LGBT we wschodniej Europie. Taki wygląd nasz. Kadr z filmu "Sala samobójców"

LGBT we Wschodniej Europie. Taki wygląd nasz

Źródło zdjęć: © materiały prasowe
Maja Kozłowska,
12.06.2024 21:33

Osoby LGBT coraz częściej są przedstawiane w popkulturze i - na szczęście -coraz częściej ta reprezentacja się zwiększa i poszerza. W jaki sposób kraje Europy Wschodniej portretują queerowe społeczeństwo?

Osoby LGBT długo były niewidoczne, a kiedy wreszcie dostały swoje miejsce w popkulturze, nadal nie przez wszystkich są tam mile widziane. Zarzuty o "ideologię woke", poprawność polityczną czy "promocję lobby LGBT" zakrawają jednak o absurd. To, że tęczowa reprezentacja pojawia się w filmach, książkach czy grach jest zupełnie naturalne, bo (szok) tacy ludzie istnieją i chcą być dostrzegani, tak samo jak inni.

Ostatecznie mamy swój własny gatunek: queerową literaturę czy queerowe filmy, ale pojawimy się też przelotem, przemykiem w tekstach kultury, które w ten sposób zaszufladkowane nie są. I o to chyba ból jest największy: gdy osoby queer ośmielą się wychylić ze swojego kącika. Jednego wątku z serialu wyrzucić się nie da, nie na życzenie.

Warto jednak podkreślić, że queerowa popkultura absolutnie nie jest tylko dla społeczeństwa LGBT. "Call My By Your Name" nie zrobiło takich wyników tylko na osobach, które są fruity. Lady Gagi mogą też słuchać osoby hetero, okej. Na świecie ta reprezentacja w istocie jest mocna - a jak wygląda to w krajach Europy Wschodniej?

LGBT we wschodniej Europie. Taki wygląd nasz. Kadr z filmu "Hiacynt"
LGBT we wschodniej Europie. Taki wygląd nasz. Kadr z filmu "Hiacynt" (materiały prasowe)

Polska - polowanie na gejów i transnastolatek

Nie doczekaliśmy się co prawda własnego "Portretu kobiety w ogniu", lecz młode osoby LGBT z Polski mają się z kim utożsamiać. Warto też nadmienić, że sposób przedstawiania osób queerowych się zmieniał (i nadal się zmienia). Przerobiliśmy Przemko - przejskrawionego projektanta mody w krzykliwych ubraniach z serialu "Brzydula", który jest na maksa stereotypowy i idealnie oddaje vibe tego, jak w 2008 r. ludzie myśleli, że wyglądają i zachowują się homoseksualiści. Był też Dominik z "Sali samobójców" - pogubiony nastolatek, który stara się zrozumieć, kim jest i spotyka się z totalnym odtrąceniem. Nie można zapomnieć również o stosunkowo nowym filmie "Hiacynt", opowiadającym o akcji milicji przeprowadzonej w PRL-u w latach 1985–1987, która polegała na zbieraniu "teczek" na homoseksualnych mężczyzn. Główny bohater Robert jest skonfliktowanym wewnętrznie policjantem. Nie ma jednak zbyt wiele czasu na rozterki. "Hiacynt" trzyma tempo i jest raczej thrillerem niż filmem LGBT coded.

LGBT we Wschodniej Europie. Taki wygląd nasz. Kadr z filmu "Sala samobójców"
LGBT we Wschodniej Europie. Taki wygląd nasz. Kadr z filmu "Sala samobójców" (materiały prasowe)

Polska może pochwalić się za to "Heartsopperem" w domu, czyli "Fanfikiem". Książka Natalii Osińskiej opowiada o dorastaniu, odkrywaniu siebie i przeżywaniu pierwszej miłości. Głównym bohaterem jest Tosiek - transpłciowy chłopak, którego czytelnik poznaje w największym ogniu dorastania. Na Netflixie można obejrzeć film na podstawie powieści o tym samym tytule.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Fanfic (Fanfic) - 2023 - Netflix Trailer - English Subtitles

Litwa: homoseksualna trylogia

Litwa, kino i LGBT to wystarczająca liczba wskazówek, by bez wahania powiedzieć: Romas Zabarauskas. Mężczyzna jest reżyserem i wyoutowanym gejem. Aktualnie pracuje nad trylogią filmów opowiadających o związkach homoseksualnych. Jak dotąd ukazała się tylko pierwsza część. "Prawnik" zgłębia relację litewskiego adwokata, który nawiązuje więź z pracującym na kamerkach syryjskim uchodźcą Alim. Druga część cyklu nosi tytuł "Pisarz" i aktualnie trwa jej produkcja.

Współczesne ujęcie Zabarauskasa jest o tyle ciekawe, że Litwa, podobnie jak Polska w żaden formalny sposób nie zalegalizowała związków jednopłciowych. Reżyser przeprowadza więc dogłębną wiwisekcję nie tylko jednostek, ale także społeczeństwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

The Lawyer Trailer [Advokatas]

Rumunia: "Ród smoka" (prawie) na Wschodzie

Tudor Giurgiu w filmie "Love Sick" intrygująco rozwinął historię Kiki i Alex dwóch studentek, które właśnie rozpoczęły studia. Dziewczyny naprawdę się przyjaźnią, a ich relacja kiełkuje powoli w stronę pełną werbalnej adoracji i czułego dotyku. Na przeszkodzie stoi im jednak uczucie, które Kiki żywi do swojego brata Sandu. Ile osób faktycznie może z tym relować? Raczej niewiele, lecz powolne zakochiwanie się w swoim przyjacielu, przyjaciółce czy osobie przyjacielskiej oddaje i jest chyba jedną z najpiękniejszych opcji (i niedocenianym motywem: tymczasem "Bridgertonowie").

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Love Sick (2006) | Trailer | Maria Popistasu | Ioana Barbu | Tudor Chirila | Tudor Giurgiu

Bułgaria i pierwszy raz

"Liuben". Film Venciego Kostova ukazał się w 2023 r. i jest pierwszym (!) bułgarskim filmem, który otwarcie opowiada o homoseksualnej relacji. Jego akcja toczy się w bułgarskiej wiosce w górach i zdecydowanie nie jest to zwykły letni romans - konflikty bohaterów mogą przywodzić na myśl "Tajemnicę Brokeback Mountain": wyobcowanie, osamotnienie i problemy komunikacyjne. Film jest dostępny na Amazon Prime.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Liuben - trailer

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 20
  • emoji kupka - liczba głosów: 1