społeczeństwo
Zabójca i rasista Janusz Waluś wyjdzie na wolność. Narodowcy pieją z zachwytu
murzyn prof. Bralczyk

Prof. Jerzy Bralczyk zbanowany na TikToku. Wszystko przez słowo "murzyn"

Źródło zdjęć: © Maciej Kawecki, twitter, wikipedia
Anna RusakAnna Rusak,26.09.2022 14:00

Prof. Jerzy Bralczyk wziął udział w Festiwalu Przyszłość Bomba Megabitowa. W trakcie wystąpienia odniósł się do inkluzywnego języka. Jego wypowiedź o słowie "Murzyn" nie spodobała się TikTokowi.

bGxCouNv

Od 5 do 12 września odbył się Festiwal Przyszłość Bomba Megabitowa. To wydarzenie organizowane przez Instytut Lema, któremu patronuje zmarły w 2006 roku pisarz Stanisław Lem. Bomba Megabitowa koncertuje się na takich tematach jak nauka, kultura i technologia, a w tym roku w Krakowie rozmawiano m.in. o zmianach klimatu.

Swoje wystąpienie na festiwalu miał również prof. Jerzy Bralczyk, znany filolog i językoznawca, który wygłosił wykład pt. "Harmonia". Jego wypowiedzi nie spodobały się TikTokowi. Platforma postanowiła je usunąć.

Występ prof. Jerzego Bralczyka na festiwalu "Bomba Megabitowa"

W trakcie wystąpienia prof. Bralczyk wypowiadał się na temat inkluzywności językowej. Mówił m.in. o feminatywach, neutratywach używanych przez osoby niebinarne oraz współczesnym funkcjonowaniu słowa "Murzyn".

bGxCouNx

Profesorowi nie podoba się m.in. fakt, że teraz musimy mówić "Polki i Polacy". Zwrócił uwagę na to, że w dzisiejszych czasach podobno wymaga się, by mówić o "osobach studenckich", a nie studentach i studentkach. Najwięcej kontrowersji wzbudziło jednak zdanie dotyczące słowa "Murzyn":

- A to problemy z »M****nem« jakie mamy. Mieliśmy problemy z M****nami kiedyś? To w Ameryce mieli, a u nas nie było. A teraz są. To dobre słowo czy niedobre słowo... – mówi cytowany przez polonistę Mateusza Adamczyka prof. Bralczyk.

trwa ładowanie posta...

Do wypowiedzi prof. Bralczyka na Instagramie odnieśli się inni poloniści. Maciej Makselon – jeden z popularniejszych filologów na platformie - zwrócił uwagę na to, że Bralczyk powinien zdawać sobie sprawę z tego, jaką moc mają słowa wypowiadane przez autorytet.

bGxCouNz

"Wydawałoby się, że profesor językoznawstwa powinien zdawać sobie sprawę, jaką moc mają słowa, szczególnie te wypowiadane przez autorytet. Mogą mieć one w końcu poważne konsekwencje, w tym przypadku na pewno co najmniej społeczne. Język ma w końcu spory wpływ na rzeczywistość" – czytamy w poście Makselona.

trwa ładowanie posta...

Prof. Bralczyk zbanowany przez TikToka

Wypowiedź nie spodobała się również TikTokowi. Maciej Kawecki, który jest prezesem organizującego festiwal Instytutu Lema, poinformował na Twitterze, że platforma zablokowała film z wystąpieniem filologa. Słowa prof. Bralczyka zostały uznane za rasistowskie.

bGxCouNF

Takie zachowanie adminów platformy nie powinno nikogo dziwić. Już w lutym aplikacja informowała o wprowadzeniu nowej inkluzywnej polityki. TikTok nie zamierza tolerować m.in. zachowań rasistowskich, mowy nienawiści, a do tego wspiera osoby niebinarne oraz transpłciowe.

Wypowiedź Bralczyka nie tylko mogła zostać uznana za rasistowską, ale z pewnością była mało wspierająca dla członków społeczności LGBTQ+. Neutratywy, o których mówi profesor, są naprawdę ważne dla osób niebinarnych. Jeśli chodzi natomiast o słowo "Murzyn", to sama Rada Języka Polskiego zwracała uwagę na jego szkodliwość, a przedstawiciele mniejszości afrykańskiej w Polsce nie raz powtarzali, że jest ono w ich ocenie rasistowskie.

trwa ładowanie posta...

Czy Bralczyk miał rację?

Czasy się zmieniają, mamy coraz większą świadomość, więc takie zmiany zachodzące w języku i naszym podejściu do niektórych słów są naturalne. Jeszcze niedawno przecież swobodnie używaliśmy słowa "Indianin", teraz również jest ono na cenzurowanym, bo członkowie rdzennych społeczności zwracają uwagę na jego szkodliwość.

bGxCouNG

Język jest dla ludzi, nie odwrotnie. Powinniśmy więc zwracać uwagę na to, co dla danych społeczności jest ważne. Postawa prof. Bralczyka nie tylko niekiedy nie jest zgodna z opiniami Rady Języka Polskiego, ale po prostu uderza w dobro wielu społeczności i ruchów. To na pewno nie jest postawa, którą można pochwalić.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Bosman Harpun,zgłoś
Oczywiście, że profesor to autorytet w swojej dziedzinie. Autorytet powiedział, co sądzi o waszych kretynizmach językowych. Może w takim razie byście się trochę Go posłuchali, a nie bezczelnie udawali, że jesteście mądrzejsi od Niego!
Odpowiedz
13
like
0
dislike
Belfer,zgłoś
Dawno nie czytałem czegoś bardziej żenująco-śmiesznego. ,,Murzyn,, to najzwyklejsza, podręcznikowa nazwa własna rasy czarnej gatunku homo-sapiens. Nie ma w niej nic obraźliwego, podobnie jak w słowach: mulat, latynos, eskimos, indianin, arab, etc. Podobnie nie ma nic obraźliwego w słowach: słoń indyjski, krzyżak ogrodowy czy też płetwal błękitny. To tylko terminy z podręczników do biologii. Wiem ogólnie, że poziom edukacji upada, zwłaszcza w tych tzw. ,,szkołach,, demokratycznych, ale naprawdę ludzie odrobina podręcznika nikomu jeszcze w życiu nie zaszkodziła. Jak np. obok mnie stałby jakiś murzyn to w żaden sposób by mi to nie przeszkadzało, życzę Mu wszystkiego dobrego. Jak natomiast jakiś murzyn sam ma problem, że jest murzyn, to chyba tylko psychiatra.
Odpowiedz
12
like
0
dislike
Jaay,zgłoś
Niedługo będzie jak w ameryce. Kupując samochód nie będziesz mógł powiedzieć, że chcesz "czarny" lakier, bo jakiś m00rzyn sie oburzy xD
Odpowiedz
17
like
0
dislike
Komentarze (3)
arrow
Abp Jędraszewski w liście z okazji adwentu straszy zagrożeniami z Zachodu