Demi Lovato

Dlaczego Demi Lovato jest piosenkarko? Czyli jak mówić o osobach niebinarnych

Źródło zdjęć: © YouTube.com
Anna RusakAnna Rusak,20.05.2021 13:00

Czemu Demi Lovato jest piosenkarko i dlaczego nie powinno nas to dziwić? Jeśli nie wiecie, czym są neutratywy, to najwyższa pora to zmienić!

Wczoraj świat obiegła wiadomość, że Demi Lovato jest osobą niebinarną i zmienia zaimki na „they/them”, bo to: „najlepiej oddaje płynność jej ekspresji płciowej i jest najbardziej autentycznym uzewnętrznieniem tego, kim jest i kogo wciąż jeszcze w sobie odkrywa”.

Z tej wiadomości ucieszyło się wiele osób, bo każda znana postać, która dzieli się ze światem swoją niebinarnością, jest ważną częścią jej normalizowania. To też dobry moment, żeby o niej porozmawiać, bo mam wrażenie, że u nas wciąż jest dość nieznanym tematem.

4D With Demi Lovato - Guest: Alok Vaid-Menon

Myślę, że niektórzy mogli zastanawiać się, czemu np. na Instagramie Noizza napisano, że: „Piosenkarko Demi Lovato zrobiło coming out jako osoba niebinarna”. Tak, nie ma, co ukrywać, brzmi to inaczej niż to, do czego przywykliśmy. Jest jednak, moim zdaniem, bardzo potrzebne.

trwa ładowanie posta...

Kim jest osoba niebinarna?

Pisaliśmy o tym, chociażby w naszym słowniczku, ale tak najprościej ujmując, to osoba, która nie pasuje do tego prostego, niestety przyjętego odgórnie, podziału na mężczyzn i kobiety. W związku z tym używanie wobec niej zaimków „on” lub „ona” jest po prostu niewłaściwie i krzywdzące.

Tutaj z pomocą przychodzą nam właśnie neutratywy, które odpowiadają za to „o” na końcu słowa „piosenkarko”. Jeśli jeszcze nie wiecie, czym są, to w skrócie mogłabym po prostu powiedzieć, że to słowa i zwroty, które nie są nacechowane płciowo.

trwa ładowanie posta...

Angielskie zaimki „they/them” rozwiązują sprawę, ale niestety nasz język jest pod tym względem ubogi. Nie znajdziemy w nim tak prostych i neutralnych zwrotów. Dlatego tak ważną inicjatywą jest Słownik Neutratywów Języka Polskiego, który pomaga tworzyć i znajdować takie słowa oraz ich odmiany, pokazując przy tym przykłady ich użycia w tekstach kultury.

Możecie wpisać dowolne słowo do wyszukiwarki i znaleźć jego neutralny, nienacechowany płciowo odpowiednik:

zaimki.pl
zaimki.pl (zaimki.pl)
zaimki.pl
zaimki.pl (zaimki.pl)

Żeby nasz język był bardziej neutralny możemy np. używać osobatywów np. osoba partnerska zamiast partner/partnerka. Pomocne są też na pewno neutralne końcówki takie jak np. „o”, „um” „rze” czy formy z iksem np. „chciałxbyś”, gdy nie znamy tożsamości płciowej danej osoby. Więcej informacji znajdziecie tutaj i polecam też zerknąć na zakładkę z terminologią!

trwa ładowanie posta...

Dlaczego to dla nas takie trudne?

Rozumiem, że ten temat jest dość nowy i mało popularny (szczególnie w Polsce). Może więc budzić pewnego rodzaju zakłopotanie, niezrozumienie czy nawet śmieszność. Żadna z tych reakcji nie jest niewłaściwa, jeśli po prostu nie wiemy, o co chodzi. Ważne jest jednak to, co potem z tą niewiedzą zrobimy.

Z tego też względu temat Demi Lovato i słowa „piosenkarko” wydaje mi się ważny, bo pozwala nam na dialog o tym, dlaczego używa się takiej, a nie innej końcówki. Mam nadzieję, że to moje krótkie wyjaśnienie trochę rozjaśniło Wam całą sprawę, która – nie ukrywajmy – szczególnie u nas nie jest łatwa.

trwa ładowanie posta...

W Polsce mamy problem z feminatywami, które przecież są w naszym języku od dawna (polecam zajrzeć do słownika z XX-lecia międzywojennego). Nie dziwi więc, że z formami, które dopiero zaczynają istnieć w naszym dyskursie, mamy jeszcze większy problem. Myślę jednak, że to, czy będą nas one dziwiły i śmieszyły, zależy tylko od nas i naszego używania tych słów.

Im częściej będzie się to działo, tym łatwiej oswoimy się z „piekarko”, „lekarcze” i „hedoniszcze”. Czy dla mnie te słowa wciąż brzmią inaczej i trochę dziwne? Tak. Ale cieszę się, że istnieje narzędzie, które pozwala mi je poznawać i ich używać, dzięki czemu nie ranię osób, dla których są one ważne.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 29
  • emoji ogień - liczba głosów: 8
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 43
  • emoji smutek - liczba głosów: 7
  • emoji złość - liczba głosów: 10
  • emoji kupka - liczba głosów: 24
Nie wiem, czy mamy problem z feminatywami. Mi osobiście podoba się, że mogę jako kobieta używać obu form - jeśli komuś bardziej odpowiadają feminatywy, to droga wolna, ale mówienie komuś, że że jest nieprogresywny, bo wobec siebie samego używa nie tej formy, która podoba się bardziej komuś innemu, to trochę takie stawianie kota do góry ogonem. Polski jest językiem z rodzajami gramatycznymi, więc działa to naprawdę zupełnie inaczej niż po angielsku. Mężczyzna może powiedzieć o sobie w zdaniu, że jest osobą tolerancyjną (rodzaj żeński), kobieta, że jest dobrym człowiekiem (rodzaj męski) i proszę bardzo, rodzaj gramatyczny się zmienia. Czasem nawet kilkukrotnie w jednym zdaniu.
Odpowiedz
4Zgadzam się1Nie zgadzam się
Grammarnazi,zgłoś
Właśnie dlatego, że nasz język nie jest tak ubogi jak angielski, nie znajdziemy w nim tak "prostych" zawrotów. Jest bogaty i skomplikowany, w żadnym wypadku "ubogi". Angielski, owszem, jest. Stąd jego prostota.
Odpowiedz
6Zgadzam się1Nie zgadzam się