Ponad połowa populacji będzie miała zaburzenia psychiczne. Kto jest zagrożony?
Depresja, stany lękowe i alkoholizm - to zaburzenia psychiczne, z którymi przed ukończeniem 75. roku życia będzie zmagała się ponad połowa populacji. Naukowcy przedstawiają alarmujące wyniki badań.
Zdrowie psychiczne to temat, o którym na szczęście mówi się coraz więcej. Naukowcy z Australii przy wsparciu międzynarodowego zespołu badaczy sprawdzili, jak będzie wyglądała nasza przyszłość w tym kontekście.
Podobne
- Młodzi częściej korzystają z operacji plastycznych niż dorośli. Jest się czym martwić?
- Ravgor nie żyje. Rozśmieszał miliony Polaków, przegrał z depresją
- 16-letni transpłciowy Max nie żyje. Rodzina zrobiła wszystko, co mogła
- 4-dniowy tydzień pracy dla wszystkich? Naukowcy nie mają wątpliwości
- Rekordowe kolejki do psychiatry dziecięcego. Nawet 2000 dni oczekiwania
Niestety, ich wnioski są bardzo niepokojące. Ponad połowa populacji ma zmagać się z zaburzeniami psychicznymi przed osiągnięciem 75. roku życia. Kto jest najbardziej narażony?
Ponad połowa populacji z zaburzeniami psychicznymi
Naukowcy z University of Queensland w Australii postanowili sprawdzić, jak będzie wyglądała powszechność zaburzeń psychicznych na świecie. Współpracując z międzynarodowym zespołem, przeanalizowali dane z okresu od 2001 do 2022 r. obejmujące ponad 150 tys. osób, które ukończyły 18. rok życia.
W sumie w badaniu udział wzięły osoby z 29 krajów w tym z: Włoch, Francji, Belgii, Polski, Niemiec czy Stanów Zjednoczonych. Naukowcy wnioski oparli na największej jak dotąd skoordynowanej serii bezpośrednich psychiatrycznych wywiadów diagnostycznych od World Mental Health Survey Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
W badaniu nie brano pod uwagę pochodzenia etnicznego. Na podstawie ankiet naukowcy oceniali wiek i ryzyko zachorowalności na 13 zaburzeń psychicznych, które mogą pojawić się u ludzi do 75. roku życia. Ich wyniki nie są optymistyczne.
Zespół z Australii ustalił, że aż połowa ludzi, przed osiągnięciem 75. roku życia, może cierpieć na jakieś zaburzenie psychiczne. Pojawienie się pierwszego zachorowania średnio przypada na wiek 19 lat u mężczyzn i 20 lat u kobiet, ale badacze zaznaczają, że zaburzenia mogą zostać wykryte również w dzieciństwie czy w okresie dojrzewania.
"Ryzyko chorobowe wystąpienia jakichkolwiek zaburzeń psychicznych w wieku 75 lat wynosiło 46,4 proc. wśród mężczyzn i 53,1 proc. wśród kobiet" - czytamy w opisie badania opublikowanym w czasopiśmie "The Lancet Psychiatry".
Z jakimi zaburzeniami psychicznymi będziemy się zmagać?
Badacze sprawdzili również, jakie zaburzenia psychiczne będą pojawiały się u konkretnej płci. U kobiet częściej będzie pojawiała się depresja, fobia oraz zespół stresu pourazowego (PTSD). Mężczyźni w większości będą się zmagali z alkoholizmem, zaburzeniami depresyjnymi i fobią. Najbardziej zagrożone są osoby młode.
Rozpoznania naukowców dotyczące rozwoju zaburzeń psychicznych, które mogą się rozwinąć u osób przed osiągnięciem 75. roku życia, są szczególnie istotne właśnie w ich kontekście. Według badaczy świadomość dotycząca tych chorób może sprawić, że odpowiednio dostosujemy systemy zdrowotne, dzięki będziemy mogli szybko i skutecznie reagować na problemy psychiczne młodych ludzi.
- To wskazuje na potrzebę inwestowania w podstawową neurobiologię, byśmy mogli zrozumieć, dlaczego te zaburzenia się rozwijają. Potrzebne są procedury zdolne do szybkiego wykrywania i leczenia powszechnych zaburzeń psychicznych. Powinny być one zoptymalizowane pod kątem pacjentów w kontekście kluczowych momentach ich życia - podkreśla autor badania prof. John McGrath, cytowany przez stronę University of Queensland. Całe badanie znajdziecie tutaj.
Pamiętajcie, że nie jesteście sami. Tutaj znajdziesz darmową pomoc psychologiczną.
Źródło: University of Queensland
Popularne
- Wyśmiał ślub Biedronia, szybko usunął wpis. Szafarowicz w formie
- Biedroń wziął ślub. Janusz Kowalski: "zaczadzenie ideologią LGBT"
- Stanowski o wypadku na A1. "Nie ma uzasadnienia dla większych możliwości aut"
- Shrek wynajmuje bagno. Możesz spędzić weekend w jego chacie
- Dobromir Sośnierz kpi z samobójstwa. Oburzający plakat posła
- Druga twarz Krzysztofa Gonciarza. Kasia Mecinski wydała oświadczenie
- Sylwia i Jan Dąbrowscy przepraszają. Krew pępowinowa jednak nie leczy autyzmu
- Problemy Konfederacji. Bosak i Mentzen robią dobrą minę do złej gry
- Kowalski zazdrości Tuskowi? "Stać go na buty za 3 tys. zł"