Gdzie krótszy tydzień pracy? Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w ogniu pytań
W niedzielę 26 maja Agnieszka Dziemianowicz-Bąk była gościnią w programie "Bez Retuszu" w Telewizji Polskiej. Odpowiadała na pytania dotyczące krótszego tygodnia pracy. Ministra opowiedziała o trwających w resorcie analizach.
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk to polska polityczka, pedagożka, filozofka, badaczka i działaczka społeczna. Przedstawicielka Lewicy walczy o prawa kobiet oraz mniejszości. Ma tytuł doktora nauk humanistycznych. Posłanka na Sejm IX i X kadencji. Od 13 grudnia 2023 r. sprawuję funkcję ministry rodziny, pracy i polityki społecznej w trzecim rządzie Donalda Tuska.
Podobne
- Krótszy tydzień pracy w Polsce? Jest ruch ze strony rządu
- Koniec Funduszu Kościelnego? Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podała termin
- Rewolucja w szkołach? Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o zmianach w edukacji
- Czterodniowy tydzień nauki. Uniwersytet rozważa tę opcję
- 35-godzinny tydzień pracy w urzędzie? Od września we Włocławku
Od kiedy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przejęła resort rodziny, pracy i polityki społecznej, regularnie wypowiada się na temat krótszego tygodnia pracy. W mediach wielokrotnie podkreślała, że Polki i Polacy są narodem harującym najwięcej oraz najdłużej w całej Europie. Według niej należy się nam czas na odpoczynek i spędzenie dodatkowego wolnego dnia z rodziną. W telewizji publicznej opowiadała, jak wyglądają prace nad wprowadzeniem nowych zasad, a także o tym, czy możemy spodziewać się wolnych piątków.
ZETKACPER: CHCĘ ZOSTAĆ POLITYKIEM!
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o krótszym tygodniu pracy
W debacie publicznej coraz częściej pojawia się temat tego, czy nie należy skrócić tygodnia pracy. W Polsce na przetestowanie tego rozwiązania zdecydowała się poznańska firma Herbapol. Jej właściciele chcą sprawdzić, czy wpłynie to pozytywnie zarówno na nastrój pracowników, jak i ich wydajność. Wyniki eksperymentu mamy poznać w 2025 r. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk mówi wprost, że czterodniowy tydzień pracy powinien być normalnością.
- Rozwój nowych technologii i sztucznej inteligencji może wymusić konieczność zmian w organizacji pracy. Powinniśmy się do tego przygotować, dlatego rozpoczęliśmy prace nad analizą tego, jak skrócenie czasu pracy wpłynęłoby na jej produktywność i efektywność. Nie chodzi o to, żeby dać w prezencie wszystkim wolny dzień i nie liczyć się ze skutkami gospodarczymi. Wręcz przeciwnie, chodzi o to, żeby polska gospodarka była jak najbardziej wydajna - powiedziała ADB w telewizji publicznej.
- Jeśli pracownik jest wypoczęty i zmotywowany do pracy, to pracuje lepiej i produktywniej. Dodatkowo ma czas dla rodziny i jest zadowolony z tego, że ta efektywność wzrasta. Oczywiście, jesteśmy na początku tej drogi. Teraz jest czas na to, żeby zacząć rozmowę o tym, jak ten czas pracy skrócić. Do końca roku chcemy przedstawić wyniki naszej pracy w ministerstwie w tej sprawie. Później chcemy ze stroną społeczną, pracownikami i przedsiębiorcami, wypracować model pilotażu, badania i zachęty - zapowiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przyznała, że resort rodziny, pracy i polityki społecznej skłania się ku wprowadzeniu wolnych piątków, niż skrócenia panującego ośmiogodzinnego dnia pracy. Podkreśliła również, że zmiany będą wchodzić w życie systematycznie. Nie będą obowiązkowe od razu oraz w każdym przedsiębiorstwie.
Źródło: tvp.info.pl
Popularne
- Tiktoker JinnKid usłyszał wyrok. Nagle zmienił wyraz twarzy
- Kaja Godek świętuje. Wszystko dzięki decyzji sądu
- Ostry wpis księdza o Kościele. Sprawę skomentował Krzysztof Bosak
- Oskar Szafarowicz zaatakowany? Opisał przebieg incydentu
- "Czekam sobie na taksówkę". Nagranie z akcji TOPR obiegło sieć
- Ceny w Zakopanem całkiem odleciały. Na jedną kawę wydał majątek
- Kaja Godek prosi o pieniądze. Jej aktywiści podpadli policji
- "Ta maszyna pozywa faszystów". The White Stripes kontra Donald Trump
- Polka odwiedziła Egipt. Teraz ostrzega przed znaną atrakcją