Molestowanie seksualne. Jak skutecznie reagować? Poznaj metodę 5D
"Stand Up", czyli kampania społeczna L’Oréal Paris i Centrum Praw Kobiet, uczy, jak reagować na molestowanie seksualne. Dowiedz się, czym jest metoda 5D.
Badanie IPSOS przeprowadzone w 2021 dla L’Oréal Paris pokazało, że w Polsce 84 proc. kobiet doświadczyło przemocy seksualnej w przestrzeni publicznej (raz albo wielokrotnie). Tylko w 41 proc. przypadków ktoś okazał tym kobietom wsparcie.
Podobne
- Molestowanie i uprzedmiotawianie kobiet. Sekslalka mówi, jak jest, w #reagujostro
- Molestowanie seksualne na uczelniach. Oprawcami są głównie wykładowcy
- 80 proc. Polek doświadczyło molestowania seksualnego. Może zmiana prawa?
- Kobiety w Polsce nie są gwałcone? Nowa Nadzieja broni białych hetero mężczyzn [OPINIA]
- Chcą zmiany definicji gwałtu. W internecie wybuchła burza
Znaczna większość badanych - aż 86 proc. – nie wie, jak reagować w sytuacji, gdy widzimy, że jakaś osoba jest molestowana. Właśnie z tym postanowiła rozprawić się akcja "Stand Up", która uczy metody 5D.
31-letnia Martyna: Cały czas wmawiałam sobie, że to był sen
"Stand UP" to kampania społeczna stworzona przez markę L’Oréal Paris wraz z fundacją Centrum Praw Kobiet, a jej honorowym partnerem jest prezydent Warszawy - Rafał Trzaskowski. Akcja ma pokazać, jak istotne jest reagowanie na molestowanie seksualne i uczyć, jak można to robić.
"Badania Ipsos pokazują, że tylko w 41 proc. przypadków świadkowie reagowali na molestowanie kobiet. A aż 79 proc. kobiet stwierdziło, że taka reakcja byłaby dla nich ważnym wsparciem. Ale aż 86 proc. z nas nie wiedziałoby, jak zareagować" - czytamy na stronie NGO opisującej projekt.
By lepiej zobrazować, z czym mierzą się molestowane kobiety, na kanale "7 metrów pod ziemią" na YouTube powstał film, w którym molestowane w przeszłości dzielą się swoimi historiami. Kobiety mówią o tym, jak się czuły, gdy nikt nie reagował na przemoc, której doświadczały.
"To był pociąg nocny i podczas tej podróży zasnęłam. Dosiadł się do mnie pan, starszy, myślę, że tak miał około 60 lat. Kiedy ja zasnęłam, zaczęłam czuć, ze ktoś mnie dotyka. […] Czułam, że ręka tego pana wylądowała między moimi nogami. […] Ta sytuacja powtórzyła się kilka razy. Cały czas wmawiałam sobie, że to był sen. Tylko że wiem, że to nie był sen" - mówi na wideo 31-letnia Martyna.
Metoda 5D. Jak reagować na molestowanie seksualne?
Jeśli zastanawiacie się, jak reagować na molestowanie seksualne, gdy jesteście jego świadkami, to musicie poznać metodę 5D. To pięć prostych reakcji, a dzięki ich zastosowaniu możecie pomóc wielu ofiarom przemocy.
- Dekoncentruj – przerwij incydent przez odwrócenie uwagi. Może to być upuszczenie kluczy, zapytanie o drogę, cokolwiek, co wybije z rytmu sprawcę molestowania.
- Dołącz innych – np. kierowcę autobusu, menedżera restauracji, dyrektora szkoły. A w razie konieczności dzwoń na 112.
- Dokumentuj, czyli nagrywaj incydent. Może to być dowodem rzeczowym, ale nie można go oczywiście rozpowszechniać bez zgody ofiary.
- Daj wsparcie ofierze molestowania, jeśli nie w momencie zajścia, tylko po fakcie.
- Dojdź do głosu. Oznacza to reakcję bezpośrednią: zwrócenie się do sprawcy molestowania i zakomunikowanie, że nie akceptujemy jego zachowania. Może to jednak doprowadzić do zwrócenia się agresji przeciwko nam. Lepiej sprawdza się wyraźna, ale krótka reakcja bez wdawania się w kłótnię.
Molestowanie seksualne. Reagowanie jest ważne
Pamiętajcie też, że molestowanie seksualne w miejscach publicznych to nie tylko dotykanie, całowanie czy przytulanie osoby wbrew jej woli. To również żarty o podtekście seksualnym, cmokanie, zaczepianie na ulicy, czy zwracanie się do kobiety per "lalunia".
Na stronie "Stand up" znajdziecie też specjalne 10-minutowe szkolenie, dzięki któremu dowiedziecie się, jak wcielać zasadę 5D w życie. Naprawdę warto je obejrzeć, bo dzięki niemu w przyszłości będziecie mogli komuś pomóc. Tylko większa świadomość w tym temacie może sprawić, by takie zachowania zdarzały się rzadziej i by ofiary molestowania nie były stawiane w roli sprawczyń.
84 proc. Polek doświadczyło molestowania seksualnego | 7 metrów pod ziemią
Źródło: standup-international.com, publicystyka.ngo.pl
Popularne
- Rozwój PSZOK-ów dzięki funduszom unijnym
- Poznaj Polskę na dwóch kołach
- Liam Payne wiecznie żywy. Znów usłyszymy jego głos
- Marcin Dubiel próbuje wrócić do internetu. Kolejny epic fail
- Kamil z Ameryki w akcji. Koszulki #freebudda wspierają Strefę 77
- Wojtek Gola na streamie u Jelly Frucika. Było piekielnie gorąco
- Młodzi na rynku pracy w Unii Europejskiej
- Rok po wybuchu Pandora Gate. Co dalej z ekstradycją Stuu?
- Fundusze unijne a problemy szkół