"Fanfik" recenzje

Czy warto oglądać "Fanfik" na Netfliksie? Recenzje nie zostawiają wątpliwości

Źródło zdjęć: © Canva, Netflix
Anna RusakAnna Rusak,18.05.2023 15:15

"Fanfik" trafił na Netfliksa 17 maja i o dziwo, zamiast kontrowersji, wywołał sporo pozytywnych emocji. Jakie są recenzje "Fanfika" i czemu to nie jest tylko film o transpłciowości?

17 maja na Netfliksie premierę miał film "Fanfik". To ekranizacja książki Natalii Osińskiej, która porusza temat identyfikacji płciowej, transpłciowości i dojrzewania. Główną bohaterką jest Tosia, a w produkcji śledzimy, jak odkrywa swoją tożsamość.

Czy Polska umie opowiadać o transpłciowości i dysforii płciowej? Wychodzi na to, że tak. Recenzenci nie mają wątpliwości, że to pozycja, którą po prostu trzeba zobaczyć i to wcale nie dlatego, że jest dobra. "Fanfik" chwalą również zagraniczni widzowie.

Recenzje filmu "Fanfik" - warto obejrzeć nie tylko ze względu na wątek LGBTQ+

Za reżyserię filmu "Fanfik" odpowiada Marta Karwowska. W głównych rolach zobaczymy Alin Szewczyk, która jest osobą niebinarną i Jana Cięciarę. Choć produkcja trafiła na Netfliksa 17 maja, już zbiera sporo pozytywnych opinii na Twitterze. Użytkownicy wzruszają się na "Fanfiku" i apelują, by powstawało więcej takich produkcji.

trwa ładowanie posta...

Co o "Fanfiku" możemy przeczytać w recenzjach? To film dobry, ale nie idealny. Recenzenci chwalą sposób, w jaki twórcy pokazali relacje między licealistami i problemy młodzieży. Nie do końca jednak podobają im się dialogi czy udźwiękowienie. Słabo rozwinięte są też postaci drugoplanowe.

"Nie jest to dzieło wybitne - jak to zwykle bywa w polskim kinie, dialogi bywają drewniane, a udźwiękowienie kuleje, ale mimo to Grzegorzowi Jaruszokowi i Marcie Karwowskiej udało się trafnie odwzorować realia polskiego liceum, pełnego podziałów klasowych, niezrozumienia i nieuzasadnionego hejtu" - pisze Patryk Koncewicz dla portalu Antyweb.

trwa ładowanie posta...

Mimo tych wad, recenzenci raczej mocno polecają film "Fanfik". Dlaczego? Ze względów edukacyjnych. Według Mikołaja Lipkowskiego z portalu Movies Room to świetny film dla rodziców, którzy mają trudności w porozumiewaniu się z dziećmi. Krytycy zaznaczają również, by nie sugerować się tylko tym, że jest to film o transpłciowości. "Fanfik" ma naprawdę sporo do zaoferowania i jest uniwersalną historią, w której odnajdzie się każdy, kto choć raz próbował odpowiedzieć sobie na pytanie "kim jestem".

"Oglądanie 'Fanfika' ma sens, gdy cały świat spadł ci na głowę i nie wiesz, jak się ruszyć. Może też podpowiedzieć, kiedy warto być odważnym. Wbrew pozorom, 'Fanfik' nie jest produkcją obliczoną na kontrowersje. To opowieść o przyjaźni, miłości, poszukiwaniu siebie i byciu szczerym z samym sobą" - czytamy na Wirtualnych Mediach.

Fanfik | Oficjalny zwiastun | Netflix

Czy warto oglądać film "Fanfik" na Netfliksie?

"Fanifik" jest chwalony również przez zagranicznych recenzentów. Choć według krytyczki z portalu Leisure Byte ostatnie 20 minut jest najsłabszą częścią filmu, cała produkcja jest naprawdę godna polecenia. Recenzentka chwali zarówno grę aktorską, jak i sposób opowiadania o transpłciowości.

"Ogólnie rzecz biorąc 'Fanfik' na Netfliksie to dobra pozycja. Daje inną i imponującą perspektywę na samopoznanie oraz dysforię płciową, nie sprawiając przy tym wrażenia wymuszonego lub pouczającego. Poza ostatnimi 20 minutami, będziecie cieszyć się każdą częścią tego filmu" - czytamy w recenzji.

trwa ładowanie posta...

Źródło: Wirtualne Media, Movies Room, Antyweb, Leisure Byte

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 81