Postawa Korczarowskiego jest przepisem na problemy ze zdrowiem psychicznym.

Manifest prawdziwego mężczyzny? Post na X wzbudził wiele emocji

Źródło zdjęć: © @Korczarowski, canva
Marta Grzeszczuk,
21.08.2023 18:59

Piotr Korczarowski zamieścił na X post, w którym daje wgląd w psychikę "silnego mężczyzny". Miało być chojracko, wyszło smutno.

Piotr Korczarowski na swoich mediach społecznościowych i kanale emisja.tv promuje wszystko, co najgorsze w polskim skrajnym konserwatyzmie i nacjonalizmie. Dużo ksenofobii, zwłaszcza w stosunku do obywateli i obywatelek Ukrainy, sporo rasizmu, homofobii, transfobii itd. Idolem Korczarowskiego jest Grzegorz Braun.

trwa ładowanie posta...

Jednak 20 sierpnia, na platformie X Korczarowski zaskoczył obserwatorów długim i mocno osobistym elaboratem na temat własnego postrzegania "męskości". Możliwe, że w jego mniemaniu to co napisał brzmi dumnie, ale z boku wydaje się przede wszystkim... smutne? Zdaje się, że niechcący dostaliśmy publiczny wgląd w to, co z męskim zdrowiem emocjonalnym robi zinternalizowany patriarchat.

Silny mężczyzna czy ofiara patriarchatu?

Korczarowski pisze m.in. o tym, że poza mamą "nikogo przecież nie obchodzi, jak się czuje", że "niczego nie oczekuje od innych". Opowiada o tym, że mężczyźni swoje emocje wyrażają "krzykiem do wnętrza", nie okazując słabości na zewnątrz, ponieważ "każdy nasz upadek ucieszyłby świat". Trudno mając dostęp do empatii, nie odczytać samotności i strachu, które wiążą się z byciem "silnym mężczyzną" wg. recepty autora elaboratu.

Wielu komentatorów wyraziło empatię dla Korczarowskiego
Wielu komentatorów wyraziło empatię dla Korczarowskiego (@X)

Post Korczarowskiego spotkał się z szerokim odzewem, wielu komentujących empatycznie zareagowało na przebijające z niego osamotnienie.

Promowanie postaw, jak w poście Korczarowskiego jest społecznie szkodliwe
Promowanie postaw, jak w poście Korczarowskiego jest społecznie szkodliwe (@X)

Wielu komentatorów, w tym aktywistka Maja Staśko podkreślało szkodliwość społeczną propagowania takich postaw, jak te prezentowane przez wpis Korczarowskiego. Komentarze odnosiły się do statystyk dotyczących odbierania sobie życia, do którego mężczyźni uciekają się siedmiokrotnie częściej, niż kobiety.

Depresja jest chorobą, która w połączeniu z izolacją może być śmiertelna. Mimo że kobiety zapadają na nią częściej, rzadziej sięgają po ostateczne środki. Jedną z przyczyn jest fakt, że mają społeczne i wewnętrzne przyzwolenie na szukanie pomocy i wsparcia. Mają też często poczucie odpowiedzialności w stosunku do bliskich, którym "nie są w stanie tego zrobić" nawet, gdy depresja całkowicie odbiera wewnętrzną motywację do życia.

Mylenie siły z nie szukaniem pomocy, gdy jest nam potrzebna, jest jedną z wielu toksycznych "prawd" sprzedawanych przez patriarchat. Paradoksalnie, od mężczyzn wychowanych w takich zasadach, dużo większej odwagi wymaga danie sobie przyzwolenia na przyznanie się do słabości i poszukanie wsparcia, którego do zdrowego emocjonalnego funkcjonowania potrzebuje każdy człowiek.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 4
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
W dzisiejszych czasach człowiek już nie może powiedzieć publiczne co mu leży na sercu, bo odrazu posądzany jest o to, że jego wpis jest szkodliwy. A czy ktoś z komentujących zapytał tego pany czy jakoś mu pomódz nie, każdy go tylko skrytykował i wylał fale hejtu a nie pomógł jak zwykle. Brawo dla was, że oczerniacie człowieka pod płaszczykiem troski o mężczyzn a gdy człowiek wyciąga rękę prosząc o pomoc swoim wpisem depczecie go jak robaka.
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
StaszekKolasa,zgłoś
Mężczyźni nie okazują emocji z bardzo prostej przyczyny - dasz się ponieść emocjom lub okażesz uczucia - Twoja partnerka znajdzie sobie innego, lepszego, silniejszego, nie okazującego emocji. Kobiety - propagujecie psychoterapię, a same gardzicie tymi, którzy z niej korzystają, bo są słabi...
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się