Rekolekcje po zajęciach. Propozycja MEN nie ucieszy uczniów
Wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer zdradziła, że kwestie dotyczące religii w szkołach będą konsultowane z Kościołem. Rewolucję czeka również system rekolekcji wielkopostnych.
Nowy rząd, nowe porządki. Ministerstwo Edukacji Narodowej jest jednym z najprężniej działających resortów koalicyjnych władz. Barbara Nowacka przedstawiła już kilka propozycji zmian w sektorze edukacji w ramach "sprzątania po Czarnku". Wiele z nich budzi kontrowersje i dzieli Polaków.
Jednym z flagowych projektów MEN pod batutą ministry Nowackiej jest zrezygnowanie z zadawania prac domowych. Jak podkreśla szefowa resortu: nie oznacza to zakazu rozwiązywania dodatkowych zadań w domu. Nowacka wskazuje, że nowe zasady uniemożliwiłyby karanie za nieodrobienie lub błędne rozwiązanie prac domowych. Uczniowie mogliby za to być nagradzani za nadprogramową aktywność.
Zmiany w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Jakie są plany na przyszłość?
Barbara Nowacka prócz zniesienia obowiązkowych prac domowych zapowiedziała jeszcze kilka projektów m.in.:
- usunięcie kontrowersyjnego przedmiotu historia i teraźniejszość (HiT),
- zmniejszenie liczby godzin poświęconych nauczaniu religii do jednej tygodniowo,
- niewliczanie religii do średniej ocen,
- odchudzenie podstawy programowej.
Ostatni punkt powoli staje się rzeczywistością. MEN ma usunąć z podstawy programowej około 20 proc. z każdego przedmiotu. Zmiany wejdą w życie już od przyszłego roku szkolnego 2024/2025. Prekonsultacje w tej sprawie trwają od poniedziałku 12 lutego.
- Odchudzane są wszystkie przedmioty ogólnokształcące, które kończą się egzaminem albo w szkole podstawowej, albo ponadpodstawowej. Poza takim przedmiotem jak Biznes i zarządzanie, który jest nowy. Zależy nam na tym, żeby nauczyciele mieli więcej czasu na przećwiczenie z uczniami materiał - powiedziała wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer w rozmowie z Dominiką Wielowieyską w tok.fm.
Kwestia religii wciąż nieuzgodniona. MEN skonsultuje się z Kościołem
Katarzyna Lubnauer w rozmowie z tok.fm poinformowała również, że resort jeszcze nie odbył konsultacji z Episkopatem na temat "obcięcia" godzin przeznaczonych na lekcje religii oraz niewliczania rezultatu z katechezy do średniej ocen. Polityczka podkreśla, że rozmowy ze stroną Kościoła się odbędą.
Pod znakiem zapytania stoi również kwestia rekolekcji. W kościele katolickim jest to kilkudniowy okres wypełniony modlitwą, rozważaniami i odnową duchową. Zazwyczaj odbywają się w adwencie i wielkim poście. W Polsce młodzież szkolna tradycyjnie uczestniczy w rekolekcjach przed Wielkanocą. Spotkania odbywają się w parafiach przez trzy dni, podczas których nie odbywają się "normalne" zajęcia w placówkach edukacyjnych.
Co z rekolekcjami? MEN ma wątpliwości
Temat rekolekcji wielkopostnych nie umknął uwadze Ministerstwa Edukacji Narodowej. Katarzyna Lubnauer w komentarzu dla tok.fm zauważyła, że spotkania nie powinny zakłócać przebiegu zajęć szkolnych.
- Rekolekcje powinny być po południu a w ciągu dnia normalne lekcje. Na pewno będziemy w ramach kompleksowego rozwiązania dotyczącego tego, jak ułożyć lekcje religii zgodnie z Konkordatem i zgodnie z interesem dzieci, rozwiązywać także ten problem - powiedziała polityczka.
Lubnauer nie zdradziła jednak żadnych szczegółów rozwiązania opracowanego przez MEN. Wyjaśniła, że wciąż wymagają one przedyskutowania oraz zgody wszystkich przedstawicieli rządzącej koalicji.
Popularne
- Dubajska czekolada od Zenka Martyniuka. Cena robi wrażenie
- Jak wygląda donut Julii Żugaj? Detektywi z TikToka znów w akcji
- Gimper znów odwiedza sąd. "Dziś kolejna urocza rozprawa z S*xmasterką"
- Pasut tłumaczy się po Tajlandii. Największy upadek w internecie?
- Sabrina Carpenter z kolejną erotyczną pozą. Internauci oburzeni "Wieżą Eiffla"
- Bagi rusza z nowym projektem. "Chcemy dostarczać najlepszy content"
- Stoją pod zakładami karnymi i nagrywają tiktoki. Piosenka Sary James jest viralem
- Magical przeszedł metamorfozę? Porównuje się do Dominica Toretto
- Andziaks chce kupić króliki XXL. Zbuduje drugi "dom" na ozdoby?