Sętorek Anelika vibez.pl

Fakty i mity o depresji — Światowy Dzień Walki z Depresją

Anna RusakAnna Rusak,23.02.2021 10:00

W Światowy Dzień Walki z Depresją obalamy fakty i mity związane z tą chorobą (spoiler alert: tak, to choroba, a nie jakiś wymysł smutnych ludzi, którzy nie wiedzą, co zrobić ze swoim życiem).

Jak pewnie zdążyliście zauważyć, temat zdrowia psychicznego jest dla nas bardzo ważny. Z tego względu w Światowy Dzień walki z Depresją postanowiliśmy obalić wszystkie krzywdzące mity dotyczące tej choroby. Jeśli chcielibyście sprawdzić, co wiecie o tej chorobie, rozwiążcie też nasz quiz.

Gdybyście potrzebowali bardziej osobistego podejścia do tematu, to przypominamy historię Dymfny, która podzieliła się z nami swoją historią walki z depresją lękową. A jeśli jesteście w związku z osobą, która zmaga się z tą chorobą, przeczytajcie tekst Sewila – sam był w takiej relacji i jego opowieść może być dla Was dużym wsparciem.

Mit: Depresja nie jest prawdziwą chorobą, to tylko wymysł firm farmaceutycznych

Fakt: Depresja widnieje w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób, czyli medycznej klasyfikacji sporządzonej przez WHO – oznacza to, że możecie ją znaleźć na tej samej liście, co nowotwory, choroby wieńcowe, czy dżumę. Z tego też względu powinna być tak samo poważnie traktowana.

To choroba ogólnoustrojowa, która objawia się poprzez grupę zaburzeń psychicznych. Ich intensywność i ilość jest zależna od konkretnej jednostki, dlatego tak trudno ująć depresję w jedną, tożsamą dla wszystkich definicję. Nieleczona, stopniowo się pogłebia, a brak specjalistycznej pomocy może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji np. samobójstwa.

trwa ładowanie posta...

Mit: Depresje powodują tylko traumatyczne wydarzenia np. śmierć bliskiej osoby

Fakt: Owszem, traumatyczne wydarzenie może sprzyjać pojawieniu się stanów depresyjnych, ale ta choroba równie dobrze może nas spotkać bez żadnego, wyraźnego powodu. Osoby, które są w życiu spełnione i szczęśliwe, także mogą na nią zachorować.

To, że ktoś się uśmiecha, nie oznacza, że nie choruje na depresję.

To, że ktoś jest smutny, także nie świadczy o tym, że jest chory.

Te dwa zdania szczególnie warto sobie zapamiętać. Nigdy nie wiemy, przez co przechodzą osoby w naszym otoczeniu, dlatego powinniśmy naprawdę uważnie podchodzić do tego, co o nich i im mówimy.

trwa ładowanie posta...

Mit: Depresję leczy się tylko farmakologicznie

Fakt: Depresji nie leczy się od tak, to długotrwały i nieoczywisty proces, który u każdego chorego będzie przebiegał inaczej. Oczywiście leki stanowią ważną część terapii – w końcu to choroba, nie zniknie więc sama, ale nie zawsze wystarczają. Często łączy się je z psychoterapią, która także jest istotną częścią dochodzenia do siebie.

Warto też pamiętać o tym, że oba te procesy – zarówno farmakoterapia jak i psychoterapia - nie przyniosą od razu pożądanych efektów. Zazwyczaj widać je dopiero po upływie jakiegoś czasu, który jest indywidualny dla każdego, kto zmaga się z chorobą.

Mit: Depresja objawia się tylko przez smutek, brak chęci i ciągłe leżenie na kanapie

Fakt: Tak, utrzymujące się uczucie smutku jest jednym z objawów depresji, ponieważ w dużym stopniu wpływa ona na nasze emocje i nastrój. Z tego względu jej objawy wiążą się m.in. z naszym samopoczuciem. To jednak nie wszystko, bo syndromy tej choroby możemy zaobserwować także w ciele.

Osoby cierpiące na depresję mogą doświadczać takich objawów jak: bezsenność, zmęczenie, bóle kręgosłupa i mięśni, problemy z apetytem i wiele więcej. To tylko kolejny dowód na to, że to choroba wieloaspektowa, która może się objawiać w naprawdę różny sposób.

trwa ładowanie posta...

Warto też zaznaczyć, że wszystkie te syndromy nie mijają, wręcz się utrzymują i jeśli nic z nimi nie robimy – tylko się pogłębiają. Z tego względu warto pamiętać o tym, by nie nadużywać tego określenia na stany gorszego samopoczucia, które mijają – pisaliśmy o tym, gdy wyjaśnialiśmy, czemu nie powinno się używać zwrotu sesja-depresja.

Mit: Na depresję pomagają suplementy, słońce, jedzenie i „zdrowy tryb życia”

Fakt: Nie. Depresja jest chorobą, której nie wyleczy żadna z powyższych rzeczy. Gdy macie zapalenie płuc, też nie leczycie się „kąpielami w słońcu” i czekoladą, tylko idziecie do lekarza. Tak samo jest z depresją – jest chorobą, dlatego powinno się ją leczyć u specjalisty, a nie bagatelizować.

Na sam koniec, jeszcze kilka zdań, których nie powinno się używać podczas rozmowy z osobą chorą na depresję (i też ze wszystkimi innymi, którym chcemy udzielać „dobrych rad”):

 • Uśmiechnij się
 • Weź się w garść
 • Dramatyzujesz
 • Inni mają gorzej
 • Wyjdź do ludzi, zrobi Ci się lepiej
 • Nie przesadzaj

I wiele, wiele innych raniących słów, które tylko podważają i bagatelizują problem. Jeśli chcecie naprawdę pomóc osobie w depresji (a nie zawsze musisz też mieć na to siłę), to po prostu dajcie jej wsparcie i zachęcajcie do wizyty u specjalisty. Tutaj znajdziecie listę miejsc, w których możecie uzyskać darmową pomoc terapeutyczną.

trwa ładowanie posta...

Czasem nawet taki jeden, drobny gest - może być nim np. przesłanie tego spisu - potrafi wiele zmienić. Pamiętajcie o tym i dbajcie o siebie, a także o bliskie Wam osoby. Przede wszystkim jednak nie bójcie się prosić o pomoc.

Co o tym myślisz?
 • emoji serduszko - liczba głosów: 2
 • emoji ogień - liczba głosów: 0
 • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
 • emoji smutek - liczba głosów: 0
 • emoji złość - liczba głosów: 0
 • emoji kupka - liczba głosów: 0