MEN chce pomóc zmęczonym uczniom. Planuje nowe ferie?
W odpowiedzi na sygnały o przemęczeniu uczniów, Ministerstwo Edukacji Narodowej analizuje możliwość wprowadzenia dodatkowych ferii jesienią, aby lepiej zrównoważyć czas nauki i odpoczynku w roku szkolnym. Czy pomysł przypadł do gustu internautom?
Obecny układ roku szkolnego w Polsce zakłada długie okresy nauki bez przerw, co może prowadzić do przemęczenia uczniów. Przykładowo, w bieżącym roku szkolnym pierwsza tura ferii zimowych rozpoczyna się 20 stycznia, zaledwie kilka dni po zakończeniu przerwy świątecznej. Następnie uczniowie będą kontynuować naukę bez dłuższej przerwy aż do Wielkanocy, która w tym roku przypada 20 kwietnia. Taki układ może negatywnie wpływać na kondycję psychiczną i fizyczną dzieci.
Podobne
- Koniec z wagarami? MEN chce walczyć z niską frekwencją
- Uczeń pobrudził bluzę za 350 zł. Czy szkoła zwróci mu pieniądze?
- Lex Czarnek 3.0 przyjęte. Minister chce również bronić kobiet przed lewakami
- Nowe zasady MEN. Koniec z robieniem zdjęć w szkołach?
- Zaskoczenie studentki: żeby zdać przedmiot, musi chodzić na zajęcia
MEN zainspiruje się innymi państwami?
W krajach takich jak Wielka Brytania czy Niemcy rok szkolny jest podzielony na krótsze okresy nauki, przedzielone regularnymi przerwami. Takie rozwiązanie sprzyja lepszemu rozłożeniu sił uczniów. W UK rok szkolny składa się z trzech trymestrów, z przerwami w październiku, lutym i kwietniu. Podobnie wygląda to w Niemczech - uczniowie mają ferie jesienne, zimowe i wiosenne oraz, znacznie krótszą od wakacji w Polsce, przerwę letnią. Takie rozwiązania mogą być inspiracją dla polskiego systemu edukacji w kontekście planowanych zmian.
Planuje ferie jesienią
Ministerstwo Edukacji Narodowej zdradziło, że rozważa wprowadzenie nowej przerwy w trakcie roku szkolnego. Mowa o kilku dniach wolnego w okresie jesiennym. To czas, w którym uczniowie praktycznie nieprzerwanie od początku września do końca grudnia muszą uczęszczać do placówek. 3-miesięczny blok, bez dłuższego odpoczynku, ma negatywnie działać na samopoczucie dzieci i młodzieży. Na ten moment nie wiadomo, czy MEN miałoby wygospodarować dodatkowy tydzień lub dwa wolnego, czy np. odejmie ten czas od wakacji. Zdania na temat nowego formatu ferii są dość mocno podzielone.
Popularne
- PiriPiri zrobiło pierwsze w Polsce lody z kebabem. To nie jest żart
- Wersow wypuściła "Dorosłe serce". Śpiewa, że otrzymała chłód
- Rosyjski youtuber przesadził z prankami. Policja nie miała litości
- Pierwszy na świecie wyścig plemników. Będą zakłady, kamery, a nawet komentator
- Katy Perry poleci w kosmos. Kiedy wróci na Ziemię?
- Gimpson (Gimper) ogłosił swój ostatni koncert. Klub wyprzedał W GODZINĘ
- Stuu pozwał wiceministra sprawiedliwości. "Rzekomo dopuściłem się pomówienia"
- Sylwester Wardęga przegrał z Marcinem Dubielem. Musi zapłacić 350 tys. zł?
- Bambi nie potrafi śpiewać? Burza pod klipem z koncertu