Wprowadzą zakaz social mediów. Wiadomo już, kogo obejmie
Dania zakaże korzystania z mediów społecznościowych osobom poniżej 15. roku życia. Powodem tak radykalnej decyzji jest ochrona młodych ludzi przed szkodliwymi treściami w internecie.
Mimo że zakaz na media społecznościowe ma dotyczyć wszystkich poniżej 15. roku życia, to duński rząd przewiduje wyjątek. Dzieci od 13. roku życia mogą otrzymać dostęp do social mediów, jeśli ich rodzice wyrażą na to zgodę po przeprowadzeniu szczegółowej oceny.
Nie wiadomo jeszcze, które serwisy społecznościowe będą objęte zakazem. Duński rząd podkreślił, że będą to "wybrane" platformy. Najpopularniejszymi serwisami społecznościowymi wśród młodzieży w Danii są Snapchat, Instagram, YouTube i TikTok.
Zakaz social mediów w Danii
Duńska premier Mette Frederiksen w uzasadnieniu decyzji wyraziła obawę o zdrowie psychiczne młodych ludzi. 94 proc. dzieci poniżej 13. roku życia w Danii posiada profil na co najmniej jednej platformie społecznościowej. Młodzież spędza średnio 2 godziny i 40 minut dziennie w mediach społecznościowych. Efekt? Rząd podkreśla, że dzieci borykają się z zaburzeniami snu, utratą koncentracji i nasilającym się stresem z powodu cyfrowych relacji, gdzie dorośli nie zawsze są obecni.
Największym wyzwaniem będzie egzekwowanie zakazu. Duński rząd planuje skorzystać z krajowego systemu elektronicznego do weryfikacji wieku, którym dysponuje niemal każdy duński obywatel powyżej 13. roku życia. Ministerstwo planuje także utworzyć dedykowaną aplikację do weryfikacji wieku, wzorem rozwiązań testowanych w innych krajach UE.
Przepisy mogą wejść w życie już w 2026 r., lecz najpierw większość partii w parlamencie będzie pracować przez kilka miesięcy nad uchwaleniem właściwej legislacji.
Źródło: Press/Independent
Popularne
- Największe sekrety Spotify Wrapped. Czy muzykę AI uwzględniono w podsumowaniu? [WYWIAD]
- Mrozu rusza w "Odpowiedni moment Tour". Kiedy startuje sprzedaż biletów?
- Ralph Kaminski rozpoczyna nową erę. Po deszczu zawsze wychodzi tęcza [RELACJA]
- Dlaczego myślę, że BAZA wygra milion złotych? Sory FAZA, dobry start to nie wszystko [OPINIA]
- "KOCHAM POLSKĘ" za koncerty Mery Spolsky. Oto prawdziwe dobro narodowe [RELACJA]
- Taco Hemingway wyprzedał (prawie) całą trasę koncertową w przedsprzedaży. Są nowe daty!
- Fani Lorde czekali na jej koncert ponad dobę. Co jeszcze są w stanie zrobić dla artystki? [VIBEZ IN LINE]
- Jaki jest twój festiwalowy perfect match? Edycja: Polska. Idealny prezent na Święta last minute [VIBEZ IN LINE]
- Ralph Kaminski zagrał premierowy koncert z nową płytą. Fani stali w kolejce kilka godzin [VIBEZ IN LINE]





