s

Nowe zasady MEN. Koniec z robieniem zdjęć w szkołach?

Źródło zdjęć: © Instagram - Barbara Nowacka / Instagram
Natalia Witulska,
11.10.2024 16:45

Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadza nowe zasady w szkołach, które wynikają z Ustawy Kamilka przyjętej przez Sejm. Jej głównym celem jest chronienie dzieci oraz nastolatków. Niektóre reguły budzą jednak sporo wątpliwości.

Ustawa Kamilka bez wątpienia była bardzo potrzebna. Mówi ona bowiem o ochronie nieletnich. Zasady w niej zapisane dotyczą wszystkich placówek, w której konieczna jest praca z dziećmi. Największa uwaga poświęcona jest przedszkolom oraz szkołom. Tam każdego dnia nauczyciele spotykają się z młodzieżą. Nowe reguły wzbudzają spore społeczne kontrowersje.

Kilka tygodni temu zrobiło się głośno o jednej z zasad, które placówki oświatowe muszą wprowadzić w związku z przyjęciem Ustawy Kamilka. Chodzi o kwestię przyjmowania prezentów przez nauczycieli. Nowe reguły stanowią, że pedagog będzie mógł otrzymać od uczniów jedynie kwiaty. Może zapomnieć o laurkach, słodyczach lub małych upominkach. Aktualnie debata społeczna przeniosła się na inną z zasad. Wynika z niej, że rodzice nie będą mogli fotografować dzieci np. podczas szkolnych uroczystości.

Rodzice nie będą mogli robić zdjęć dzieciom w szkole

Ministerstwo Edukacji Narodowej na czele z Barbarą Nowacką zapowiedziało, że pod koniec października odbędą się kontrole w placówkach oświatowych. Polityczka chce sprawdzić, czy wszystkie procedury wynikające z Ustawy Kamilka zostały poprawnie wprowadzone. Wszystko odbędzie się jednak w poczuciu sporej kontrowersji. Jedna z zasad mówi bowiem, że rodzice nie będą mogli fotografować własnych dzieci m.in. podczas różnych występów uroczystości. Można więc zapomnieć o pamiątce.

Zasady dotyczące zakazu fotografowania dzieci wynikają z wytycznych, które oprócz MEN przedstawiło również Ministerstwo Sprawiedliwości. Wskazano, że pracownikom szkoły nie wolno utrwalać wizerunku dziecka dla potrzeb prywatnych. Jak czytamy na infor.pl, dotyczy to także umożliwienia osobom trzecim utrwalenia wizerunków dzieci, jeśli dyrektor szkoły nie został o tym poinformowany, nie wyraził na to zgody i nie uzyskał zgód opiekunów dzieci oraz samych dzieci. To właśnie wzbudza najwięcej emocji.

ZETKACPER: CHCĘ ZOSTAĆ POLITYKIEM!

Z wytycznych Ministerstwa Sprawiedliwości jasno wynika, że rodzice nie będą mogli po prostu nagrać lub sfotografować występu własnego dziecka. Wszystko dlatego, że gdzieś w tle może pojawić się nieletni, który nie wyraził zgody na utrwalanie jego wizerunku. Utrudnia to wiele rzeczy. Rodzice będą musieli pisać specjalne zgody, aby nagrać, jak ich córka lub syn np. odbiera dyplom bądź świadectwo z paskiem.

Źródło: radiozet.pl, infor.pl

Fundusze Europejskie dla młodych
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0