Nie jesteś sama/sam. Tu znajdziesz darmową pomoc psychologiczną
10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. To dobry moment na zrobienie listy placówek, do których możecie się zwrócić, jeśli potrzebujecie pomocy. W tekście znajdziecie też numery telefonów do miejsc, gdzie dyżurują specjaliści.
Każdy z nas czasem przechodzi trudniejsze chwile. Jedni potrzebują rozmowy, inni - wsparcia, bo nie wiedzą, co się z nimi dzieje ani gdzie mogą się zwrócić.
Podobne
- Podaj dalej. W tych miejscach znajdziesz darmową pomoc psychologiczną dla osób z Ukrainy
- Tiktoker pokazuje, jak NAPRAWDĘ wygląda schizofrenia. Wejdźcie i zrozumcie, że to nic przyjemnego
- Szukasz informacji o samobójstwie na TikTok-u? Platforma zaoferuje pomoc
- Wielki gest tiktokerki. Oferuje bezpłatną pomoc psychologiczną dla ofiar powodzi
- Nie, nie musisz się ciągle uśmiechać
Dla wielu osób barierą są też finanse - nie każdy może sobie pozwolić na to, by zapłacić za konsultację z psychologiem. Dlatego zebraliśmy listę ośrodków i infolinii, gdzie można skorzystać z bezpłatnej pomocy.
Środowiskowe centra zdrowia psychicznego
To miejsca środowiskowej pomocy psychologicznej dla osób doświadczających kryzysów psychicznych. Obejmują wsparciem medycznym i społecznym zarówno dorosłych, jak dzieci i młodzież wraz z ich rodzinami. Na ich stronie znajdziecie listę placówek, które uczestniczą w programie (Koszalin, Kraków, Warszawa i Nowy Targ).
Centrum Praw Kobiet
To pomoc psychologiczna dla kobiet, która jest świadczona przez psycholożki współpracujące z Fundacją. Działa w Warszawie, Łodzi, Krakowie i Wrocławiu.
Stowarzyszenie Grupa Stonewall
Stowarzyszenie organizuje konsultacje psychologiczne, które są adresowane do osób LGBT+, które ukończyły 16 rok życia oraz ich rodzin - o ile zgłaszana sprawa dotyczy kwestii LGBT+.
Lambda
Lambda pomaga osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową. Prowadzone są grupy wsparcia, terapeutyczne, spotkaniowe, a także spotkania indywidualne i wsparcie dla osób DDA i DDD.
Fundacja Zobacz… JESTEM
Poradnia JESTEM jest częścią Fundacji Zobacz…JESTEM działającej na rzecz dzieci, młodzieży i osób dorosłych oraz wspierających ich rodziców i opiekunów. Tutaj znajdziecie grupy wsparcia i warsztaty mają na celu zapobieganie zachowaniom ryzykownym oraz trudnym sytuacjom.
Fundacja C.E.L.
Fundacja działa w Warszawie i prowadzi nieodpłatne spotkanie indywidualne. W C.E.L. możecie postarać się o kilka spotkań z terapeutą, ale fundacja nie prowadzi długoterminowej psychoterapii.
KIP
Krakowski Instytut Psychoterapii świadczy nieodpłatne usługi w zakresie poradnictwa i terapii dla mieszkańców: Krakowa i Wrocławia.
Poradnia na Starcie w Sopocie
W poradni możecie uzyskać pogłębioną pomoc psychoterapeutyczną, psychologiczną, społeczno-zawodową oraz prawną. W ofercie znajdziemy terapię grupową, indywidualną, konsultacje psychiatryczne, prawne oraz m.in. pomoc socjalną.
Fundacja Praesterno
Ośrodek w Lublinie, który oferuje bezpłatną pomoc psychologiczną dla młodzieży, studentów i rodziców nastolatków. W ofercie znajdziecie grupy wsparcia i konsultacje indywidualne.
Uniwersytety
Wiele uczelni udziela też bezpłatnej pomocy. Ich listę znajdziecie tutaj, a część z nich podaliśmy niżej.
