Zbyt późne chodzenie spać może mieć konsekwencje dla zdrowia psychicznego

Chodzisz spać po pierwszej? Twoje zdrowie psychiczne może ucierpieć

Źródło zdjęć: © @canva
Marta Grzeszczuk,
21.06.2024 15:00

Regularne kładzenie się spać po pierwszej w nocy może mieć negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia psychicznego. Badanie wykazało, że problem dotyczy zarówno rannych ptaszków, jak i nocnych sów.

W niedawnym badaniu opublikowanym w "Psychiatry Research" eksperci przeanalizowali dane dotyczące snu i zdrowia blisko 74 tys. osób z Wielkiej Brytanii. Te z nich, które regularnie kładły się spać po pierwszej w nocy, były bardziej narażone na zaburzenia zdrowia psychicznego, takie jak depresja i lęk, niż osoby, które kładły się spać wcześniej.

Chodzenie spać po pierwszej wiąże się z ryzykiem dla zdrowia psychicznego

Nie miało znaczenia, czy badani i badane uważali się za "ranne ptaszki", czy "nocne sowy" - chodzenie spać po pierwszej było powiązane z gorszym zdrowiem psychicznym u obu chronotypów. Co więcej, osoby, które uważały się za "nocne sowy", które kładły się spać po pierwszej, były najbardziej narażone na niekorzystne konsekwencje. Osoby, które kładły się spać wcześniej, miały niższą liczbę diagnoz dotyczących zdrowia psychicznego.

trwa ładowanie posta...

Dla portalu huffpost.com te wnioski skomentowała Dr Indira Gurubhagavatula, profesorka medycyny na wydziale medycyny snu Uniwersytetu Pensylwanii, która nie jest powiązana z badaniem. Zaznaczyła, że brytyjskie badanie miało swoje ograniczenia - w bazie danych UK Biobank, na której oparto wyniki, znajdują się głównie osoby rasy białej w średnim wieku lub starsze. Oznacza to konieczność dalszych badań, na bardziej zróżnicowanych populacjach. Jednak dr. Gurubhagavatula zauważyła, że wyniki z UK są zgodne z jej oczekiwaniami i dotychczasową wiedzą naukową.

Niewyspanie prowadzi do trudności z regulacją emocji

Dr Gurubhagavatula wytłumaczyła, że niektóre funkcje mózgu są bardziej podatne na utratę jakości snu niż inne. Stwierdziła: "Na przykład, [niewyspany - przyp. red.] jesteś w stanie żuć gumę, możesz mówić, możesz chodzić, ale przedni płat mózgu jest bardzo wrażliwy na brak snu". Płat czołowy jest odpowiedzialny za wiele kluczowych funkcji naszego mózgu, w tym za nastrój i regulację emocjonalną.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

LIZA MOCNO o NIKICIE I FERRARIM [Fagata, Paramaxil, Nawcia, Gola] #1 odc

Profesorka skonkludowała: "Tak więc nasza zdolność do niewahania się od jednej emocji do drugiej - ta zdolność do hamowania się - zostaje upośledzona w warunkach niedoboru snu lub pozostawania aktywnymi bardzo późno w nocy. Może to prowadzić do większej negatywności, większego niepokoju... ponieważ wyższe funkcje mózgu, które regulowałyby te emocje, są przytępione".

Źródło: huffpost.com

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1