Dlaczego Demi Lovato jest piosenkarko? Czyli jak mówić o osobach niebinarnych
Czemu Demi Lovato jest piosenkarko i dlaczego nie powinno nas to dziwić? Jeśli nie wiecie, czym są neutratywy, to najwyższa pora to zmienić!
Wczoraj świat obiegła wiadomość, że Demi Lovato jest osobą niebinarną i zmienia zaimki na „they/them”, bo to: „najlepiej oddaje płynność jej ekspresji płciowej i jest najbardziej autentycznym uzewnętrznieniem tego, kim jest i kogo wciąż jeszcze w sobie odkrywa”.
Podobne
- Kacper Potępski u Gonciarza i Quebonafide, czyli jak rozmawiać o transpłciowości
- Demi Lovato opowiedziało o swoim podejściu do tożsamości płciowej. Czym jest genderpodróż?
- Piosenkarko czy piosenkarka? Demi Lovato zmienia swoje zaimki
- Osoby transpłciowe - kim są i jak się do nich zwracać? Oto krótki poradnik
- Raport dotyczący osób LGBTQ+, delikatnie mówiąc, nie jest optymistyczny. Depresja, bezdomność i chęć wyjazdu z kraju
Z tej wiadomości ucieszyło się wiele osób, bo każda znana postać, która dzieli się ze światem swoją niebinarnością, jest ważną częścią jej normalizowania. To też dobry moment, żeby o niej porozmawiać, bo mam wrażenie, że u nas wciąż jest dość nieznanym tematem.
4D With Demi Lovato - Guest: Alok Vaid-Menon
Myślę, że niektórzy mogli zastanawiać się, czemu np. na Instagramie Noizza napisano, że: „Piosenkarko Demi Lovato zrobiło coming out jako osoba niebinarna”. Tak, nie ma, co ukrywać, brzmi to inaczej niż to, do czego przywykliśmy. Jest jednak, moim zdaniem, bardzo potrzebne.
Kim jest osoba niebinarna?
Pisaliśmy o tym, chociażby w naszym słowniczku, ale tak najprościej ujmując, to osoba, która nie pasuje do tego prostego, niestety przyjętego odgórnie, podziału na mężczyzn i kobiety. W związku z tym używanie wobec niej zaimków „on” lub „ona” jest po prostu niewłaściwie i krzywdzące.
Tutaj z pomocą przychodzą nam właśnie neutratywy, które odpowiadają za to „o” na końcu słowa „piosenkarko”. Jeśli jeszcze nie wiecie, czym są, to w skrócie mogłabym po prostu powiedzieć, że to słowa i zwroty, które nie są nacechowane płciowo.
Angielskie zaimki „they/them” rozwiązują sprawę, ale niestety nasz język jest pod tym względem ubogi. Nie znajdziemy w nim tak prostych i neutralnych zwrotów. Dlatego tak ważną inicjatywą jest Słownik Neutratywów Języka Polskiego, który pomaga tworzyć i znajdować takie słowa oraz ich odmiany, pokazując przy tym przykłady ich użycia w tekstach kultury.
Możecie wpisać dowolne słowo do wyszukiwarki i znaleźć jego neutralny, nienacechowany płciowo odpowiednik:
Żeby nasz język był bardziej neutralny możemy np. używać osobatywów np. osoba partnerska zamiast partner/partnerka. Pomocne są też na pewno neutralne końcówki takie jak np. „o”, „um” „rze” czy formy z iksem np. „chciałxbyś”, gdy nie znamy tożsamości płciowej danej osoby. Więcej informacji znajdziecie tutaj i polecam też zerknąć na zakładkę z terminologią!
Dlaczego to dla nas takie trudne?
Rozumiem, że ten temat jest dość nowy i mało popularny (szczególnie w Polsce). Może więc budzić pewnego rodzaju zakłopotanie, niezrozumienie czy nawet śmieszność. Żadna z tych reakcji nie jest niewłaściwa, jeśli po prostu nie wiemy, o co chodzi. Ważne jest jednak to, co potem z tą niewiedzą zrobimy.
Z tego też względu temat Demi Lovato i słowa „piosenkarko” wydaje mi się ważny, bo pozwala nam na dialog o tym, dlaczego używa się takiej, a nie innej końcówki. Mam nadzieję, że to moje krótkie wyjaśnienie trochę rozjaśniło Wam całą sprawę, która – nie ukrywajmy – szczególnie u nas nie jest łatwa.
W Polsce mamy problem z feminatywami, które przecież są w naszym języku od dawna (polecam zajrzeć do słownika z XX-lecia międzywojennego). Nie dziwi więc, że z formami, które dopiero zaczynają istnieć w naszym dyskursie, mamy jeszcze większy problem. Myślę jednak, że to, czy będą nas one dziwiły i śmieszyły, zależy tylko od nas i naszego używania tych słów.
Im częściej będzie się to działo, tym łatwiej oswoimy się z „piekarko”, „lekarcze” i „hedoniszcze”. Czy dla mnie te słowa wciąż brzmią inaczej i trochę dziwne? Tak. Ale cieszę się, że istnieje narzędzie, które pozwala mi je poznawać i ich używać, dzięki czemu nie ranię osób, dla których są one ważne.
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos