35-godzinny tydzień pracy w urzędzie? Od września we Włocławku
W Urzędzie Miasta we Włocławku od września będzie obowiązywał 35-godzinny tydzień pracy. Ministra Dziemianowicz-Bąk chce go wprowadzić w całej Polsce, nie tylko dla urzędniczek i urzędników.
5 sierpnia na portalu X Nowa Lewica opublikowała post o decyzji prezydenta Włocławka z tej partii. Poinformowała: "35-godzinny tydzień pracy we Włocławku już od 1 września! Prezydent Kukucki ponownie pokazał, że dla chcącego nic trudnego skracając czas pracy włocławskich urzędników przy zachowaniu identycznego czasu otwarcia urzędu dla mieszkańców. Gratulujemy prezydentowi Kukuckiemu świetnej decyzji, czas na całą Polskę!".
Podobne
- Krótszy tydzień pracy w Polsce? Jest ruch ze strony rządu
- To już pewne. Nowy przedmiot w szkołach od września
- Wigilia dniem wolnym od pracy? Lewica ma plan
- Rząd kontra upały w miejscu pracy. "Zmiany klimatu odczuwamy na własnej skórze"
- Rewolucja w szkołach? Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o zmianach w edukacji
35-godzinny tydzień pracy we Włocławku
W wywiadzie dla portalu Nasze Miasto Włocławek Krzysztof Kukucki podkreślił: "Założenie jest takie, żeby nie skrócić godzin przyjmowania interesantów, żeby mieszkańcy mieli dostęp do urzędu w niezgorszej formie niż jest dziś. Może nawet uda się je wydłużyć. Ale o szczegółach będziemy jeszcze informować, tym bardziej że tak to sobie założyliśmy z naszymi partnerami, z którymi to będziemy chcieli wdrożyć".
Włocławek jest drugim miastem w Polsce, gdzie zdecydowana się wprowadzić takie zmiany. W Lesznie od lipca urzędnicy i urzędniczki kończą pracę godzinę wcześniej. 35-godzinny tydzień pracy jest sztandarowym postulatem Lewicy. Wielokrotnie na ten temat wypowiadała się ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Kiedy skrócenie czasu pracy w całej Polsce?
Ministra Dziemianowicz-Bąk w maju na kongresie Impact '24 w Poznaniu informowała: "Uważam, że to już jest ten czas, żeby w perspektywie najbliższych kilku lat tydzień pracy faktycznie skrócić do czterech dni". Uzasadniła: "W stosunkowo dobrej sytuacji gospodarczej, przy niskim bezrobociu i przy oczekiwaniu społecznym ze strony przede wszystkim młodych ludzi, postulat czasu na życie, czasu na rozwój, czasu dla rodziny, jest postulatem, który musi być traktowany poważnie".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
ZETKACPER: CHCĘ ZOSTAĆ POLITYKIEM!
W raporcie "Work-life balance a elastyczne formy organizacji pracy" Polski Instytut Ekonomiczny przedstawił dane o tym, że Polki i Polacy pracują średnio trzy godziny dłużej, niż średnia w Unii Europejskiej i aż o 8 godzin więcej od najkrócej siedzących w pracy Holendrów. W pracy spędzamy obecnie średnio 40,9 godzin tygodniowo, nie licząc dojazdów.
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Sprawa korepetytora trafiła do Rzeczniczki Praw Dziecka. Co dalej?
- Damiano David wystąpił w Polsce. Zagrał nowy kawałek
- Jak pachną perfumy Skolima BEBECITA? Ekspert zabrał głos