Jak słabnie zdrowie psychiczne? Pięć nieoczywistych objawów
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego to dobra okazja, żeby zapytać samych siebie i naszych najbliższych, jak się czujemy. Opisaliśmy pięć objawów, które łatwo przeoczyć w codziennym biegu, a które mogą (nie muszą) świadczyć o problemach ze zdrowiem psychicznym.
Od 1992 r. 10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. W polskim społeczeństwie problemy ze zdrowiem psychicznym wciąż bywają bagatelizowane. Tymczasem według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dobry stan psychiczny jest jedną z kluczowych składowych zdrowia jako całości.
Podobne
- Ponad połowa populacji będzie miała zaburzenia psychiczne. Kto jest zagrożony?
- Chodzisz spać po pierwszej? Twoje zdrowie psychiczne może ucierpieć
- Julia Żugaj dba o zdrowie psychiczne fanów. "Jesteśmy w tym razem"
- Summertime sadness. Zbiera żniwo wśród młodych osób
- Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Dane są przerażające
Dbanie o dobrostan psychiczny często nie jest dla nas priorytetem. Po pomoc zgłaszamy się, dopiero gdy całkiem przestajemy radzić sobie z rzeczywistością. Tak samo, jak w przypadku zdrowia fizycznego, ignorowane symptomy mogą pogarszać nasz stan. Wielu z nich można też początkowo nie połączyć z psychicznym słabnięciem. Jakie są oznaki problemów z psychiką, które łatwo zignorować?
Problemy ze snem
Odpowiednia ilość i jakość snu jest niezbędna dla dobrego funkcjonowania zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Słaby sen może być sygnałem, że cierpimy na depresję lub stany lękowe. Niezależnie od tego, czy są to trudności z zasypianiem, czy z utrzymaniem snu. Wczesne poranne przebudzanie, kiedy budzisz się i nie możesz ponownie zasnąć - może to być sygnałem, że warto skonsultować się ze specjalistą. Z kolei częste "zaspania" mogą być oznaką wypalenia, które może rozwinąć się w depresję.
Częste rozdrażnienie
Jeśli czujemy się wiecznie "podminowani" i błahe rzeczy łatwo wyprowadzają nas z równowagi, również warto zastanowić się nad swoim dobrostanem psychicznym. Szczególnie u mężczyzn, którzy nie mają społecznego przyzwolenia na smutek czy niepewność, "wybuchowość" może maskować zarówno depresję, jak i stany lękowe. Oba te zaburzenia mogą utrudniać regulację myśli i uczuć.
"Lenistwo"
Brak energii i motywacji łatwo przypiąć pod "wady charakteru". Robimy to sobie sami, tak może też oceniać otoczenie. Tymczasem problemy z "ogarnianiem rzeczy" mogą być zarówno objawem depresji, jak i ADHD. Jeśli brak sił i chęci do mierzenia się z rzeczywistością pojawił się i nie chce odejść, warto przebadać się w kierunku depresji. Z kolei męcząca prokrastynacja, czekanie na ostatnią chwilę i nadganianie przed samym deadlinem mogą sugerować ADHD.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czarek Czaruje o walce z SZALONYM REPORTEREM, SEQUENTO, CLOUTMMA, ILUZJI i BIZNESIE
Perfekcjonizm
Perfekcjoniści i perfekcjonistki mogą być cenieni w pracy, ale za daleko posunięte, zbyt mocno wyśrubowane wymagania wobec samych siebie mogą być problematyczne. Z nadmiernym perfekcjonizmem mierzą się zarówno osoby z zaburzeniami lękowymi, jak i z zaburzeniami odżywania. Jeśli twoje standardy w stosunku do samego czy samej siebie są tak wygórowane, że nigdy nie czujesz satysfakcji i zadowolenia, to znak, że możesz potrzebować pomocy.
Niewyjaśnione symptomy fizyczne
Praktykujący w Polsce psychoterapeuci i psychiatrzy twierdzą, że pacjenci i pacjentki bardzo często trafiają do nich od innych lekarzy. Wiele symptomów z ciała, które nie mają fizycznego wyjaśnienia, może mieć pochodzenie psychiczne. Wbrew obiegowemu postrzeganiu, nasze ciało i umysł to jedna, ciasno spleciona istota, nie dwa osobne byty. Częste objawy psychosomatyczne (objawy fizyczne o podłożu psychicznym) to bóle głowy, bóle brzucha, zawroty głowy czy nadmierna potliwość.
Kiedy warto zgłosić się po pomoc?
Trzeba pamiętać, że wszystkie te symptomy mogą być także całkiem zdrowymi reakcjami na wydarzenia. Nie ma nic niepokojącego w tym, że czujemy się chwilowo zrezygnowani, gdy coś nam nie wyszło lub w tym, że zezłościmy się, gdy ktoś potraktuje nas niesprawiedliwie. Mamy prawo czuć się przez jakiś czas wyczerpani po trudnej sesji na studiach czy wymagającym projekcie w pracy. Pomocy warto poszukać, gdy trudne emocje towarzyszom nam "bez wyraźnego powodu" lub gdy utrzymują się długo. Zdrowo funkcjonujące emocje "płyną" - przychodzą i mijają - adekwatnie do okoliczności, w których jesteśmy.
Źródło: medstarhealth.org, nami.org
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos