Mowa nienawiści wobec społeczności LGBT w kodeksie karnym?

Mowa nienawiści wobec osób LGBT w kodeksie karnym? Jest plan

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
17.11.2023 13:15

Część zjednoczonej opozycji najprawdopodobniej już w grudniu 2023 r. stworzy nowy rząd. W umowie koalicyjnej trzech ugrupowań znalazła się informacja o mowie nienawiści wobec mniejszości LGBT. Czy zapisy zostaną wpisane do kodeksu karnego?

Andrzej Duda powierzył misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu. Wszystko jednak wskazuje na to, że przedstawiciel Zjednoczonej Prawicy nie znajdzie większości wśród posłów. Jeśli te przewidywania się sprawdzą, wtedy władzę przejmie część zjednoczonej opozycji z Donaldem Tuskiem na czele.

Jedną z obietnic, które część zjednoczonej opozycji chce spełnić, jest zapewnienie społeczności LGBT poczucia szacunku i bezpieczeństwa. W kodeksie karnym ma znaleźć się zapis o mowie nienawiści wobec mniejszości nieheteronormatywnej.

Mowa nienawiści wobec społeczności LGBT

W czwartek 16 listopada był Międzynarodowy Dzień Tolerancji. W związku z tym polityczki oraz politycy z części zjednoczonej opozycji udostępniali zdjęcia w mediach społecznościowych. Na X (Twitter) pojawiły się m.in. wpisy Katarzyny Lubnauer oraz Aleksandry Gajewskiej z Koalicji Obywatelskiej. Posłanki zapewniały, że dzięki podpisanej umowie koalicyjnej zmieni się prawo karne.

"Karę za mowę nienawiści wobec społeczności LGBT+ wpiszemy kodeksu karnego. Tak mówi nasza umowa koalicyjna. Wyplenimy nienawiść z mediów publicznych. Wszyscy mają czuć się dobrze w Polsce!" - napisała Katarzyna Lubnauer.

trwa ładowanie posta...

"Kara za mowę nienawiści wobec społeczności LGBT+ musi być wpisana do kodeksu karnego! Gwarantuje to nasza umowa koalicyjna" - czytamy we wpisie Aleksandry Gajewskiej.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ

Wpis Katarzyny Lubnauer nie pozostał niezauważony. Oficjalne konto Konfederacji skomentowało udostępnione zdjęcie posłanki. Zasugerowano w nim, że Koalicji Obywatelskiej, a także innym partiom ze zjednoczonej opozycji zależy jedynie na cenzurze oraz ograniczeniu słowa w Polsce.

"No to 'wszyscy' czy 'społeczność LGBT+'? Bo stosujecie to zamiennie próbując uzasadnić cenzurę i ograniczenie wolności słowa w Polsce" - czytamy w komentarzu Konfederacji.

trwa ładowanie posta...

"Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2" - czytamy w kodeksie karnym.

Polityczkom i politykom części zjednoczonej opozycji zależy jedynie na tym, aby w tym zapisie znalazła się również informacja o społeczności LGBT. Nie można bowiem obrażać nikogo, ponieważ ktoś ma takie widzimisię. Przedstawiciele Konfederacji zdają się tego nie rozumieć.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 7
  • emoji ogień - liczba głosów: 5
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 6
  • emoji smutek - liczba głosów: 2
  • emoji złość - liczba głosów: 4
  • emoji kupka - liczba głosów: 24
A mnie nie podobają się panie w okularach - pani Lubnauer, proszę o karanie takich osób
Odpowiedz
0Zgadzam się1Nie zgadzam się
Wiktor.,zgłoś
Ta przekupa stanowi prawo ??
Odpowiedz
1Zgadzam się2Nie zgadzam się
Inwi,zgłoś
Podobno żyjemy w demokracji? Kwestie światopoglądowe można by łatwo załatwić w referendum przy następnych wyborach. Pytanie o aborcję czy wracamy do kompromisu który był zostawiamy jak jest czy zmieniamy. Mowa nienawiści LGBT dobre sobie. Na Podlasiu kiedyś groziło by takim osobom pobicie. Teraz ludzie się trochę z takich zachowań śmieją. Pomijam sytuację gdy to jest niesmaczne gdy para niezależnie czy to hetero czy homo przesądza z czułością w miejscu publicznym to jedyny i drugim powiedziałbym idźcie do hotelu(kto ma małe dzieci ten rozumie). Zmieniło się dużo na plus jak dla mnie to temat zastępczy. Obraźliwych haseł w stosunku LGBT nie ma wcale więcej niż do policji, Żydów. Często to jakaś dzieciarnia pisze, źle by było penalizowac młodzież za młodzieńcza głupotę.
Odpowiedz
1Zgadzam się2Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 16