coming out

Dzień Coming Outu jest jednym z najważniejszych w roku, a to wszystko co powinniście o nim wiedzieć

Źródło zdjęć: © canva
Anna RusakAnna Rusak,11.10.2021 16:09

Skąd się w tym wyrażeniu wzięła szafa? Dlaczego to taki ważny dzień? Jak zareagować, gdy ktoś się przed nami wyoutuje? Wszystko, co powinniście wiedzieć o "wychodzeniu z szafy".

11 października obchodzimy Dzień Coming Out. Dla osób LGBTQ+ to właściwie może być jeden z najważniejszych dniu w kalendarzu. Dlaczego? Bo dla wielu z nich jest dniem, w którym zaczynają swoje życie na nowo.

Może dla kogoś, kto nie ma pojęcia o tym, czym jest wychodzenie z szafy, takie stwierdzenie będzie sporą przesadą. Ale czy ktokolwiek z Was wie, jak ciężko jest żyć w zamknięciu? W zamknięciu na siebie i towarzyszącemu temu wstydzie, okłamując przy okazji tych, których się kocha?

Co to jest ten coming out i co ma do niego szafa

Tak, bo żeby zrozumieć, czym jest coming out, trzeba uświadomić sobie, jak wygląda życie przed nim. Zazwyczaj nie są to miłe historie. Słychać w nich dużo strachu, bólu, niepewności i braku samoakceptacji. Przecież bycie osobą LGBTQ+ nie jest w np. naszym kraju nie najlepszym doświadczeniem.

trwa ładowanie posta...

Nic więc dziwnego, że część z tych osób po prostu boi się otworzyć przed najbliższymi. Gdyby ci odpalili telewizję, dowiedzieliby się przecież, że ich tożsamość jest tylko "fanaberią" i "ideologią". Z tego też względu coming out jest tak trudnym i jednocześnie ważnym doświadczeniem.

Wyobraźcie sobie, że przez cały czas, do tego dnia, musieliście codziennie kłamać, żyć w strachu, że ktoś się dowie prawdy o was, mimo że nie jesteście gotowi na dzielenie się nią. Mnie ciężko jest to sobie nawet w najmniejszym kawałku wyobrazić, ale od najbliższych mi osób ze społeczności LGBTQ+ wiem, jak trudne jest to życie, jak bardzo obciążające psychicznie.

Widać to już w samym znaczeniu tego wyrażenia. Wychodzenie z szafy wzięło się z angielskiego "skeleton in the closet", którego można przetłumaczyć na nasze wyrażenie "mieć trupa w szafie". To oznacza, że mamy jakiś straszny sekret, którym nie chcemy się podzielić, a który wiąże się z czymś wstydliwym.

trwa ładowanie posta...

W tym sensie wyoutowanie się, jest tym momentem, w którym osoby LGBTQ+ zaczynają życie na nowo. Przyznają się światu i sobie do tego, kim są. Uważam, że to – biorąc pod uwagę rzeczywistość w jakiej żyjemy – jest bardzo odważnym czynem.

Jak nie wychodzić z szafy?

To oczywiście nie oznacza, że powinniśmy kogoś wyoutowywać bez jego zgody lub próbować się doszukiwać jakiś znaków czy sugestii w drugiej osobie. Takie zachowanie jak np. Barta Staszewskiego jest po prostu niedopuszczalne.

trwa ładowanie posta...

Bez znaczenia są tu poglądy danych osób – najważniejszy jest ich komfort psychiczny. Gotowość do takiego wyznania. Moment, w którym się na to decydują, powinien być tylko ich.

Zaznaczmy też, że w tym pozostawaniu w szafie nie ma niczego złego. Nie ma w tym niczego złego, jeśli aktualnie nie jesteśmy gotowi na podzielenie się z najbliższymi, światem takim wyznaniem. Na każdego przyjdzie odpowiednia pora. Jeśli chcielibyście np. spróbować to zrobić, ale nie wiecie jak, to tutaj zajdziecie odpowiednie wsparcie.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Co gdy ktoś się przed nami wyoutuje?

Przede wszystkim podejdźcie do tego otwarcie i spokojnie. Jeśli sprawa jest dla was nowa, to dajcie też sobie czas, ale zapewnijcie tę osobę, że ją kochacie i akceptujecie. To nic złego, że np. nie rozumiecie. Dla niektórych sprawy osób LGBTQ+ wciąż są czymś nowym, ale to nie oznacza, że zawsze tak musi być.

Jeśli dana osoba wyrazi na to zgodę, możecie ją też po prostu zapytać o parę rzeczy. Pamiętajcie jednak, żeby np. nie używać deadnamów, nie pytać skąd to przyszło tej osobie do głowy i starać się np. używać odpowiednich zaimków. Jeśli potrzebujecie trochę informacji w tych sprawach znajdziecie je tutajtutaj.

Najważniejsza w tym wszystkim jest po prostu otwarta głowa, akceptacja i chęć zrozumienia. Warto też zaznaczyć np. w social mediach, że jesteśmy osobami przed którymi takie osoby mogą się bezpieczne wyoutować. To na pewno bardzo ułatwi im cały proces.

trwa ładowanie posta...

My chcielibyśmy tylko dodać, że podziwiamy każdego/każdą/każde z was. Waszą odwagę i szarość, to że nie boicie się być sobą w tym tak nieprzychylnym wam państwie. Mamy nadzieję, że to się kiedyś zmieni, że w ogóle ludzie nie będę już musieli z żadnych szaf wychodzić, bo bycie osobą LGBTQ+ nie będzie czymś, czego trzeba się wstydzić czy obawiać. Bo nie macie się czego wstydzić. Możecie być tylko dumni z tego kim, jakimi ludźmi, jesteście.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 3
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 3