Czterodniowy tydzień nauki. Uniwersytet rozważa tę opcję
W Polsce coraz częściej rozmawia się na temat możliwości wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk regularnie powtarza, że zależy jej na tej zmianie. Okazuje się, że nowe zasady mogą wejść w życie również w kwestii nauki. Uniwersytet Jagielloński rozważa skrócenie tygodnia nauki.
Temat skróconego tygodnia pracy staje się w Polsce coraz bardziej popularny. Ku pomysłowi przychylają się pracownicy, gorzej z dobrym podejściem do tej kwestii u pracodawców. Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy powtarza, że chce wprowadzić w Polsce czterodniowy tydzień pracy. Podkreśla, że obywatele i obywatelki z kraju nad Wisłą pracują bardzo dużo i nie mają czasu na odpoczynek. To jej zdaniem musi się zmienić.
Podobne
- Studenci apelują do rektora: "studia nie tylko dla bogatych"
- Nowy ranking uczelni wyższych już dostępny. Oskar Szafarowicz jest oburzony
- Krótszy tydzień pracy w Polsce? Jest ruch ze strony rządu
- Podręcznik do geografii uczy o bezrobociu. Promuje poglądy rodem ze średniowiecza
- Inflacja a studenci. Ile kosztują akademiki?
Do debaty dotyczącej skróconego tygodnia pracy dołączył Uniwersytet Jagielloński. Przedstawiciele uczelni podkreślają, że zależy im na zdrowiu psychicznym oraz portfelach studentów. Właśnie z tego względu zastanawiają się, czy cztery dni nauki zamiast pięciu nie będą odpowiednim pomysłem, który należy wprowadzić. Głos w tej sprawie zabrał prof. Piotr Jedynak, który obejmie stanowisko rektora UJ od września 2024 r.
Uniwersytet Jagielloński i czterodniowy tydzień nauki
Trzeba przyznać, że bycie studentem w tych czasach nie należy do najtańszych rzeczy. Ceny mieszkań, żywności czy biletów komunikacji miejskiej cały czas rosną. Często więc osoby, które studiują dziennie, próbują łączyć zajęcia z pracą, co nie jest łatwe i odbija się to na ich wynikach w nauce. Właśnie dlatego władze Uniwersytetu Jagiellońskiego rozmyślają, czy nie zdecydować się na wprowadzenie czterodniowego tygodnia nauki. Wszystko w trosce o studentów.
- Strasznym cieniem na tej kampanii położyła się sytuacja materialna studentów. To nie tylko akademiki, to również wysokość stypendiów, koszty posiłków i wszystko to, co składa się na sytuację ludzi, którzy przyjeżdżają do Krakowa i nie zawsze pochodzą z zamożnych rodzin. Stypendium socjalne i stypendium naukowe to za mało, żeby się utrzymać - powiedział w rozmowie z mediami prof. Piotr Jedynak.
ZETKACPER: CHCĘ ZOSTAĆ POLITYKIEM!
- Drugie pytanie, jakie najczęściej padało, dotyczyło tego, że w zasadzie niezbędne jest dzisiaj łączenie studiowania z pracą. Druga grupa naszych zobowiązań szła w stronę racjonalizacji harmonogramu zajęć. Studenci postulowali, żeby tydzień studencki nie trwał pięć dni, bo wtedy rzeczywiście trudno pogodzić naukę z pracą - dodał przyszły rektor uczelni.
Właśnie ze względu na problemy studentów z łączeniem pracy ze studiami władze uczelni rozważają wprowadzenie czterodniowego tygodnia nauki. Jak czytamy na geekweek.interia.pl, obecnie na UJ trwa analiza tego przedsięwzięcia i próba ustalenia "złotego środka", który ma pogodzić wszystkie strony.
Źródło: geekweek.interia.pl
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku