Szkoły muszą to zrobić. Nowe wymagania Ministerstwa Edukacji
W poniedziałek 25 marca Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało najnowsze rozporządzenie. Dotyczy bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Projekt doprecyzowuje jakie sanitarne środki czystości należy zapewnić uczniom oraz uczennicom.
Odkąd w Ministerstwie Edukacji Narodowej szefową jest posłanka z Koalicji Obywatelskiej Barbara Nowacka, jego przedstawiciele mają ręce pełne roboty. Ministra wprowadziła w życie zakaz prac domowych w klasach I-III szkół podstawowych, przygotowuje nowy wykaz lektur dla uczniów i uczennic, a także zajęła się odchudzaniem podstawy programowej. W poniedziałek 25 marca doprowadziła do opublikowania rozporządzenia dotyczącego środków czystości w szkołach.
Podobne
- Plany ministry edukacji. Ogłosiła zmiany w programie nauczania
- Zmiany w szkołach coraz bliżej. Lubnauer przedstawiła plan
- Atak terrorystyczny na szkoły? Barbara Nowak z odklejką na X
- Nowe zasady MEN. Koniec z robieniem zdjęć w szkołach?
- "Gdzie aborcja?". Chłodne przywitanie Kosiniaka-Kamysza na Campus Polska
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiło się najnowsze rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Aktualnie projekt trafił do opiniowania, a w życie wejdzie po upływie 14 dni od ogłoszenia. Projekt precyzyjnie wskazuje, jakiego rodzaju środki higienicznie zawsze powinny znajdować się we wszystkich placówkach edukacyjnych. Rozporządzenie to zmienia zasady przyjęte przez MEN 31 grudnia 2002 r.
MEN i rozporządzenie o środkach czystości
Ministerstwo Edukacji Narodowej wyjaśniło w uzasadnieniu, że nowelizacja rozporządzenia jest podyktowana koniecznością doprecyzowania istniejącego przepisu. Na ten moment bowiem dostępne są informacje o zapewnieniu bieżącej ciepłej i zimnej wody, a także środków higienicznych, jednak bez wskazania jakich dokładnie.
ZETKACPER: CHCĘ ZOSTAĆ POLITYKIEM!
"Obecnie zgodnie z § 8 ust. 1 rozporządzenia w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych szkół i placówek należy zapewnić ciepłą i zimną bieżącą wodę oraz środki higieny osobistej, przy czym ww. przepis nie precyzuje, jakiego rodzaju mają to być środki higieny osobistej. Projektowana zmiana doprecyzowuje, że środki higieny osobistej to przede wszystkim mydło do rąk, papierowe ręczniki i papier toaletowy" - czytamy w uzasadnieniu projektu.
"W związku z uchybieniami dotyczącymi niezapewnienia właściwego stanu sanitarno-higienicznego toalet, w tym sprawności technicznej armatury oraz wyposażenia w środki higieniczne, organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej w 2022 r. wydały 568 decyzji administracyjnych (w 2021 r. - 291). W porównaniu z 2021 r. więcej placówek wykazało brak wyposażenia w środki higieny osobistej, np. brakowało papieru toaletowego, mydła w płynie w dozownikach, ręczników papierowych do suszenia rąk" - czytamy w rozporządzeniu.
Źródło: radiozet.pl, glos.pl
Popularne
- Rozwój PSZOK-ów dzięki funduszom unijnym
- Poznaj Polskę na dwóch kołach
- Liam Payne wiecznie żywy. Znów usłyszymy jego głos
- Marcin Dubiel próbuje wrócić do internetu. Kolejny epic fail
- Kamil z Ameryki w akcji. Koszulki #freebudda wspierają Strefę 77
- Wojtek Gola na streamie u Jelly Frucika. Było piekielnie gorąco
- Młodzi na rynku pracy w Unii Europejskiej
- Rok po wybuchu Pandora Gate. Co dalej z ekstradycją Stuu?
- Fundusze unijne a problemy szkół