lifestyle
NBP wypuściło inflacjobus. Jeździ i tłumaczy, co jest przyczyną inflacji
Po co nam neutratywy?

Czym są neutratywy i dlaczego warto ich używać? "Aktorx" to nie "nowomowa"

Źródło zdjęć: © Ezra Miller, Filmweb, Instagram
Anna RusakAnna Rusak,14.08.2022 14:00

Na portalu "Filmweb" pojawiły się formy neutralne płciowo. Komentarze pod tekstem pokazują, że wielu Polaków nie do końca rozumie, po co w ogóle ich używamy. Czemu "nastolatko" i "aktorx" to formy poprawne i ważne?

Empatyczny, uważny na potrzeby drugiego człowieka język wciąż sprawia nam trudność. Nie chodzi mi tylko o "miłe" zwracania się do siebie, ale i używanie form, które do niedawna w języku polskim nie istniały.

To, że są nowe, nie oznacza jednak, że nie są ważne. Choć z feminatywami powoli, zaczynamy się oswajać, to neutratywy wciąż budzą wielki sprzeciw. Idealnie obrazuje to to, co wydarzyło się pod postem na portalu "Filmweb".

Neutratywy na portalu "Filmweb"

Chodzi o artykuł dotyczący Ezry Millera. Nad aktorze ciążą nowe zarzuty. Chodzi o kolejne już włamanie. Aktorze zarzuca się również kradzież butelek alkoholu z domu w Vermont.

Jakub Popielecki, autor artykułu na "Filmwebie", użył neutralnej płciowo końcówki "x". Biorąc pod uwagę, że Miller jest osobą niebinarną, taka decyzja nie powinna nikogo dziwić. Neutratywy są naprawdę ważne dla tej części społeczności osób LGBTQ+.

Niestety komentarze pod artykułem pokazują, że niewielu z nas wie, czym w ogóle są takie formy i czemu używanie ich jest tak ważne. Większość komentujących naśmiewa się z nich oraz autora, część nawet twierdzi, że powinien stracić pracę po takim tekście. Niektórzy dla "zabawy" dodają "x" do swoich wypowiedzi i twierdzą że to nowomowa.

trwa ładowanie posta...

Jak zwracać się do osób niebinarnych?

Wszystkim, którzy zastanawiają się, czemu w artykule "Filmweba" pojawiają się "iksy" i pytają czy to "w ogóle jest po polsku", chcielibyśmy wyjaśnić, czym są te formy i czemu są tak ważne.

Neutratywy to po prostu formy neutralne płciowo i stosuje się je w różny sposób. Można -  jak np. redaktor portalu "Filmweb" - do końcówki wyrazu dodawać "x". Można też po prostu odmieniać dany wyraz używając rodzaju neutralnego. Przykładem są słowa: aktorze, nastolatko, zbrodniarcze.

Tutaj bardzo polecam portal zaimki.pl, który współtworzą językoznawcy. Jeśli chcecie się dowiedzieć czegoś więcej o neutratywach i rodzaju neutralnym lub sprawdzić, jak dany czasownik, rzeczownik czy przymiotnik będzie wyglądał w formie neutralnej, to to jest najlepszy adres.

trwa ładowanie posta...

Dlaczego neutratywy są ważne?

Nie, nikt nie używa ich "dla zabawy" i nie powinno się tego robić. Neutratywy są bardzo ważne dla osób niebinarnych, bo pozwalają im poczuć się w pełni sobą. Przypominam, że osoby niebinarne nie pasują do tego prostego podziału na mężczyzn i kobiety. Używanie wobec tych osób zaimków "on" lub "ona" jest po prostu niewłaściwie i krzywdzące. Więcej przeczytacie o tym w słowniczku LGBTQ+.

Tak w rozmowie z portalem "WP Kobieta" mówi Tristane Szafir, jedna z osób tworzących portal zaimki.pl: - Nie kryję tego, że w kółko podkreślanie rodzaju mnie męczy i sprawia pewien dyskomfort. Brak tego angielskiego 'they' utrudnia mi prezentowanie tego, co naprawdę odczuwam".

Rozumiem, że neutratywy mogą budzić zdziwienie. W końcu są dość nowym zjawiskiem w naszym języku. Zamiast się z nich jednak wyśmiewać, radzę spróbować je zrozumieć.

trwa ładowanie posta...

Źródło: zaimki.pl, https://www.filmweb.pl/news/Ezra+Miller+z+nowymi+zarzutami%3A+tym+razem+w%C5%82amanie+i+kradzie%C5%BC-147346

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 5
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 6
  • emoji smutek - liczba głosów: 2
  • emoji złość - liczba głosów: 3
  • emoji kupka - liczba głosów: 25
Komentarze (0)
arrow
Czy psy mają sny? Nie uwierzysz, co odkryli naukowcy