Fryzjerki jako psycholożki

Fryzjerki jako psycholożki? Nowy pomysł organizacji pozarządowych

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
27.11.2023 14:00

Na całym świecie panuje kryzys zdrowia psychicznego. Organizacje pozarządowe w Afryce wpadły na pomysł, jak zaradzić problemowi. Zwróciły się z prośbą o pomoc do fryzjerek.

Kryzys zdrowia psychicznego dotyka cały świat. Wszędzie brakuje psychologów oraz psychiatrów, którzy nieśliby pomoc potrzebującym. Właśnie z tego względu wiele państw i organizacji szuka pomysłów radzenia sobie z tym problemem. W Afryce zaproponowano, aby rolę psychologów przejęły fryzjerki.

Fryzjerki jako psycholożki w Afryce

Afryka to kontynent mierzący się z wieloma problemami. Kwestie gospodarcze, bezpieczeństwa czy klimatu bez wątpienia są tam w kryzysie. Rzadko jednak mówi się o tym regionie w kontekście zdrowia psychicznego. Światowa Organizacja Zdrowia informuje natomiast, że Afryka boryka się z tym problemem. Dane wskazują, że właśnie jej mieszkańcy decydują się odebrać sobie życie najczęściej na świecie.

Jak podaje "New York Times", Afryka jest regionem, w którym na zdrowie psychiczne przeznacza się najmniej środków. Dane dotyczące specjalistów na kontynencie są przerażające. Okazuje się, że w ośmiomilionowym Togo jest zaledwie pięciu licencjonowanych psychiatrów.

Kryzys psychiczny w Afryce
Kryzys psychiczny w Afryce (Canva)

Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ

W obliczu tak dużego problemu z kryzysem zdrowia psychicznego międzynarodowe organizacje musiały wykazać się kreatywnością. Jak czytamy na polsatnews.pl, w Afryce Zachodniej i Centralnej wprowadzono programy szkoleniowe ze wsparcia psychologicznego dla fryzjerek. Kursy przeszło już 150 kobiet.

Dlaczego zdecydowano się na szkolenie fryzjerek? Odpowiedź jest prosta. Ludzie uwielbiają się im zwierzać, opowiadać o problemach i życiu. Dzięki rozmowom o wszystkim fryzjerki mogą zorientować się, czy klient potrzebuje pomocy specjalisty, czy nie. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, ambasadorka zdrowia psychicznego skieruje taką osobę do profesjonalisty.

Źródło: New York Times, polsatnews.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0