Łukasz Warzecha został ekspertem od ADHD na podstawie jednego cytatu

"ADHD to sfabrykowane zaburzenie". Prawicowy publicysta kontra nauka

Źródło zdjęć: © @Lukasz.Warzecha YouTube
Marta Grzeszczuk,
04.01.2024 17:30

Prawicowy publicysta Łukasz Warzecha postanowił zrewolucjonizować stan współczesnej wiedzy medycznej w zakresie ADHD. Jakie miał ku temu podstawy?

Prawicowy publicysta Łukasz Warzecha napisał, że "ADHD jest doskonałym przykładem sfabrykowanego zaburzenia". Swoje niezachwiane przekonanie w tym temacie oparł na wyciągniętym z kontekstu cytacie sprzed 10 lat. Wisienką na torcie w tym przedsięwzięciu jest fakt, że cytat zaczerpnął ze strony demagog.pl, która nadaje mu kontekst i wyjaśnia dlaczego nie świadczy o "nieistnieniu ADHD".

Wisienką na wisience jest z kolei to, że publicysta próbował przekonywać do swoich "racji" jednego z najbardziej utytułowanych profesorów psychologii w Polsce.

Łukasz Warzecha zanegował istnienie ADHD

trwa ładowanie posta...

Cytat, na którym swoje rewolucyjne w świetle obecnej wiedzy o ludzkiej psychice i neuroróżnorodności tezy oparł Warzecha, pochodzi z artykułu w niemieckim tabloidzie "Der Spigel" z 2012 r. Artykuł ten cytował z kolei wywiad z 2009 r. z Leonem Eisenbergiem, wybitnym psychiatrą dziecięcym, jednym z lekarzy, którzy zapoczątkowali diagnozowanie ADHD.

W wywiadzie Eisenberg miał powiedzieć, że "ADHD jest chorobą fikcyjną", a "genetyczne predyspozycje do ADHD są bardzo przeceniane". Co ciekawe artykuł w "Der Spigel" jest jedynym źródłem, w którym można znaleźć ten cytat. Nie jest też jasne, jakie jest źródło cytowanego wywiadu z 2009 r., na który powołał się tabloid. Sam Eisenberg zmarł we wrześniu 2009 r.

Jednak nawet w artykule z "Der Spigel" kontekstem ubolewania Eisenberga jest zbyt częste jego zdaniem diagnozowanie ADHD u dzieci i sprowadzanie leczenia zaburzenia do farmakologii. Można w nim przeczytać również: "psychiatrzy dziecięcy powinni dokładniej określić przyczyny psychospołeczne, które mogą prowadzić do problemów behawioralnych". - Czy są kłótnie z rodzicami, czy są problemy w rodzinie? Takie pytania są ważne, ale zajmują dużo czasu - powiedział Eisenberg, dodając z westchnieniem: - Przepisać na to pigułkę jest bardzo szybko.

Tej części artykułu, zdaje się, nie doczytał na "Demagogu" Łukasz Warzecha. Co zresztą w komentarzu zarzucili mu twórcy portalu demgog.org.pl, komentując pod postem publicysty: "Zachęcamy jednak do przeczytania całego artykułu, a nie tylko jednego akapitu, który został wyrwany z kontekstu".

Mogłoby to też pomóc w dyskusji z prof. Wojciechem Draganem z UJ, w którą Warzecha próbował się wdać, gdy psycholog skomentował jego post słowami: "O! To jest Pan ekspertem w dziedzinie psychiatrii? Wpis kompromitujący". Warzecha odpowiedział: "Proszę spojrzeć na następny tłit, uświadomi to Panu, do jakiego stopnia zrobił Pan z siebie właśnie idiotę". Publicysta miał na myśli fakt, że użył cytatu z Eisenberga.

Dragan odpowiedział: "Następny tłit również skomentowałem. Czy Pan naprawdę myśli, że jak mnie Pan będzie wyzywał od idiotów, to to coś zmieni? Nie ma Pan pojęcia o tym, jak działa nauka". Na co otrzymał od Warzechy klasyczne "hehe, psychologia to nie nauka ścisła". To prawda, nie ścisła, ale empiryczna. Z kolei psychiatria, która zajmuje się diagnozowaniem ADHD, jest dziedziną medycyny.

Według najnowszej wiedzy medycznej (to czy medycyna jest nauka ścisłą, również bywa kwestia sporną), z którą można zapoznać się między innymi na who.org, ADHD jest zaburzeniem występującym u ok. 5-8 proc. dzieci, które wymagają z jego powodu specyficznego wsparcia w rozwoju.

Warto pamiętać, że badania nad ADHD i neuroróżnorodnością nie skończyły się w 2009 r. ze śmiercią Eisenberga. Trwają do dziś i są oparte na pracy bardzo wielu badaczy. Psychiatria i psychologia są niezwykle dynamicznie rozwijającymi się dziedzinami, przede wszystkim ze względu na skokowe postępy w technologicznych możliwościach obserwowania pracy ludzkiego mózgu.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
toka,zgłoś
no, tak, jak jego intelekt
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
Stary pedagog,zgłoś
Kilka lat temu do gimnazjum trafił chłopak z diagnozowanym ADHD - po roku wyleczyłem go z bezkarnego chamstwa. Psycholodzy uznali, że niszczenie cudzego mienia, plucie w kanapki kolegów, chamski język to ADHD. Trochę dyscypliny (odpowiedzialności za czyny) wyleczyło chorego na ADHD.
Odpowiedz
4Zgadzam się6Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)