Częstochowa lekcje religii

Koniec finansowania lekcji religii w Częstochowie? Radni zdecydowali

Źródło zdjęć: © Facebook, Piotr Kaliszewski - Radny Miasta Częstochowy
Anna RusakAnna Rusak,16.12.2022 12:00

Klub Radnych Lewicy poinformował, że na ostatniej sesji rady przegłosowano ustawę, która oznacza zakończenie finansowania lekcji religii z budżetu miasta. Czy inne miasta wezmą przykład z Częstochowy, miasta Jasnej Góry?

Coraz mniej uczniów decyduje się na uczestniczenie w lekcjach religii. Z danych udostępnionych rok temu przez "Wyboczą" wynikało, że jedynie 31 proc. uczniów szkół ponadpodstawowych chodzi na zajęcia z religii. Ta tendencja wciąż rośnie. We wrześniu w roku szkolnym 2022/2023 prawie 80 proc. łódzkich uczniów szkół średnich nie zamierzało chodzić na religię, a Łódź po raz kolejny okazała się liderem pod tym względem.

Wychodzi jednak na to, że nie tylko uczniowie odwracają się od szkolnej katechezy. Częstochowscy radni przyjęli uchwałę, która kończy finansowane tych zajęć z budżetu miasta. To pierwsza tego typu uchwała w Polsce.

Koniec finansowania lekcji religii w Częstochowie

Jak informuje "Portal Samorządowy", o przyjęciu uchwały poinformowali przedstawiciele Klubu Radnych Lewicy. To właśnie oni złożyli projekt uchwały w sprawie likwidacji finansowania lekcji religii z budżetu miasta. Pomysłodawcą był radny lewicy z Częstochowy Sebastian Trzeszkowski.

Według radnych, coraz mniej młodych osób uczęszcza na lekcję religii – jak informowała "Wyborcza" w 2022 roku chodzi na nie 54 proc. częstochowskich uczniów szkół średnich, czyli o 7,9 proc. mniej niż w zeszłym roku. Radni twierdzą, że środki aktualnie przeznaczane na zajęcia, na które prawie nikt nie chodzi, mogą wesprzeć inne inicjatywy. Jeśli zastanawiacie się, jakie kwoty mają na myśli, to jak podaje portal "Życie Częstochowy" roczne koszty wynagrodzenia nauczycieli religii w tym mieście to 9 563 454,00 zł.

- Rodzice często zwracają się do nas radnych z wnioskami o to, żeby religia wróciła do salek katechetycznych […] W Częstochowie zatrudniamy ponad 130 księży, sióstr oraz katechetów. Kosztuje nas to ponad 9,5 mln zł rocznie, a uczniowie masowo rezygnują z uczestnictwa w zajęciach - jednak koszty nie maleją, a nas jako miasto na to nie stać – mówił "Życiu Częstochowy" pod koniec listopada Trzeszkowski.

trwa ładowanie posta...

Częstochowa bez lekcji religii?

W czwartek 15 grudnia radni Częstochowy na sesji przyjęli uchwałę z apelem o likwidację finansowania religii z budżetu miasta. Ustawę dotyczącą finansowania lekcji religii w Częstochowie poparło 12 radnych, 11 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu, 3 nie głosowało. To ma być pierwsza tego typu uchwała w kraju.

Radni podkreślają, że ich działanie nie jest wymierzone w Kościół katolicki i katolików, a apel dotyczy likwidacji finansowania zajęć wszystkich wyznań. Jeśli rząd chce, może sam finansować lekcje religi. Teraz 70 proc. kosztów zajęć pokrywa subwencja oświatowa, 30 proc. budżet miasta.

"Samorządy w całej Polsce są postawione przez rząd w bardzo ciężkiej sytuacji finansowej. Częstochowscy radni wobec tego szukając oszczędności, chcą żeby środki z organizacji lekcji religii mogły trafić na inne ważne potrzeby swoich mieszkańców" - czytamy w przegłosowanym apelu cytowanym przez "Portal Samorządowy".

Czy to oznacza, że szkolna katecheza przestanie być finansowana z budżetu miasta? Tak będzie jeśli uchwalonej ustawy nie zaskarży wojewoda do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Biorąc pod uwagę fakt, że młodzi coraz częściej odwracają się od Kościoła, czy od jakiekolwiek wiary w Boga, na taki krok najprawdopodobniej zdecyduje się więcej miast. Choć trzeba przyznać, że to dość ironiczne, że to akurat Częstochowa, miasto pielgrzymek, w którym znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, jako pierwsza odwróciła się od finansowania lekcji religii

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 12
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 2
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
dzik,zgłoś
Dość tego okradania Polaków i ich oszukiwania lub zmuszania do czegoś do czego nie są przekonani .Polacy nie odwracają się od Boga ale nie wierzą widząc te wszystkie przestępstwa księżom i chronią swoje dzieci .
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się
AnnA,zgłoś
Cudowna wiadomość;)))
Odpowiedz
3Zgadzam się0Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (4)
Mordka,zgłoś
Kiedy w końcu Firma "Kościół" zostanie w końcu opodatkowana. Nie płacą za nic,więc mogli by dobrowolnie za darmo w ramach tego,że Polska jest krajem katolickim uczyć młodzież i dzieci w szkole Religii. Bez konieczności dojenia miasta gminy czy innych organów Państwa z Kasy dla Klera który łachy nie robi,że przekaże wiedze którą zdobył następnym pokoleniom w sposób taki aby przyciągnąć do Siebie jak największe grono słuchaczy.
Odpowiedz
2Zgadzam się0Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 8