, że dziewczyna ma problem i nadwagę, ale jednak…

TikTok
TikTok (TikTok)

Wciąż koncentrują się na wyglądzie. W zasadzie pewnie, gdyby to policzyć, okazałoby się że ponad 90% komentarzy skupia się na jej ciele, a nie na tym, jak tańczy i co robi. To jest, moim zdaniem, jeden z największych problemów - patrzymy na kogoś tylko przez pryzmat tego, jak wygląda, a umyka nam najważniejsze - to, co ten ktoś robi.

TikTok
TikTok (TikTok)

Zmagają się z tym nie tylko wielkie gwiazdy - chociażby Lizzo czy Sloane Stephens - ale właściwie każda, pewnie też każdy z nas (chociaż wydaje mi się, że to kobiety są jednak częściej ocenienie przez pryzmat swojego wyglądu). Tak właśnie działa obsesja piękna, która wciąż niestety ciąży nad nami wszystkimi.

Gruba? To nie może mieć chłopaka

Do tego jeszcze oczywiście dochodzi ten kolejny komentarz, który sugeruje, że skoro dziewczyna ma nadwagę, to pewnie nie szuka chłopaka. Właśnie takie podejście i takie komentarze sprawiają, że potem osoby, które nie wpisują się w jakiś chory, narzucony przez społeczeństwo kanon, mają zaniżoną samoocenę i kompleksy. Kompleksy, które mogą nawet prowadzić do zaburzeń odżywiania.

Ocenianie dziewczyn na Tinderze przez wagę

Żeby nie było, że to odosobniony problem. Ostatnio na Twitterze jeden z użytkowników wrzucił zdjęcia kobiet z Tindera - oczywiści bez ich zgody - i stwierdził, że "nic tak nie obniża atrakcyjności kobiet jak lekka nadwaga". Serio?

Oczywiście te kobiety WCALE nie mają tej nadwagi, a uzależnianie atrakcyjności od kilogramów jest po prostu niewłaściwe i szkodliwe. A jeśli już coś obniża czyjąś atrakcyjność, to właśnie takie podejście do tematu ciała i nielegalne używanie czyjegoś wizerunku.

bEUnHKqR

O krok dalej posunął się kolejny użytkownik, który wszystkim "niedostrzegającym tej nadwagi" postanowił konkretnie zaznaczyć na zdjęciach wszystkie dodatkowe kilogramy.

Widocznie nie wie, że wiele w takim przypadku zależy od zdjęcia i tego, z jakiej perspektywy zostało ono zrobione. A nawet jeśli, to nic nie uprawnia go do tego, by krytykować ciało normalnie wyglądającej dziewczyny.

bEUnHKqS

Jeśli jeszcze raz pomyślicie, że chcielibyście tak "miło" i w "dobrej wierze" skomentować czyjś post, to zastanówcie się najpierw, jak to wpłynie na samopoczucie tych osób. A jeśli ktoś dzieli się swoją pasją, uczy Was czegoś, to nie skupiajcie się na tym, jak wygląda, a na tym, co robi. Tylko to tak naprawdę jest istotne.

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Pedagożka i ksiądz zabronili noszenia krótkich spódnic, bo miały "dekoncentrować chłopców"