Religia

Jak mogą decydować, to rezygnują z religii. Młodzi odwracają się od wiary, a nasi biskupi będą pytali papieża dlaczego

Źródło zdjęć: © Twitter.com, YouTube.com, TVP
Anna RusakAnna Rusak,04.10.2021 15:25

W podstawówce jeszcze chodzą, bo muszą. W szkole średniej jednak większość z nich porzuca zajęcia religii. Może rozmowy naszych biskupów z Franciszkiem jakoś załatwią ten problem?

Myśleliście, że Jan Paweł II w kanonie lektur sprawi, że młodzi będą przychylniejsi wierze i będą chętniej chodzili na lekcję religii? No to cóż, trochę się jednak pomyliliście. Okazuje się, że liczba uczniów, decydujących się na uczestnictwo w tych zajęciach, spada.

Dane ze szkół w Łodzi, Katowicach, Gdańsku i Lublinie zebrało Radio Zet. Sprawdzili, na jakie przedmioty, w zależności od etapu nauki, zdecydowali się uczniowie. Mogli wybrać religię, etykę, zdecydować się na oba przedmioty lub odrzucić każdy z nich.

Wszystko zależy od tego, kto decyduje

W szkołach podstawowych sprawa nie wygląda aż tak szokująco. W końcu wtedy o tym, czy dziecko chodzi na religię, w dużej mierze decydują rodzice. Nic więc dziwnego, że religię np. w Lublinie wybiera aż 91 proc. osób uczących się. W Katowicach to 86 proc., a w Łodzi 71 proc.

trwa ładowanie posta...

Wszystko się jednak zmienia, gdy spojrzymy na statystki szkół średnich. Najwięcej osób, które postanowiły zrezygnować z religii jest chyba w Łodzi. Na te zajęcia uczęszcza tam jedynie 28 proc. młodych ludzi. Większość z nich, bo aż 69 proc. po prostu nie wybrało żadnego z tych przedmiotów.

W pozostałych miastach liczba osób chodzących na religię też uległa zmianie. W Lubinie na religię chodzi 67 proc. uczniów, a na nic 32,5 proc. W Katowicach 47 proc. młodzieży stawia na religię, a 51 proc. nie wybiera nic. Znaczące zmiany, prawda?

trwa ładowanie posta...

Ale po co chodzą na tę religię?

Żeby przystąpić do komunii lub bierzmowania. Taką tendencję zauważa dyrektorka szkoły w Łodzi Aneta Stankiewicz. Ewentualnie robią to po to, by podwyższyć sobie średnią. Chyba wszyscy dobrze wiemy/pamiętamy, jak "wymagające" były to zajęcia. W każdym razie z głęboką wiarą ma to raczej niewiele wspólnego.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

A co na to wszystko nasi biskupi?

Jadą sobie na rozmowy do papieża Franciszka. Zostali wezwani na tradycyjną wizytę "ad limina Apostolorum". Będą tam przedstawiali naszą aktualną, religijną sytuację, poruszając m.in. właśnie temat malejącej liczby wiernych czy nadużyć ze strony duchownych.

Czy dowiedzą się, jak zachęcić młodych do uczęszczania na lekcje religii? To się okaże. Biorąc jednak pod uwagę trochę bardziej progresywne podejście Franciszka do wiary, jego sugestie mogą nam się nie spodobać…

trwa ładowanie posta...

 Źródło: radiozet.pl

Odkryj magię nie tylko otrzymywania, ale również dawania
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 4
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
Gość,zgłoś
Ludzie nie odwracają się od wiary tylko od księży, pedofili. Kościół za bardzo się wtrąca w nie swoje sprawy. Poprawnie myślący wiedzą że Boga ma się w sercu a kościół to tylko dudynek. Pan Jezus nie budował kościołów wyposażonych w marmury itp a teraz jest wyścig kto zrobi ładniejszy i bogatszy. Po co???? Księża sporo zła wyrządzili więc niech nie liczą na to że wierni zapomną i wrócą. Moic się można wszędzie i o każdej porze.
Odpowiedz
10Zgadzam się1Nie zgadzam się