Czym jest aseksualność

Nie chcą uprawiać seksu. Kim są osoby aseksualne?

Źródło zdjęć: © Herzyk, Twitter
Anna RusakAnna Rusak,28.10.2022 17:28

Trwa Tydzień Widoczności Osób Aseksualnych. Niestety, wciąż istnieje wiele mitów dotyczących aseksualności i nie wszyscy rozumieją, że nie każdy człowiek ma ochotę na to, by w swoim życiu uprawiać seks.

Trwa Tydzień Widoczności Osób Aseksualnych. Ilustratorka Aleksandra Herzyk na Twitterze, postanowiła wyrazić solidarność ze społecznością, do której należy. Niestety, komentarze pod jej postem pokazują, że wciąż niewiele wiemy o osobach aseksualnych.

Mity dotyczące osób aseksualnych

Aleksandra Herzyk dokonała coming outu rok temu, chwilę przed rozpoczęciem Tygodnia Widoczności Osób Aseksualnych. Opowiadała wtedy, w jaki sposób odkrywała swoją tożsamość seksualną i wytłumaczyła, czemu zdecydowała się wyoutować.

trwa ładowanie posta...

Teraz po raz kolejny postanowiła wyrazić solidarność z tą społecznością LGBTQ+. Komentarze pod jej postem na Twitterze pokazują, że wciąż istnieje wiele mitów dotyczących aseksualności.

Użytkownicy zwracali uwagę na to, że na zdjęciu Herzyk ma bluzkę z głębokim dekoltem, co oznacza, że chce być postrzegana jako osoba seksowna. Według niektórych, takie zachowanie miałoby świadczyć o tym, że ilustratorka nie może być osobą aseksualną.

trwa ładowanie posta...

Cóż, może wiele osób będzie zdziwionych, ale głęboki dekolt nie ma - a raczej nie musi mieć - nic wspólnego z aseksualnością i pociągiem seksualnym. Co więcej, może niektórych to zszokuje, nie wszyscy na tym świecie myślą tylko o seksie i nie wszyscy mają na niego ochotę. Tak w wywiadzie dla portalu "Queer" mówiło o tym Marta Graca ze Stowarzyszenia Asfera, działającym na rzecz osób aseksualnych.

- Kiedy ktoś mimochodem wspomina, że "każdy przecież lubi to robić", "wszyscy faceci chcą tylko jednego", albo "z tym aktorem to każda by się przespała" powiedzmy: stop. Nie każda. Nie wszyscy - mówiło Marta dla portalu "Queer".

trwa ładowanie posta...

Kim są osoby aseksualne?

Tak, istnieją osoby, które są z kimś w związku czy romantycznej relacji i nie mają ochotę uprawiać z tą - ani żadną inną - osobą seksu. To właśnie w najprostszym rozumieniu osoby aseksualne. Trzeba tu zaznaczyć, że ten brak potrzeby uprawiania z kimś stosunku seksualnego nie ogranicza się tylko do relacji związkowych.

Aseksualność jest to orientacja seksualna, a osoby, które się z nią identyfikują nie odczuwają pożądania do innych osób, nie postrzegają ich jako atrakcyjnych pod względem seksualnym, często też nie uprawiają seksu. Zaznaczmy może również, że to nie jest coś, co można wyleczyć. Tego poczucia nie zmieni też poznanie "właściwej osoby". To tak jakby osoba heterosekualna nagle mogła się "wyleczyć" z pociągu do płci przeciwnej.

trwa ładowanie posta...

Czy osoby aseksualne uprawiają seks?

Z okazji Tygodnia Widzialności Osób Aseksualnych Stowarzyszenia Asfera, które jest pierwszym zarejestrowanym stowarzyszeniem zarejestrowanym w Polsce, działającym na rzecz osób spod parasola aseksualności, stworzyło specjalny przewodnik po aseksualności. Możecie się z niego dowiedzieć czy osoby aseksualne mają libido i czym różni się pociąg seksualny od pociągu romantycznego.

Asfera tłumaczy też różnicę miedzy aseksualnością i antyseksualnością. To fragment, który może być szczególnie pomocny dla osób, które nie rozumieją tego, że osoby aseksualne również mogą uprawiać seks i mieć potrzebę poczucia atrakcyjności.

"Aseksualność nie jest tym samym, czym antyseksualność. Zdarza się, że te pojęcia bywają błędnie utożsamiane. Antyseksualność to niechęć do seksu oraz do podejmowania zachowań seksualnych również przez osoby trzecie. Osobie antyseksualnej nie wystarcza, że ona sama nie podejmuje zachowań seksualnych. Uważa, że inni też nie powinni tego robić, ponieważ uznaje seks za zło. […] Część osób aseksualnych angażuje się w zachowania seksualne z inną osobą. Nie wpływa to na ich aseksualność, ponieważ czynności te nie wiążą się u nich z pociągiem seksualnym" – czytamy w przewodniku.

trwa ładowanie posta...

Nie, nie każdy ma ochotę uprawiać seks

Przypominam przy okazji, że istnieje jeszcze demiseksualność. To z kolei orientacja seksualna będąca pod parasolem demiseksualności. Jeśli chodzi o pociąg seksualny, osoby demiseksualne odczuwają go tylko wtedy, gdy z osobą nawiążą jakąś głębszą więź.

Dlaczego szerzenie wiedzy o aseksualności jest tak istotne?Im częściej będziemy mówili o aseksualności, pokazywali, że brak pociągu seksualnego jest czymś zupełnie normalnym, tym częściej osoby aseksualne będą czuły, że wszystko jest z nimi w porządku.

trwa ładowanie posta...

 Źródło: Stowarzyszenia Asfera, Queer, Aleksandra Herzyk

Odkryj magię nie tylko otrzymywania, ale również dawania
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 6
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 4