Przemysław Czarnek triumfuje

Uczelnia wystraszyła się Czarnka. Nie będzie deklaracji płci

Źródło zdjęć: © Ministerstwo Edukacji i Nauki / YouTube
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,05.07.2023 16:44

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu postanowił chronić praw osób transpłciowych. Nie minęło dużo czasu, a uczelnia wycofała się z zarządzenia. Wszystko przez interwencję ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.

Szerokim echem odbiło się zarządzenie rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu z 10 maja br. Prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz zarządził, że uczelnia wprowadza procedurę traktowania zgodnie z deklarowaną tożsamością płciową. Rozwiązanie miało szansę zapobiegać hejtowi i chronić osoby transpłciowe przed misgenderingiem.

Jeśli rektor zdecyduje się zaakceptować wniosek transpłciowej osoby studiującej, wystawia się prośbę o jej poszanowanie oraz, jeśli osoba ma na to ochotę, informuje się o tym pracowników czy studentów. W ten sposób student może liczyć na poszanowanie jego zaimków i imienia. Zarządzenie weszło w życie z dniem podpisania.

Sukces interwencji Przemysława Czarnka

Zarządzenie spotkało się ze sprzeciwem wśród konserwatywnych polityków. Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak napisała na Twitterze, że uczelnia zakończyła proces dydaktyczny i odwróciła się od nauki. Z kolei Przemysław Czarnek poszedł o krok dalej i interweniował w sprawie zarządzenia prof. Szoszkiewicza.

Minister zatriumfował. Rektor poznańskiej uczelni wycofał się z zarządzenia. Czarnek ogłosił sukces za pośrednictwem mediów społecznościowych, dziękując rektorowi za zmianę decyzji.

"Dziękuję Panu Rektorowi Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu za autorefleksję i wycofanie wątpliwych prawnie rozstrzygnięć. Po interwencji kierowanego przeze mnie ministerstwa p. Rektor uchylił zarządzenie" - napisał Czarnek na Twitterze.

Rektor uczelni poddał się autorefleksji

Szef MEiN załączył również pismo, które otrzymał od rektora poznańskiej uczelni. Prof. Szoszkiewicz tłumaczy w dokumencie powody swojej decyzji.

trwa ładowanie posta...

"W odpowiedzi na Pana pismo pragnę poinformować, że biorąc pod uwagę Pana stanowisko, w szczególności wyrażone wątpliwości natury prawnej (...) do podjęcia zarządzenia (...) w sprawie procedury traktowania zgodnie z deklarowaną tożsamością płciową (...) podjąłem decyzję o jego uchyleniu" - pisze rektor.

Prof. Szoszkiewicz wyjaśnia, że wprowadzając zarządzenie, miał na względzie przepisy Konstytucji RP, w szczególności zakazujące dyskryminacji. Rektor zapewnił, że uczelnia dba o wysoką jakość kształcenia, bezpieczeństwo studentów i stara się zapewnić wychowankom środowisko wolne od przemocy.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 7
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 4
  • emoji smutek - liczba głosów: 22
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 5
zembaty,zgłoś
Świetne działanie Panie Ministrze!!! Choroby psychiczne należy leczyć a nie umacniać chorych w poczuciu normalności (bo nie są normalni). Dobrze, że władze uczelni to zrozumiały...
Odpowiedz
0Zgadzam się2Nie zgadzam się
Hannibal,zgłoś
Dawniej nazywało się to nie autorefleksją, tylko samokrytyką i odbywało się na zebraniach partyjnych. Wraca stara rzeczywistość, tylko zamiast koloru czerwonego dominuje czarny.
Odpowiedz
10Zgadzam się9Nie zgadzam się
Justyna,zgłoś
Młodzi, nie wrabiajcie swoich dzieci w katolicyzm przez chrzest niemowląt. Następne pokolenie będzie miało już łatwiej.
Odpowiedz
8Zgadzam się12Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 8