Spis wszystkich Uniwersytetów, które udzielają pomocy:
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: https://amu.edu.pl/studenci/przewodnik_studenta/pomoc-psychologiczna?fbclid=IwAR1BKiZS8a_7PKfiEqenyhwdLWwf43eVYtfBRSCkfQmaf8vrKGxCk-0iShA
Uniwersytet Jagielloński
Z pomocy Studenckiego Ośrodka Wsparcia i Adaptacji korzystać mogą studenci studiów stacjonarnych, zaocznych oraz studiów doktorskich Uniwersytetu Jagiellońskiego. Spotkania prowadzone są w trybie interwencji kryzysowej, a poradnia nie zajmuje się leczeniem, tylko pomocą w rozwiązywaniu najpilniejszych problemów.
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Z pomocy może skorzystać każdy student PUM. Pomoc psychologa udzielana jest bezpłatnie w ramach limitu 20 spotkań/porad.
Uniwersytet Warszawski:
Na stronie Uniwersytetu znajduje się też lista ośrodków, które oferują bezpłatną psychoterapię i pomoc psychologiczną w Warszawie.
NFZ
Tak, czasem trzeba czekać miesiąc, czasem nawet pół roku, a nawet rok, ale ZAWSZE warto spróbować. Często też zwalniają się wolne miejsca, dlatego naprawdę próbujcie.
Listę placówek, które mają podpisaną umowę z NFZ na usługi psychiatryczne, znajdziecie tutaj.
Ośrodek Interwencji Kryzysowej
Z usług Ośrodka Interwencji Kryzysowej mogą korzystać osoby, które znalazły się w nagłym lub przewlekłym kryzysie psychicznym. Ośrodek działa całodobowo we wszystkie dni tygodnia.
Izby przyjęć przy szpitalnym oddziale psychiatrycznym
Jeżeli jesteście w trudnej sytuacji - czujecie, że nie dacie dłużej rady, macie myśli samobójcze, pojawiają się objawy, które Was niepokoją (np. słyszycie głosy) możecie zgłosić się bezpośrednio na izbę przyjęć oddziału psychiatrycznego. Nie potrzebujecie też skierowania od lekarza rodzinnego.
Telefony:
Jeśli żadna z wyżej wymienionych placówek nie spełnia waszych oczekiwań lub po prostu nie macie do niej dostępu, warto skorzystać z telefonu zaufania. Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych:
Centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego tel. 800 70 2222
Centrum działa całodobowo, a numer jest bezpłatny. Można także napisać maila albo skorzystać z czatu, dyżurują tu też prawnicy, psychiatrzy i pracownicy socjalni
Linia Dzieciom tel. 800 080 222
Całodobowa, bezpłatna infolinia dla dzieci i młodzieży, rodziców oraz nauczycieli
Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży tel. 116 111
Czynny codziennie od 12:00 do 02:00
Kryzysowy Telefon Zaufania tel. 116 123
Czynny od poniedziałku do piątku od 14:00 do 22:00, połączenie bezpłatne
Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji tel. 22 594 91 00
Czynny w każdą środę i czwartek od 17.00 do 19.00
Telefoniczna Pierwsza Pomoc Psychologiczna tel. 22 425 98 48
Czynna poniedziałek–piątek od 17:00 do 20:00 / sobota od 15:00 do 17:00
Popularne
- Zapowiedzi LEGO Harry Potter na 2025 r. Potężny debiut unikatowej budowli
- Friz zamroził influencerów? "Ratownicy musieli nas wyciągać z lodu"
- Podała dziecku ciasto z alkoholem. Wiernikowska rozpętała burzę
- Mini Majk podjął ważną decyzję. Influencer zmieni wygląd?
- To już oficjalne. Media społecznościowe nie dla nastolatków
- Bambik i V-dolce w "Milionerach". Czy uczestniczka znała odpowiedź?
- Taśmy Buddy wstrząsną internetem? "Zmieni trochę optykę"
- Dawid Podsiadło robi karierę za granicą? "Pierwsze kroki na scenie"
- Sceny grozy na streamie. Magiczny trik wymknął się spod kontroli?