W tym przodują młodzi Polacy. Ojciec Maty nie ma racji
Polska młodzież ma się czym chwalić. Wszyscy, którzy do tej pory myśleli, że młodzi ludzie nie garną się do pracy, mocno się mylili. Pojawiły się nowe dane dotyczące bezrobocia wśród młodych.
O pracy młodych mówi się raczej w negatywnym kontekście. Osoby pokroju ojca Maty zarzucają młodzieży, że nie chce jej się pracować na ich starych zasadach i spędzać po 16 godzin dziennie w pracy. Taka postawa według nich miałaby świadczyć o lenistwie.
Podobne
- Zetek nie stać na życie. Młodzi zaharowują się dla gadżetów?
- Kryzys demograficzny w Polsce. Wiceministra rodziny ma plan
- Lewica proponuje wolną Wigilię. Polacy-katolicy dostali szału
- Apel Ukraińca. "Nie zbierajcie w Polsce truskawek za 15 zł za godzinę"
- Pokolenie Z nie nadaje się do pracy w handlu? "Pyta co chwilę o bony"
Wychodzi jednak na to, że wszyscy krytycy młodych się mylą. Pojawiły się najnowsze dane dotyczące bezrobocia wśród nastolatków i dwudziestolatków opublikowane przez Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat). Polska młodzież na tle Unii Europejskiej wypada zaskakująco dobrze.
Bezrobocie wśród młodych w Polsce
Eurostat przedstawił dane dotyczące bezrobocia wśród osób w wieku od 15 do 29 lat. Wychodzi na to, że w 2022 r. zanotowaliśmy historycznie najniższy procent bezrobocia wśród młodych ludzi od 2009 r. W ubiegłym roku bez pracy było 4,48 mln młodych, co stanowi 6,3 proc. całej populacji w badanym wieku, a w 2009 r. było to 9 proc.
Oczywiście stopień bezrobocia zależy od państwa. Jak podaje PAP, najmniejsze można było odnotować w Czechach (2 proc.), Niemczech i Bułgarii (po 3,3 proc.). Polska razem w Węgrami odnotowała bezrobocie na poziomie 3,5 proc. wśród młodych. Dzięki temu znaleźliśmy się w czołówce państw, które mogą pochwalić się niskim wskaźnikiem tego problemu.
Z kolei największe bezrobocie wśród osób w wieku od 15 do 29 lat można zaobserwować w Hiszpanii (11,2 proc.), Grecji (10,6 proc.), Szwecji (10,3 proc.) i Cyprze (8,8 proc.). Dobra wiadomość jest taka, że w porównaniu z 2021 r. w większości krajów Unii Europejskiej obecność bezrobotnej młodzieży w ogólnej liczbie ludności się zmniejszyła.
Młodzi chcą pracować na swoich warunkach
Wychodzi więc na to, że wszyscy dzidersi i boomerzy, którzy oskarżali młodych o lenistwo, poważnie się mylili. Jak widać po danych dotyczących bezrobocia wśród osób w wieku 15-29 lat, młodzi ludzie w Polsce chcą pracować. Po prostu nie chcą robić tego na starych warunkach.
W tym momencie warto przypomnieć o raporcie "Pokolenie Z na rynku pracy", które pokazywało, jaki stosunek do pracy mają zetki. Jasno wynikało z niego, że kariera nie odgrywa dla nich istotnej roli. Nie chcą chodzić do pracy z przymusu, dla wypłaty. Liczy się dla nich pasja i work-life balance.
"Praca po 12 godzin na dobę dla kariery i awansów, kosztem czasu wolnego, to nonsens, którego w ogóle nie biorę pod uwagę. Ja mam inne cele, inne priorytety, ja nie chcę być trybikiem w maszynie i pracować dla kogoś, bo taki model korporacyjnej kariery, o jakim mówię, w praktyce najczęściej to właśnie oznacza. Praca jest po coś, nie jest celem samym w sobie. Pracuje się po to by żyć, a nie żyje po to, by pracować" - twierdził cytowany w raporcie 22-letni Wiktor z woj. małopolskiego.
Źródło: PAP, Vibez
Popularne
- Janusz Kowalski wyrzucony z TVP Info. "To draństwo!"
- Kaja Godek świętuje. Wszystko dzięki decyzji sądu
- Ostry wpis księdza o Kościele. Sprawę skomentował Krzysztof Bosak
- "Sorry za te powodzie". Nadia Długosz pod falą krytyki
- Polska walczy z powodziami. Barbara Nowak jedynie z Donaldem Tuskiem
- Ceny w Zakopanem całkiem odleciały. Na jedną kawę wydał majątek
- "Ta maszyna pozywa faszystów". The White Stripes kontra Donald Trump
- Król horroru broni Taylor Swift. Padły mocne słowa
- Polka odwiedziła Egipt. Teraz ostrzega przed znaną atrakcją