lifestyle
FBI "zgubiło" gotówkę i cenne monety? Zostało pozwane przez właścicieli
Kobiety przyjęły święcenia kapłańskie

Historyczna uroczystość w Polsce. Dziewięć kobiet przyjęło święcenia kapłańskie

Źródło zdjęć: © YouTube
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,09.05.2022 15:30

W sobotę 11 maja w kościele Świętej Trójcy w Warszawie odbyła się uroczystość ordynacji na księdza dziewięciu diakonek z kościoła ewangelicko-augsburskiego. Jest to rewolucja, ponieważ to pierwsza tego typu sytuacja w polskim kościele luterańskim.

Święcenia kapłańskie z rąk bp Jerzego Samca przyjęło dziewięć diakonek służących w kościele ewangelicko-augsburskim w Polsce (u luteran diakoni to osoby duchowne, które mogą prowadzić nabożeństwa, ale nie udzielają komunii). Są to: ks. Halina Radacz, ks. Małgorzata Gaś, ks. Karina Chwastek-Kamieniorz, ks. Beata Janota, ks. Katarzyna Kowalska, ks. Wiktoria Matloch, ks. Izabela Sikora, ks. Marta Zachraj-Mikołajczyk.

Dyskusja o ordynacji kobiet na księży toczyła się w polskim kościele luterańskim od 70 lat. Historyczna decyzja o tym, że kobiety mogą przyjąć święcenia kapłańskie, zapadła 16 października 2021 roku. Uchwała weszła w życie w 2022 roku. Transmisja z przełomowego nabożeństwa ordynacyjnego jest dostępna do obejrzenia na YouTube.

Nabożeństwo ordynacyjne z kościoła ewangelicko-augsburskiego Św. Trójcy w Warszawie 7 maja 2022

Rola kobiet w hierarchii kościelnej u luteran

Bp Samiec powiedział podczas ordynacji, że "wszystko ma swój czas i każda sprawa pod niebem ma swoją porę". Przypomniał, że kobiety po ukończeniu studiów teologicznych i odbyciu praktyk nie miały dotąd możliwości służyć jako księża, gdyż kościół nie rozpoznał tego, że Jezus powołuje bez względu na płeć. Mimo ograniczeń kobiety decydowały się na służbę, choć trudno było im znaleźć pracę, albo szukały swojego miejsca gdzie indziej.

Biskup przyznał, że nie wie, dlaczego równouprawnienie w służbie przy ołtarzu nastąpiło tak późno: - Może dlatego, że powtarzaliśmy często, iż kobieta w zborze ma milczeć. Bo uważaliśmy się za lepszych; tych, którzy potrafią przewodzić, bo są mężczyznami.

Serdecznie gratulujemy dziewięciu kobietom, które przyjęły święcenia kapłańskie i życzymy sukcesów w pracy na parafii.

W kościele katolickim kobiety nie mogą przyjąć święceń kapłańskich

Dla formalności warto przypomnieć, że kościół rzymskokatolicki wyklucza możliwość przyjęcia święceń kapłańskich przez kobiety. Powód jest następujący: Jezus wybrał mężczyzn na dwunastu apostołów, a oni na swoich współpracowników również wybrali mężczyzn. W związku z tym kościół uznaje za niemożliwe przyjęcie święceń przez kobiety.

Źródła: szczecin.wyborcza.pl/luteranie.pl/intratext.com

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 3
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
wojtek,zgłoś
te kobiety beda sluzyc ksiezom ,?,zeby odczepili sie od dzieci?
Odpowiedz
0like0dislike
Komentarze (1)
arrow
Nie opuścił meczu od ponad 20 lat. Najwierniejszy kibic Legii